Каменесамоцвітна сировина у геологічних формаціях східної частини України. - Каменесамоцвітна сировина в геологічних формаціях східної частини України

На території досліджень виділено сім геологічних формацій, які вміщують каменесамоцвітну сировину різних видів і якості.

1. Каменесамоцвітна сировина гранітоїдної формації. Рожевий мігматит (бельмакіт) - нове декоративне каміння у переліку каменесамоцвітної сировини України. Термін "бельмакіт" для мігматитів застосований вперше, він походить від назви місця знахідки і опису в якості кольорового каменю (геологічна пам'ятка "Бельмак-Могила"). Колір декоративних різновидів рожевий, світло-сірий, темно-сірий до чорного. Основні декоративні та технологічні властивості дозволяють віднести описані мігматити до виробної каменесамоцвітної сировини.

Письмовий пегматит. Основною декоративною якістю цього каміння є оригінальний рисунок, утворений димчатими і світло-сірими, майже безбарвними просвічуваними та напівпросвічуваними іхтіогліптами кварцу. Декоративність каменю також залежить від забарвлення польового шпату, яке змінюється від світло-сірого, блідо-жовтого, блідо-рожевого до м'ясо-червоного.

Петаліт - типоморфний мінерал рідкіснометалевих пегматитів. Характерна мінеральна асоціація: петаліт, альбіт, мікроклін, сподумен, мусковіт. Формою виділення є щільні тонко - і дрібнозернисті агрегати. Звичайні тісні зростання з кварцом - мирмекітоподібні, псевдографічні. Колір білий, голубувато-білий, світло-сірий, світло-рожевий, рожевий. Колір і здатність приймати дзеркальну поліровку дозволяють використовувати його як ювелірне або виробне каміння.

Турмалін (шерл). Розміри зерен турмаліну в метаморфічних породах звичайно малі, у пегматитах мінерал часто утворює відокремлені, досить крупні чорні кристали. Жили турмалінвміщуючих пегматитів мають потужність до 4-8 м, складаються звичайно з мікроклін-пертиту, кислого плагіоклазу, кварцу, мусковіту, гранату.

Кольоровий кварц представлений рожевим, молочно-білим, ясно-сірим, коричнево-червоним та жовтим декоративними різновидами. Напівпрозорість кварцу обумовлена численними вторинними рідинно-газовими включеннями, розташованими вздовж залікованих тріщин. У деяких зразках спостерігається смугастість, яка паралельна зальбандам жили. Текстура масивна, структура середньозерниста. Дзеркальну поліровку приймає добре.

Мілоніт має строкате забарвлення, обумовлене сполученням червоно-бурих, темно-зелених, ясно - і темно-сірих смуг, лінз і плям. Текстура неясно-смугаста з субпаралельним орієнтуванням породних компонентів. Мілоніти складені криптокристалічними (0,001-0,03 мм) агрегатами безбарвних мінералів, які включають окремі уламки кварцу і польових шпатів розміром 0,2-1,0 мм, іноді з значною домішкою епідоту. Філоніти утворюють самостійні ділянки у мілонітах і за забарвленням і текстурі не відрізняються від них. Порода не приймає дзеркальну поліровку, бо містить до 40-45 % серициту.

Жильний епідот є мономінеральним утворенням і зустрічається практично у всіх комплексах гранітоїдної формації. Від метасоматичного епідоту відрізняється більш яскравим зеленим забарвленням і однорідною текстурою. Приймає дзеркальне полірування.

Епідотизовані граніти (унакіти) зовнішньо представляють собою однорідні рожеві, сіро-рожеві, середньо -, крупнозернисті, часто порфіроподібні породи масивної текстури.

Епідотизовані гранодіорити. Забарвлення гранодіоритів дрібноплямисте (плями розміром 2-4 мм) рожево-зелене, темно-зелене. Камінь добре приймає поліровку, у сферичних поверхнях якість поліровки значно покращується.

Амазоніти зустрічаються у пегматитах, генетично пов'язаних з гранітоїдами, і утворюють прожилки потужністю до 10 см. Головні породоутворюючі мінерали амазонітових пегматитів: мікроклін-пертит, альбіт і кварц. Камінь добре приймає дзеркальне полірування, при якому зелений колір стає набагато яскравішим.

2. Каменесамоцвітна сировина формації ультраосновних порід. Серпентиніти - щільні, міцні, плямисті і смугасті породи різного забарвлення, які складаються в основному з мінералів групи серпентину з домішками карбонатів, тальку, магнетиту. Їм властива підвищена в'язкість. Добре приймають поліровку карбонатизовані, окременілі, отальковані серпентиніти, а різновиди, які складені в основному серпентином, поліруються важко.

Нефрити і нефритоподібні породи виявлено у відвалах одного з кар'єрів Криворізького басейну серед тремолітових сланців і тремолітів в зоні брекчіювання порід криворізької серії. Криворізький нефрит представляє собою полімінеральний агрегат тремоліт-епідот-везувіан-серпентин-талькового складу.

Лиственіти являють собою гідротермально-метасоматичні породи карбонат-кварцового складу з світлими слюдами і майже обов'язковим піритом. Вони формуються у масивах серпентинітів та приурочені до їх ендоконтактів і зон розривів. Текстура порід сланцювата, рідше смугаста.

Родингіти являють собою групу різних за складом кальцієво-силікатних порід метасоматичного походження. Основною декоративною властивістю каміння є привабливий колір (зелений з жовтуватим відтінком).

Офіокальцит зустрічається серед азбестоносних серпентинітів і тальково-карбонатних порід у вигляді включень неправильної форми. Декоративність висока. Офіокальцит добре приймає полірування, колір ясно-зелено-сірий з поступовим переходом у більш темні тони.

Самоцвіти кори вивітрювання нікеленосних ультрабазитів. Кори вивітрювання серпентинізованих ультрабазитів, до яких приурочений ряд родовищ і проявів силікатних нікелевих руд, є джерелом цілої низки самоцвітів, які, в основному, представляють собою утворення кремнезему: агати, яшмо-агати, яшмоїди, халцедон, плазма, опал, аметист.

3. Каменесамоцвітна сировина залізисто-кременистої формації. Джеспіліт. За текстурними і колірними характеристиками виділені такі декоративні різновиди: смужкуваті, плойчато-смужкуваті й брекчієподібні джеспіліти. Самостійну групу утворюють пейзажні джеспіліти, які розвинені на контакті з вміщуючими породами.

Особливий інтерес представляють камені з оптичним ефектом (соколине, котяче і тигрове око), складені тонковолокнистими агрегатами кварцу, переливчасті у синьо-сірих і золотистих тонах.

Натічний халцедон концентрично-зональної будови з плямистим жовто-бурим або ясно-сірим забарвленням зустрічається у тектонічних зонах. Камінь має декоративний текстурний рисунок і добре приймає дзеркальне полірування.

Група кварцу представлена аметистом і кварцом. Аметист формується в пустотах і на стінках тектонічних тріщин, утворюючи жеоди і щітки. Фіолетове забарвлення слабке. Іноді зустрічаються щітки аметисту, в яких розмір кристалів досягає 10 см.

Поверхня деяких щіток і жеод кварцу повністю покрита плівкою гідроокисів заліза. Кристали кварцу молочно-білого кольору, іноді з зеленуватим відтінком, мають чітку огранку з пласкими гранями, що свідчить про вільний ріст у просторі.

Піритові стяжіння. Кристали піриту мають чітку штриховку на поверхнях граней. Розмір стяжінь досягає 15 см.

Кальцит-доломітові обрости - це ниркоподібні агрегати ясно-жовтого кольору, розміром до 1,5 см, поверхня яких покрита гідроокисами заліза, що надає особливу декоративність зразкам.

Кварц-діопсидові породи (квардіти) представляють собою щільні зернисті агрегати, у яких розподіл індивідів кварцу і діопсиду, а також їх забарвлення визначають текстурні особливості і художньо-декоративні якості породи. Колір, текстурний рисунок і здатність приймати дзеркальне полірування уможливлюють використання породи як ювелірно-виробної сировини.

4. Каменесамоцвітна сировина формації лужних порід. Содаліт широко розвинений у маріуполітах і нефелінових сієнітах. Колір мінералу змінюється від голубого до яскраво-синього, іноді зустрічаються сірі і голубувато-сірі різновиди. Камінь напівпрозорий, добре приймає дзеркальне полірування і може використовуватися в якості ювелірно-виробної сировини.

Сієніти. Головними декоративними властивостями цих порід є малюнок (пейзажний, строкатий) і колір (червоний, коричневий, сірий, білий). Вони добре поліруються до утворення дзеркальної поверхні. Нефелінові сієніти можуть використовуватися як виробне і облицювальне каміння.

Маріуполіти мають ефектний текстурний рисунок і сприятливі для обробки фізико-механічні характеристики. У залежності від насиченості породи содалітом, можуть використовуватися як у ювелірному, так і у художньо-декоративному каменерізному виробництві.

Сієніт з ефектом "котяче око" у нефеліні має плямисте забарвлення: темно-сірі нефелінові ділянки у рожево-білій польовошпатовій масі. Оптичний ефект "котячого ока" надає каменю своєрідну красу та загадковість і підвищує його вартість. Внутрішні дефекти, забарвлення і прозорість обумовлено наявністю великої кількості твердих включень егірину та біотиту. Найбільший ефект переривчатості досягається у випадку, коли камінь виготовлено у формі кабошона.

5. Каменесамоцвітна сировина формації хемогенно-осадових порід. Гіпс і ангідрит. Декоративні властивості має білий, цукроподібний гіпс іноді з округлими очками гіпсу радіально-променистої будови, який добре приймає полірування.

Селеніт - волокнистий різновид гіпсу з шовковистим відливом і перламутровим сяйвом світлової смуги. Забарвлення селеніту біле, сіре, голубувате, жовте, помаранчеве до бурого.

Мармуризований вапняк має чорне або темно-сіре забарвлення. Добре приймає дзеркальне полірування, у полірованій фактурі набуває сірого або ясно-коричневого відтінку.

6. Формація вулканічних туфів і попелу. Яшмоподібні породи зеленого кольору розповсюджені на південному сході складчастого Донбасу. Вони являють собою окременілий і хлоритизований щільний фельзитовий порфірит із смугастою текстурою, що добре приймає полірування.

Скам'яніле дерево цієї формації має переважно темні кольори. Забарвлення породи нерівномірне, зі сполученням темно-коричневих, чорних і буро-сірих смуг і плям із нерівними розпливчатими границями. Порода добре і швидко приймає дзеркальне полірування.

7. Каменесамоцвітна сировина формації елювіально-делювіальних відкладів. Скам'яніла деревина деформована, пронизана червоточинами, які на окремих ділянках займають більше половини об'єму породи. Забарвлення "деревини" змінюється від рожево-сірого до ясно-білого, а в місцях наявності великої кількості ходів деревоточців змінюється на чорне за рахунок домішок вуглистої речовини і гідроокисів заліза. Червоточини заповнено вміщуючим пісковиком або опалом.

Кремінь - однорідний агрегат халцедону з домішками інших модифікацій криптокристалічного кремнезему. Незначні домішки окису алюмінію, заліза, кальцію, магнію та інших компонентів часто визначають кольорову гаму декоративних різновидів.

Кремені зустрічаються у вигляді стяжінь, конкрецій (округлих, гілкоподібних, пальцеподібних та інших химерних конфігурацій) або у вигляді пластоподібних форм.

Похожие статьи




Каменесамоцвітна сировина у геологічних формаціях східної частини України. - Каменесамоцвітна сировина в геологічних формаціях східної частини України

Предыдущая | Следующая