Спектральний аналіз бурого вугілля Дніпробасу, Рентгеноскопічний аналіз бурого вугілля Дніпробасу - Геологічні умови формування землистого вугілля Дніпровського буровугільного басейну

При спектральному аналізі було визначено 38 хімічних елементів у 20 зразках бурого вугілля різних макроскопічних типів.

За даними спектрального аналізу намічається така закономірність: зменшення вмісту Si, Al, Mg, Ca, Fe у напрямку від землистого до щільного типів бурого вугілля.

У всіх пробах бурого вугілля визначені такі хімічні елементи: Si, Al, Mg, Ca, Fe, Mn, Ti, V, Cr, Zr, Cu, Pb, Bi, Sc та Li. Для всіх типів вугілля вміст Mg, Ca та Ві - подібний.

Слід зазначити, що землистий тип бурого вугілля має більшу кількість хімічних елементів та більший їх вміст, чим щільний та кускуватий.

Землисте буре вугілля на основі спектрального аналізу складається із таких хімічних елементів: Si, Al, Mg, Ca, Fe, Mn, Ni, Co, Ti, V, Cr, Mo, Zr, Nb, Cu, Pb, Bi, Sn, Ga, Be, Sc, Y, P, Yb, Li та Ba.

Відмінності у складі вмісту хімічних елементів щільного, землистого та кускуватого типів бурого вугілля, на основі спектрального аналізу, вказують на різні умови в період торфонакопичення.

Рентгеноскопічний аналіз бурого вугілля Дніпробасу

Всі мінеральні утворення, визначені у різних типах вугілля родовищ Дніпробасу, за походженням можна поділити на алохтонні - привнесені в торфовище, що формується; сингенетичні, які формувалися в процесі утворення торфовища та діагенезу похованого торфовища та епігенетичні, які утворилися в уже сформованих вугільних пластах шляхом привносу нового матеріалу циркулюючими розчинами.

Особливістю виявлених кристалічних компонентів, крім SiO2 та FeS2, в бурому вугіллі є значна кількість молекул води. Це свідчить про значну вологість чи обводненість умов формування даних компонентів, що і підтверджується умовами формування буровугільних покладів.

Для зразків землистого типу вугілля характерні: кварц, каолініт, гіпс, карбонати, поодинокий випадок польового шпату. Для кускуватого типу вугілля - кварц (в окремих зразках кристаболіт), зрідка каолініт, поодинокі випадки карбонатів (в тому числі й гіпс) та польового шпату. Для зразків щільного вугілля - кварц, переважно, представлений різновидом - кристаболіт.

У піритовій конкреції із землистого вугілля вміст кристалічних компонентів такий: пірит, гіпс та шаллантіт, який вперше визначений на території України. Для спливу із щільного вугілля вміст гіпсу та мелантеріту.

Різниця у виявлених кристалічних компонентах у землистому та щільному бурому вугіллі вказує на різні фаціальні умови в період торфонакопичення. вугілля геологічний петрографічний

Похожие статьи




Спектральний аналіз бурого вугілля Дніпробасу, Рентгеноскопічний аналіз бурого вугілля Дніпробасу - Геологічні умови формування землистого вугілля Дніпровського буровугільного басейну

Предыдущая | Следующая