Дочетвертинні відклади - Палеогеографічні умови формування середньо-верхньоплейстоценових лесів західної частини Волинської височини

У західній частині Волинської височини розповсюджені в основному відклади силуру. Залягають на розмитій поверхні кембрію і ордовика. Силур поділений на верхній і нижній. У нижньому утворилась товща головним чином карбонатних порід неглибокого моря (пелітоморфні вапняки, мергелі, доломіти), які поступово на південний захід змінюються осадками більш глибоководними. У верхньому силурі переважають глинисто-карбонатні породи, а також глини з поодинокими прошарками вапняків. Потужність відкладів силуру досягає 1000 м і більше.

В південно-західній частині Волинської височинизалягають на нерівній поверхні палеозою юрські відклади. Юра представлена різнокольоровими теригенними утвореннями (аргілітами, алевролітами, пісковиками, конгломератами, глинами, доломітами, глинистими мергелями).

Широко розповсюджені на Волинській височині відклади крейдовогоперіоду. Вони трансгресивно перекривають утворення рифею, вендського комплексу, кембрію, ордовика, силуру, девону, карбону та юри.[8]

У напрямку зі сходу на захід зростає їх загальна потужність. Часто вони виходить безпосередньо на поверхню, або залягають під четвертинними породами. На території Волинською височини крейдові відклади майже виключно представлені утвореннями верхньокрейдовими.

У будові беруть участь утворення сеноманського, туринського, коньянського та сантонського ярусів.

Сеноман покриває усю територію Волинської височини і представлений зеленими глауконітовими пісками, білими вапняками, галечниками, конгломератами.

Турон представлений в основному писальною крейдою, крейдоподібними вапняками і мергелями зістяжіннями кременів. Потужність турону 60-40 м, але у межах Львівського прогину досягає 100 м і більше.

У верхів'ях Західного Бугу, Стиру і Горині коньякський ярус складений жовто-сірими мергелистими вапняками, писальною крейдою і крейдоподібними вапняками. Потужність коньяку невелика - 30-40 м.

Сантон, як і коньяк, представлений мергелями і вапняками.

Похожие статьи




Дочетвертинні відклади - Палеогеографічні умови формування середньо-верхньоплейстоценових лесів західної частини Волинської височини

Предыдущая | Следующая