ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Особливості геологічної будови та складу супракрустальних і ультраметаморфічних утворень Росинсько-Тікицького блока Українського щита

Актуальність роботи. Росинсько-Тікицький район (блок) Українського щита (УЩ), не дивлячись на довготривалу історію його геологічного дослідження, залишається одним з найменш вивчених. До недавнього часу залишалась нерозчленованою росинсько-тікицька серія, породи якої складають супракрустальну основу блоку. Взаємовідношення серії з другим виділеним в межах блоку стратоном - володарсько-білоцерківською товщею - до сих пір трактуються як невизначені. Проблемним залишається питання розчленування та визначення комплексної належності ультраметаморфічних гранітоїдів Росинсько-Тікицького блоку. Не однозначним є саме визначення рангу та меж цієї структурної одиниці щита. Не визначеними залишаються деякі питання, пов'язані з історією розвитку району: наявність чи відсутність палеоархейського гранулітового фундамента, розвиток стратифікованих утворень палеопротерозою та ін..

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано в зв'язку з держбютжетною темою "Геологічне довивчення масштабу 1:200 000 території аркушів М-36-ХІХ (Біла Церква) та М-36-ХХV (Умань)" НРУ-98-83/89, в рамках загальнодержавних програм по створенню Держгеолкарти-200 нового покоління та Програми розвитку мінерально-сировинної бази України до 2010 року, затвердженої як Закон України № 3458-ІV 22/02/2006 р. Дослідження пов'язані з госпдоговірною темою "Розробка та впровадження в практику геолого-знімальних робіт тектонофаціальних методів структурного картування метаморфічних комплексів (на прикладі Середнього Побужжя) із розробкою спеціальної легенди та зразків геологічної карти на тектонофаціальній основі" (0101U002598), які проводились на кафедрі загальної та історичної геології геологічного факультету Київського Національного університету імені Тараса Шевченка.

Метою та цілями проведених досліджень було визначення петрологічних, геохімічних, петрофізичних особливостей супракрустальних та ультраметаморфічних утворень Росинсько-Тікицького блоку Українського щита, насамперед для вироблення критеріїв їх розчленування та геологічного картування, встановлення ролі в металогенії району; реконструкція загального розрізу метаморфізованих осадово-вулканогенних порід блоку шляхом аналізу та співставлення конкретних розрізів; виділення ультраметаморфічних комплексів з характеристикою асоціацій та породних груп, що їх складають; уточнення геодинамічної позиціі Росинсько-Тікицького блоку на протязі його становлення, як специфічної структурної одиниці УЩ з певними особливостями геологічної історії формування.

Завдання дослідженеь.

    1. Уточнити речовинний склад, характер розрізу, петрологічні, мінералогічні та геохімічні особливості супракрустальних утворень району, їх стратифікацію і взаємовідношення з породами нестратифікованих комплексів. 2. Шляхом вивчення петрохімічних, структурно-текстурних ознак гранітоїдів району, особливостей складу породотворних та акцесорних мінералів, виділити породні групи та асоціації; визначити комплексну належність. 3. На основі одержаних результатів запропонувати уточнення до хроностратиграфічної схеми ранньодокембрійських утворень Росинсько-Тікицького блоку. 4. Визначити роль вивчених утворень в металогенії району.

Об'єкт досліджень - Росинсько-Тікицький блок УЩ.

Предмет досліджень - супракрустальні та ультраметаморфічні утворення на рівні геологічних тіл, порід та мінералів, що їх складають.

Методи досліджень:

    1. Обстеження та опис природних та штучних відслонень, опис керну бурових свердловин з макроскопічним визначенням порід і мінералів, вторинних змін, до-слідженням характеру контактів різновидів порід, замірами залягання структурних елементів, то що; 2. Петрографічне вивчення шліфів гірських порід під мікроскопом з петрогенетичною інтерпретацією особливостей структури і речовинного складу; 3. Повний хімічний аналіз порід та мінералів; рентген-флюорисцентний, кількісний та напівкількісний спектральний, ізотопно-кисневий та ін. аналізи, ізотопно-геохронологічні дослідження; 4. Перерахунки результатів хімічних аналізів порід і мінералів на кристалохімічні формули, розрахунок індикативних коефіцієнтів, складання графіків, діаграм; статистична обробка результатів спектрального аналізу; 5. Аналіз конкретних розрізів та відновлення зведеного розрізу супракрустальних утворень та їх стратифікація; 6. Класифікація ультраметаморфічних утворень за породними групами, асоціаціями, комплексами.

Наукова новизна одержаних результатів.

Уточнено районування західної частини Українського щита. Росинсько-Тікицький блок першого порядку виділений як специфічна уособлена структурно-тектонічна одиниця Бузько-Росинського мегаблока, відмінна від суміжних за історією розвитку, геодинамічними умовами формування і складом розвинених структурно-речовинних комплексів. Отримали нове вирішення або уточнені наступні питання геологічної будови блока.

    1. Весь розріз супракрустальних утворень району доцільно розглядати у складі єдиної серії - росинсько-тікицької. Вперше росинсько-тікицька серія розчленована на товщі (з низу до верху): мизинівську, володарсько-білоцерківську та лисянську. 2. Вдосконалена петрологічна класифікація гранітоїдів району з виділенням породних груп і асоціацій, які складають два різновікові комплекси: тетіївський і уманський. До тетіївського комплексу віднесена асоціація збіднених калієм гранітоїдів, до складу якої входить неперервний ряд породних груп: діорити і кварцові діорити - гранодіорити і тоналіти - плагіограніти. У складі ультраметаморфічних гранітоїдів нормального ряду виділенні на ряд породних груп, що об'єднані у чотири асоціації з встановленою послідовністю формування: антонівську, богуславську, ольшаницьку та асоціацію гранітів пегматоїдних і апліто-пегматоїдних, які можуть розглядатися в рамках уманського комплексу, час становлення якого 2080-1990 млн р. 3. Отримана комплексна характеристика складу головних породотворних мінералів супракрустальних і ультраметаморфічних утворень: плагіоклазів, калієвих польових шпатів, рогових обманок, біотитів; досліджений склад акцесорних мінералів, в т. ч. вперше вивчений склад сфенів з гранітів уманського комплексу.

Практичне значення одержаних результатів. За результатами проведених автором досліджень Національним стратиграфічним комітетом України внесені зміни до Хроностратиграфічної схеми ранньодокембрійських утворень Українського щита, щодо розчленування росинсько-тікицької серії. Запропоновані принципи розчленування супракрустальних та ультраметаморфічних утворень району застосовані автором при створенні виданих аркушів М-36-ХІХ (Біла Церква) та М-36-ХХV (Умань) Державної геологічної карти України масштабу 1:200 000, а також іншими дослідниками на підготовлених та прийнятих до видання Науково-редакційною радою Держгеолслужби аркуша L-36-I (Любашівка) Держгеолкарти-200 і Ватутинської групи аркушів Геологічної карти України масштабу 1:50 000.

Нові дані по протоскладу та геохімії утворень росинсько-тікицької серії підвищують перспективи виявлення в полях її розвитку, в зонах інтенсивної гідротермально-метасоматичної перекристалізації, золоторудних об'єктів.

Описи найважливіших в науковому, пізнавальному та естетичному плані відслонень включені до колективної монографії "Геологічні пам'ятки України".

Особистий внесок здобувача. Безпосередньо дисертантом проведене обстеження, опис більше чотирьохсот відслонень і керну шестидесяти картувальних свердловин в південно-східній та центральній частині району. Виконаний петрографічний опис більше трьохсот шліфів, опрацьовані результати аналітичних досліджень, частково виконані петрохімічні перерахунки. Проаналізовні за матеріалами попередніх дослідників конкретні розрізи супракрустальних утворень. Складені геологічні карти та тектонічні схеми кристалічного фундамента центральної та південно-східної частин Росинсько-Тікицького блока і суміжних структур. Запропоновані уточнення до хроностратиграфічної схеми ранньодокембрійських утворень Українського щита.

Апробація результатів дисертації відбувалася на ряді науково-практичних нарад: Всеукраїнських міжвідомчих нарадах "Геологія і стратиграфія докембрію Українського щита"(м. Київ, 1998 р.), "Геологія і магматизм докембрію Українського щита"(м. Київ, 2000 р.) і Науково-виробничій нараді геологів-зйомщиків України (м. Гурзуф, 2001 р.).

Публікації. Головні положення, викладені в дисертаційній роботі, опубліковані в 10 друкованих наукових виданнях, в тому числі 6 статтях, 3 тезах у збірниках матеріалів науково-практичних нарад та одній колективній монографії.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, п'яти розділів, висновків, списку використаних джерел та текстового додатку. Повний обсяг дисертації складає 161 стор., містить 43 рисунків, 14 таблиць, 122 найменувань у списку літератури та 1 текстовий додаток.

Роботу виконано на геологічному факультеті Київського Національного університету імені Тараса Шевченка під науковим керівництвом д. г.-м. н., професора О. І. Лукієнка, якому автор щиро вдячний за цінні поради та постійну увагу та допомогу в проведенні досліджень.

Особливу подяку за багаторічну співпрацю здобувач висловлює к. г.-м. н. В. І. Орсі.

Автор дякує колегам по спільним дослідженням члену-кореспонденту НАН України О. М. Пономаренку, д. г.н. Л. М. Степанюку; вдячний за обмін інформацією та плідні дискусії д. г-м. н. К. Ю. Єсипчуку; к. г-м. н. М. О. Ярощук, В. В. Зюльцле, В. М. Клочкову, Г. А. Шварцу. Щира подяка к. г-м. н. В. Я. Великанову за методичні поради та геологам-виробничникам ПДРГП "Північгеологія" за постійну допомогу.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Особливості геологічної будови та складу супракрустальних і ультраметаморфічних утворень Росинсько-Тікицького блока Українського щита

Предыдущая | Следующая