ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Каменесамоцвітна сировина в геологічних формаціях східної частини України

Актуальність теми. Каменесамоцвітна сировина - самостійна група неметалевих корисних копалин із властивими тільки їм особливостями, що обумовлюють специфічність їх пошуків і принципів геолого-економічної оцінки. Незважаючи на успіхи в області промислового отримання штучних матеріалів, попит на природну каменесамоцвітну сировину залишається досить великим.

У радянський період територія східної частини України недостатньо вивчалась на кольорове каміння і вважалась мало перспективною. За роки незалежності КП "Південукргеологія" проведені геологорозвідувальні роботи, які виявили численні прояви каменесамоцвітної сировини у межах цього району. Науково-дослідними роботами, виконаними під керівництвом професора П. М. Баранова, встановлено, що у межах східної частини України є кольорове каміння, яке користується попитом не тільки на внутрішньому, але й на зовнішньому ринках.

Таким чином, розробка наукових основ прогнозу, пошуків та розвідки родовищ каменесамоцвітної сировини, систематизація і вивчення інформації щодо питань віку, генезису і умов її локалізації у різних геологічних формаціях буде сприяти оцінці перспектив видобутку, раціональному і комплексному використанню мінерально-сировинних ресурсів, а також залученню інвестицій у розробку родовищ самоцвітів і розвитку каменесамоцвітної галузі України.

Виходячи з викладеного вище, вибрана тема дисертаційної роботи: "Каменесамоцвітна сировина в геологічних формаціях східної частини України".

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана у рамках теми "Геолого-економічна оцінка перспективних ділянок каменесамоцвітної сировини в межах Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Луганської, Донецької областей" згідно з завданням Державної геологічної служби КП "Південукргеологія" на 2007 рік, а також відповідає напрямкам пріоритетних досліджень у загальнодержавній програмі розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2010 року.

Мета і завдання дослідження. Мета досліджень полягає у виявленні умов утворення та закономірностей розміщення каменесамоцвітної сировини у геологічних комплексах порід східної частини України й оцінці практичного значення цього виду корисних копалин.

Досягненню поставленої мети сприяло вирішення наступних задач:

    1. Визначення геологічної позиції кожного виду каменесамоцвітної сировини: умови утворення, рудоконтролюючі структури, типоморфні парагенезиси мінералів, речовинний склад і особливості будови родовищ (проявів). 2. Виявлення генетичного зв'язку каменесамоцвітної сировини з геологічними процесами у вміщуючих породах. 3. Вивчення характеру розташування кольорового каміння і його декоративних різновидів в геологічних формаціях. 4. Виявлення перспективних проявів каменесамоцвітної сировини і визначення їх промислового значення.

Об'єкт дослідження: каменесамоцвітна сировина у геологічних формаціях, природних та штучних відслоненнях, а також родовищах, що розробляються.

Предмет дослідження: закономірності формування каменесамоцвітної сировини у геологічних формаціях східної частини України.

Методи дослідження. Робота присвячена комплексному аналізу мінерально-сировинної бази каменесамоцвітної сировини східної частини України, тому для досягнення поставленої мети і рішення головних задач автором використано такі методи:

    - польові геологічні спостереження; - геолого-структурний аналіз; - порівняльний геологічний аналіз; - прогнонозно-металогенічний; - аналітичні дослідження: хімічний, спектральний, рентгеноструктурний аналіз, визначення щільності порід і руд; - гемологічні методи; - розрахунок речовинного балансу при метасоматичних процесах; - статистичні і графічні методи обробки інформації.

Наукова новизна одержаних результатів:

    1. Уперше у межах східної частини України виділені сім геологічних формацій, з якими генетично і просторово пов'язані певні види каменесамоцвітної сировини. 2. Здійснено мінерагенічне районування каменесамоцвітної сировини на формаційній основі, що уможливило виявлення просторово-часової закономірності, яка полягає в тому, що видобувна сировина сформувалася в архей-протерозойський, а ювелірно-виробна - у палеозой-мезозойський час. 3. Уперше визначено причинно-наслідкові зв'язки між якістю і областю використання кольорового каміння як основи його класифікації. 4. Запропонована модель розвитку мінерально-сировинної бази регіону, яка базується на впровадженні комплексного використання каменесамоцвітної сировини, розробці стратегії геологорозвідувальних і видобувних робіт, що в цілому уможливить прирощення запасів кольорового каміння і підвищення культури його використання в Україні.

Практичне значення одержаних результатів. Результати дисертаційної роботи можуть бути використані для вирішення актуальних проблем пошукової геології, регіональної гемології і оцінки ресурсів каменесамоцвітної сировини в геологічних формаціях України. Результати наукових досліджень автора впроваджено Харківською експедицією КП "Південукргеологія" при написанні геологічних звітів щодо пошуків каменесамоцвітної сировини. Матеріали дослідження та колекція кольорового каміння декоративних різновидів регіону використовується у навчальному процесі геологорозвідувального факультету НГУ при читанні курсу "Самоцвіти України".

Особистий внесок здобувача. Особистий внесок автора полягає в формулюванні мети, завдань, основних положень та програми досліджень. Здобувач брав участь у зборі, аналізі і обробці фактичного матеріалу. За його ідеями розроблена низка принципово нових положень щодо пошуків каменесамоцвітної сировини на основі закономірностей розміщення рудоносних формацій у межах східної частини України. Результати досліджень одержані особисто автором, або при його безпосередній участі і уможливлюють розвиток нового наукового напряму - регіональна гемологія, що базується на оригінальній методиці вивчення каменесамоцвітної сировини, розробленій у Гемологічному центрі НГУ. Автором проаналізовані та узагальнені результати досліджень, сформульовані висновки і рекомендації, а також визначені перспективи східної частини України на кольорове каміння. У наукових працях, опублікованих у співавторстві, здобувачеві належать планування та теоретичні розробки роботи, організація і участь у експериментальних роботах, обробка та аналіз отриманих результатів досліджень.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи і окремі її результати обговорювалися на науково-технічних конференціях, семінарах і нарадах, у т. ч. міжнародних: "Нестеренковские чтения" (м. Дніпропетровськ, травень 2001 р.); конференції, присвяченій 50-річчю кафедри корисних копалин і екологічної геології та 70-річчю кафедри геології ДПІ (м. Донецьк, квітень 2001 р.); Форумі гірників-2002, (м. Дніпропетровськ, жовтень 2002 р.); VI Міжнародній конференції "Новые идеи в науках о Земле" (м. Москва, квітень 2003 р.); IV науково-виробничий нараді геологів-зйомщиків України (м. Кривий Ріг, жовтень 2007 р.).

Публікації. Основні положення дисертації і результати досліджень викладено у 3 колективних монографіях, 2 статтях у спеціалізованих виданнях, затверджених ВАК України, 3 тезах доповідей наукових конференцій різного рангу.

Структура дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, п'яти розділів, висновків, списку використаних джерел (103 найменування), 26 рисунків, 16 таблиць. Загальний обсяг роботи - 144 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Каменесамоцвітна сировина в геологічних формаціях східної частини України

Предыдущая | Следующая