Термінологічні особливості ставок процента: декурсивні, антисипативні - Особливості фінансових розрахунків

Плата за кредит, як правило, здійснюється у формі процента. Процент може стягуватись як у кінці строку кредиту, так і на початку кредитної операції, авансом. У першому випадку проценти нараховуються в кінці строку кредитної операції, де за базу розрахунку береться сума наданої позики, а поверненню підлягає сума боргу разом з процентами. Такий спосіб нарахування процентів має назву декурсивний, або звичайний, або позичковий, або postnumerando. У другому випадку проценти стягуються авансом (сплачуються одержувачем кредиту на початку кредитної операції), при цьому боржнику надається сума позики, зменшена на суму процента, а поверненню в кінці строку підлягає повна сума позики. Процент, сплачений таким чином, має назву "дисконт" (тобто знижка із суми позики), а спосіб нарахування процентів має назву "антисипативний" (авансовий, дисконтний, обліковий, prenumerando). Загалом у багатьох фінансових джерелах до визначення цих двох термінів підходять ще більш широко, проценти, що отримують розрахунково за допомогою ставки нарощення (interest base rate), можуть називати декурсивними, а за допомогою облікової ставки (discount base rate) - антисипативними. У Росії в ХІХ - на початку ХХ століття цим термінам відповідали проценти "на 100" і "зі 100".

У світовій практиці декурсивний спосіб нарахування процентів частіше застосовується, тому термін "декурсивний", як правило, не вживають, а говорять про процент, або про позичковий (депозитний, будь-який інший) процент. При застосуванні антисипативниих процентів іноді зазначають термін "антисипативний" або інші терміни-синоніми.

Неоголошене правило.

Від визначених термінами "декурсивний", "антисипативний" способів нарахування процентів процентні ставки (і) інколи називають декурсивними, а облікові ставки (d) - антисипативними (авансовими).

Похожие статьи




Термінологічні особливості ставок процента: декурсивні, антисипативні - Особливості фінансових розрахунків

Предыдущая | Следующая