Особливості нарахування митного тарифу в залежності від виду мита - Застосування особливих видів мита як обмежувальних заходів

Величина адвалорного мита визначається за формулою:

Ма = (МВ Ч СМа): 100,

Де Ма - величина мита, яка нараховується за адвалорною ставкою;

МВ - митна вартість товару;

СМа - ставка мита адвалорна (у відсотках до митної вартості товару).

Приклад нарахування адвалорного мита

Якщо ставка митного тарифу на імпортний товар становить 10 %, а вартість партії імпортних товарів складає 2000 дол. США, то мито буде дорівнювати 200 дол. США.

Механізм функціонування адвалорного мита

Прямі S0 та D0 характеризують пропозиції та попит на імпортні товари. Після введення адвалорного мита у розмірі 25 % митної вартості крива пропозиції імпортних товарів зміститься вертикально вгору і займе положення SА. У даному разі криві S і SА не паралельні, оскільки величина мита залежить від митної вартості товару, тобто чим більша ціна і кількість імпортних товарів, тим більше буде сплачено імпортного мита.

Після запровадження адвалорного мита споживачі будуть купувати імпортні товари за новою ціною Р2, тоді як виробники за свої товари отримають Р1. Величина доходу держави буде залежати від митної вартості товару і збільшуватиметься у міру розширення об'єкта оподаткування. Чим більша ціна товару, тим більший дохід отримує держава при певному обсязі імпорту. За своїми джерелами цей дохід складається з двох частин: частина - сплачується споживачами, а частина - закордонними фірмами-виробниками.

Специфічне мито нараховується в установленому грошовому розмірі на кількісну одиницю товару (обсяг, маса, метр, штука), що обкладається митом за формулою:

Мс = КТ Ч СМС Ч ОКє

Де Мс - величина мита, яке нараховується за специфічною ставкою;

КТ - кількість товару (у тоннах, літрах, кубометрах, штуках і т. д.);

СМС - специфічна ставка мита (в ЄВРО за одиницю товару);

ОКє - офіційний курс ЄВРО до гривні, який встановлюється Національним банком України на дату подання вантажної митної декларації.

Механізм дії специфічного мита

Точка перетину W характеризує стан рівноваги. При введенні специфічного мита (у нашому прикладі воно дорівнює Р1 за одиницю товару) крива імпортної пропозиції змінить своє положення з S0 на SS тобто зміститься вгору паралельно відносно вихідного положення, тому що ставка мита фіксована і не залежить від коливань цін на імпортні товари.

У результаті зміщення кривої пропозиції ринкова рівновага встановиться в новій точці W1. Тобто споживачі будуть сплачувати більшу ціну за імпортний товар, маючи при цьому меншу кількість імпортних товарів для вибору. Втрати іноземного постачальника товару залежатимуть від зменшення кількості реалізованих товарів на даному ринку і будуть визначатись зміною кількості з QD до.

Дохід від введення Специфічного мита отримає держава. Однак необхідно зауважити, що цей дохід ніякою мірою не буде залежати від ціни товару. І держава програє, коли збільшується ціна товару, тому що ставка залишається фіксованою і не змінюється сума мита при збільшенні ціни товару, оскільки частину доходу сплатять споживачі, а решту - імпортери-виробники.

Комбіноване мито поєднує адвалорне та специфічне види митного обкладення, але мито сплачується за більшою сумою нарахування, тобто воно швидше альтернативне, а не комбіноване, в силу специфіки механізму його нарахування.

Сума мита по Комбінованій ставці визначається за формулою:

СМк = СМа, якщо СМа ? СМс

СМк = СМс, якщо СМс ? СМа

Де Смк - сума ввізного (вивізного) мита за комбінованими ставками;

СМа - сума ввізного (вивізного) мита розрахована по ставкам в відсотках до митної вартості;

СМ - сума ввізного (вивізного) мита розрахована по ставкам в евро за одиницю товару.

Приклад нарахування комбінованого мита

Якщо ставка митного тарифу на імпортний товар становить 30 %, але не менше 12 євро за штуку, а вартість партії імпортних товарів складає 2000 євро при їх загальній кількості 500 штук, то імпортне мито буде становити 1800 євро. Це зв'язано з тим, що задекларована ціна 4 євро за штуку менше ніж ціна розрахунку митної ставки при імпорті товарів по даній товарній позиції. Отже, ціна товару в країні імпорту складе 7,6 євро за одиницю ввезеного товару. Таким чином, адвалорний еквівалент комбінованого митного тарифу на імпортний товар становитиме у даному випадку 90 %.

Механізм дії комбінованого мита

Криві S0 та D0 характеризують пропозиції та попит на імпортні товари. Після введення адвалорного мита у розмірі 30 % митної, але не менше 2 євро вартості крива пропозицій імпортних товарів зміститься вертикально вгору і займе положення SK. У даному випадку криві S0 і SK не паралельні, оскільки величина мита залежить від митної вартості товару, тобто чим більша ціна і кількість імпортних товарів, тим більше буде сплачено імпортного мита. Сума комбінованого мита завжди буде більшою, ніж адвалорного, хоча графічно вони розташовані приблизно однаково, але, зваживши на те, що з цього виду мита вибирається більша сума сплати ставки, воно має не тільки фіскальний але й протекціоністський ефект, тому що перекриває рух імпорту товарів до країни.

Змішане мито - це одночасне застосування як специфічної, так і адвалорної ставки відносно одного виду товару, тобто до основної ставки, яка нараховується на одиницю товару, додають мито, яке нараховується з ціни.

Змішане мито як інструмент тарифної політики використовує досить обмежене коло країн. Але не тільки країни, які розвиваються використовують даний інструмент зовнішньоторговельної політики для захисту свого національного ринку, але й промислово розвинуті країни запроваджують даний захід. Так, США застосовує змішане мито при імпорті кухонних ножів на американський ринок.

Приклад нарахування змішаного мита

Тариф, який дорівнює 15 % від митної вартості товару, плюс 70 дол. США за одну тону ваги даного товару. Нехай митна вартість товару складає 3000 дол. США за одну тону. Тоді змішаний митний тариф на цей товар буде дорівнювати: 450 дол. США (адвалорна частина) + 70 дол. США (специфічна частина) = 520 дол. США (за тону). Адвалорний еквівалент комбінованого тарифу в даному випадку складе 17,3 %.

Механізм дії змішаного мита

Крива пропозиції при дії змішаного мита (SZ) є більш вертикальною, ніж при застосуванні інших видів мита, що свідчить не стільки про збільшення доходної частини надходжень від імпорту, скільки про захисну домінанту при використанні даного виду мита.

Некоректно ототожнювати комбіноване та змішане мито, оскільки механізми нарахування за цими видами зовсім різні. Якщо при нарахуванні комбінованого мита використовується або адвалорна ставка, або специфічна, залежно від суми нарахування, то при нарахуванні змішаного мита обов'язково застосовується як перша, так і друга ставки.

При застосуванні специфічного мита відбувається незначне зміщення кривої позиції (SS), що свідчить про зменшення національного ринку споживання до розміру. Використання ж адвалорного мита зумовлює значне зміщення кривої пропозиції вгору (SА), тобто ринок споживання зменшується на величину. Зміщення кривої пропозиції при використанні комбінованого та змішаного мита вздовж кривої попиту вверх змінює положення точки рівноваги (W2), що свідчить про значне скорочення ввезення товарів до країни, яке, у свою чергу, скорочує національний ринок споживання з товарної групи, відносно якої застосовуються дані види мита.

Механізм дії митного тарифу залежно від способу нарахування

Послідовність використання видів мита відносно імпорту, у якій зацікавлений національний виробник

Похожие статьи




Особливості нарахування митного тарифу в залежності від виду мита - Застосування особливих видів мита як обмежувальних заходів

Предыдущая | Следующая