Співвідношення релігії та філософії, Формування релігійних і філософських уявлень - Взаємовідношення філософії і релігії

Формування релігійних і філософських уявлень

Релігія, як і філософія, є світоглядом, правда, специфічним і одночасно включає в себе певну поведінку і дії, які грунтуються на вірі в існування декількох (політеїзм) або одного (монотеїзм) богів, тобто такого початку, яке є "священним", надприродним, недоступним розумінню людським розумом. "... Будь-яка релігія, - зазначав Ф. Енгельс, - є не чим іншим, як фантастичним відображенням у головах людей тих зовнішніх сил, які панують над ними в їх повсякденному житті, - відображенням, в якому земні сили приймають форму неземних".

Релігійне мислення, по суті, стало першою формою осмислення людиною світу і, можливо, воно, згідно з останніми науковими даними, виникло близько 40 - 50 тисяч років тому. Поява релігії було обумовлено таким рівнем та якістю людського мислення, коли людський інтелект виявився здатним відокремити свою думку (у вигляді образу, фетиша, слова) від оточувала його реальної дійсності. Надалі, у міру свого розвитку, людина могла конструювати власні уявлення про навколишнє його середовищі, - спираючись не на предмети, речі, явища, а оперуючи продуктами розумової діяльності, тобто образами, фетишами, словами.

Протягом багатьох тисячоліть релігійні вірування носили політеїстичний характер. Це означало, що у кожного роду і племені існувало кілька богів, яким вони поклонялися. Релігію цього періоду в її історії, строго кажучи, ще не можна вважати концептуально сформованим світоглядом. Це було скоріше світовідчуття, яке можна характеризувати як натуралістичну релігію, природну релігію, так як у розумінні, відображенні навколишнього світу людина, подібно пуповині, був міцно пов'язаний з природою. Якщо говорити більш конкретно, то ідеї первісних народів про душі, духів і богів, як правило, виражалися в міфологічній формі, а основними сюжетами міфів були такі природні явища, як сонце і місяць, небо і земля, море, вогонь, зірки, вітер і т. п. Слід враховувати, що створення людиною міфів стало першим його кроком до творчості і пізнання самого себе.

Перші боги античності були створені за образом і подобою людей. Так, давньогрецькі боги багато в чому були дуже схожі на людей і володіли такими якостями, як доброта, великодушність, милосердя, жорстокість, мстивість і підступність. Істотною відмінністю богів від людей було їхнє безсмертя, хоча й вони, подібно людям, не могли змінити або вплинути на долю, яка зумовлювала, в кінцевому рахунку, їх доля. Могутній Зевс в "Іліаді" Гомера не може особисто вирішити результат поєдинку героїв Гектора і Ахілла. Він звертається за порадою до долі, кинувши жереб обох героїв на чаші терезів золотих. Доля Гектора, улюбленця Зевса, вирішена, так його жереб смерті опускається вниз, і Зевс нічого не може змінити.

Гектор гинее від списа Ахілла. Боги і герої грецької міфотворчості були персонажами, активно спілкувалися з звичайними смертними, з якими вони вступали в любовні союзи, допомагаючи своїм улюбленцям і обранцям.

Давньогрецькі боги, наділені людськими якостями, багаторазово збільшеними і піднесеними, не тільки символізували собою силу і міць, великодушність і жорстокість - через ці образи стародавні греки могли краще зрозуміти свої людські можливості, осмислити власні наміри і вчинки, об'єктивно оцінити свої сили.

У первісних суспільствах і, зокрема, в ранніх класових державах, релігія за своїм характером була родоплемінна, а надалі стає національно-державною і політеїстичною. У подальшому релігійні вчення перетворюються на монотеїстичні і деякі з них стають світовими. Першою за часом появи світовою релігією є буддизм (VI-V ст. До н. Е..), Другий - християнство (1 в.), І потім іслам (VII ст.). Ці релігії об'єднують людей загальною вірою незалежно від їх національної належності, мови або суспільно - політичного устрою.

Ще раз нагадаємо, що міфологічне, релігійне як форми свідомості були першими з відомих світовідчувань людини навколишнього його світу. Вони виступали не стільки способом розуміння явищ, предметів, речей, скільки своєрідною підтримкою людині хоч у якийсь орієнтації та поясненні того, що відбувається. Про роль релігії в історії людства, її взаємовідносини з філософією в наступні роки буде сказано через призму взаємодії християнства з європейською філософією. Ці обмеження обумовлені необхідністю показати зараз тільки характер цих взаємин і їх взаємовплив. Відомо, що філософське осмислення світу починається значно пізніше міфологічного та релігійного. Це положення повною мірою поширюється на культурне життя Давньої Греції. Задовго до появи філософів мілетської школи (Фалеса, Анаксімандра і Анаксимена) в Древній Греції вже існувало міфологічне і релігійне світовідчуття, що саме по собі не дивно, так як філософське осмислення - це більш високий рівень осягнення світу і цілком закономірно його більш пізніше за часом появу. Отже, міфологічне й релігійне світовідчуття сприяли певною мірою появи філософії, а й філософія, як в античності, так і в наступні століття, сприяла становленню Християнства. Зазначимо лише на деякі приклади цього взаімосотруднічества.

Як вже говорилося, в античній Греції існувало багатобожжя. Перший, хто висунув і до певної міри обгрунтував ідею про монотеїзмі (єдинобожжя) був Ксенофан, давньогрецький філософ і поет. Він піддав жорсткій критиці Гомера і Гесіода, відомих давньогрецьких поетів, за антропоморфізація богів і їх політеїзм. Ксенофан вважав, що богів не можна мислити антропоморфічні, і політеїзму він протиставив монотеїстичну концепцію, відповідно до якої бог повинен бути єдиним, тому що в противному випадку він не міг би бути вище і краще за інших. У подальшому в цьому ж напрямку розвивалися філософські ідеї Емпедокла, Гераклітом і Анаксагор. Геракліт вважав, що мова сама по собі вже впорядковує, надає сенс окремим звукам, хоча і необхідно говорити або казати свій логос з розумом.

Але найбільший внесок у розвиток релігії вніс Платон. Його ідеї про розрізнення світу явищ від світу вічних сутностей, його вчення про безсмертя душі, про універсальність та першості ідеї блага і, головне, його вчення про сутність божественного світу, як про систему ідей, складають неперехідне внесок грецького генія в розвиток людського мислення, уявлень про світ і божественне.

Характеризуючи античний період в історії розвитку людської цивілізації в цілому, слід вказати на тісне переплетення релігійного і філософського світовідчуття, що відбуваються в світі. Перші з дійшли до нас літературних пам'яток, наприклад, давньоіндійські "Веди" представляли собою приклади релігійно-філософського бачення світу. З часом релігія і філософія починають відділятися один від одного і приблизно в один і той же час формуються як незалежні, правда, все ще відносно, один від одного форми суспільної свідомості. Першими відомими проявами цього є становлення буддизму в Індії та філософії в Стародавній Греції, що сталося приблизно в один і той же час, а якщо конкретно, то в VII-V ст. до н. е.

Висновок: таким чином, релігійні уявлення виникли задовго до появи філософського осмислення світу. Філософія впливала на релігію, в період античності вони були тісно пов'язані один з одним, цього свідчить внесений внесок філософів у розвиток релігії. Вважаю, що релігія і філософія небилиці достатньо розвинені, щоб самостійно пояснювати які відбуваються в світі. Цей процес симбіозу релігії та філософії тривав якщо не тисячоліттями, то, принаймні, століттями.

Похожие статьи




Співвідношення релігії та філософії, Формування релігійних і філософських уявлень - Взаємовідношення філософії і релігії

Предыдущая | Следующая