ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ З ІНОЗЕМНОЮ ВАЛЮТОЮ - Облік грошових коштів в касі

Використання іноземної валюти на території республіки суворо обмежена - допускається лише у випадках, прямо передбачених законодавством. Використання готівкової іноземної валюти ще більше обмежена.

Джерела надходження і мети використання готівкової іноземної валюти з валютних операцій, розрахунки за якими здійснюються за допомогою її прийому в касу (видачі з каси) організацій або внесення на рахунок (зняття з рахунку) організації в банку, а також документальне оформлення такого внесення (зняття) визначені Інструкцією № 1. 1

Порядок ведення касових операцій в іноземній валюті, встановлення банками лімітів і строків здачі в банк готівкової інвалюти, яка надходить у касу організації, регламентується Правилами № 98. [16]

Ліміти залишку іноземної валюти встановлюються на підставі клопотань організацій з детальніше аргументацією необхідності наявності такого Ліміту. При відсутності такого клопотання готівкова іноземна валюта підлягає повній інкасації в установи уповноважених банків. Готівкова іноземна валюта, отримана з банку, витрачається суворо на цілі, на які вона отримана.

Касові операції оформляються документами встановленої форми без зміни в усіх організаціях незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

При прийманні казначейських квитків, банкнот, металевої монети в іноземній валюті касири організацій зобов'язані за допомогою технічних засобів визначати її платіжність. Додатково платіжність іноземної валюти перевіряється за довідковими матеріалами.

Прийом іноземної валюти касами організацій проводиться за прибутковими касовими ордерами форми № КО-1в, що виписуються у валюті та гривневому еквіваленті за діючим курсом НБ РБ. Прибутковий касовий ордер підписується головним бухгалтером.

Витрата іноземної валюти оформляється видатковими касовими ордерами форми № КО-2в із зазначенням суми валюти та її рублевого еквівалента за курсом НБ РБ. Видатковий касовий ордер підписується керівником та головним бухгалтером. Невиплачена сума іноземної валюти здається в уповноважений банк. [9]

Форми касових ордерів затверджені постановою Мінфіну від 29.03.10 № 38. [11]

Для відображення операцій з готівковою іноземною валютою організація веде окрему касову книгу за операціями в іноземній валюті. При цьому організація повинна мати тільки одну касову книгу за операціями в іноземній валюті.

У касовій книзі на початок дня вказується залишок іноземної валюти (у розрізі видів іноземних валют, найменування, сума). У міру проведення операцій в іноземній валюті протягом дня касиром провадяться записи по приходу (витраті) у касовій книзі (у розрізі видів іноземних валют, найменування, сума). У кінці робочого дня касир виводить вихідний залишок (в розрізі видів іноземних валют, найменування, сума). Касиру не може бути поставлена в обов'язок котирування іноземної валюти.

Для здійснення операцій з готівковою іноземною валютою організація повинна мати касу, розташовану у відокремленому приміщенні. Можливо поєднання каси по рублевих операцій з касою за операціями з готівковою іноземною валютою. Однак при цьому повинні бути в наявності роздільні металеві шафи (ящики) або сейфи для окремого зберігання іноземної валюти від рублевих коштів. [16]

Каса організації повинна бути застрахована страховою організацією. Страхування здійснюється в оцінці за єдиним курсом, установленим Національним банком Республіки Білорусь, або за номіналом.

До складу устаткування каси повинні в обов'язковому порядку входити: каталоги (довідники) відмітних ознак визначення автентичності, платіжності іноземних валют (долари США, євро тощо); технічні прилади для перевірки автентичності купюр готівкової іноземної валюти.

Уповноважені банки щоквартально проводять перевірки касової дисципліни в організації, а при обслуговуванні більше десяти клієнтів, які здійснюють операції з готівковою іноземною валютою, - не рідше одного разу на півріччя. У разі порушення організацією вимог чинного Положення уповноважений банк має право клопотати перед Національним банком про відкликання ліцензії ( дозволу) на право проведення валютних операцій. З моменту подачі клопотання (дата вихідного номера) до Національного банку і до остаточного вирішення питання Національним банком уповноважений банк має право припинити операції з валютного рахунку організації. [1]

Похожие статьи




ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ З ІНОЗЕМНОЮ ВАЛЮТОЮ - Облік грошових коштів в касі

Предыдущая | Следующая