ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Організація і методика аналізу збутової діяльності промислового підприємства

Актуальність теми дослідження. Концептуальні зміни в теорії та практиці управління потребують трансформації економічного аналізу, головною метою якого є надання інформації, необхідної для прийняття поточних та стратегічних управлінських рішень. Особливої актуальності ця проблема набуває у сфері збутової діяльності, яка за умов дії ринкових механізмів відіграє визначальну роль в ефективному функціонуванні промислового підприємства. Вирішення проблеми відповідності інформаційного забезпечення потребам управління збутової діяльності за всіма напрямами її здійснення полягає в удосконаленні організаційних та методичних засад обліково-аналітичної складової.

В економічній літературі питання аналізу збутової діяльності, як правило, розглядаються в контексті аналізу процесу реалізації продукції. Це характерно для досліджень вітчизняних та зарубіжних науковців, зокрема, М. І. Баканова, Л. В. Балабанової, Д. І. Баркана, С. А. Бороненкової, В. В. Бурцева, Н. А. Вахрушиної, І. П. Житної, Є. В. Крикавського, І. Д. Лазаришиної, Є. В. Мниха, Л. В. Нападовської, М. С. Пушкаря, М. Г. Чумаченка, А. Д. Шеремета, С. І. Шкарабана. Хоча збутова діяльність включає набагато ширший діапазон питань, ніж процес реалізації продукції, комплексних досліджень проблем організації та методики аналізу її здійснення поки що бракує.

Недостатній рівень опрацювання теоретичних та методичних засад аналізу збутової діяльності промислового підприємства, відсутність фундаментальних наукових досліджень, які б ураховували комплексний характер здійснення збутової діяльності визначають актуальність теми дисертаційної роботи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" за темою "Концепція розвитку обліку, аналізу та аудиту в умовах міжнародної інтеграції" (реєстраційний номер 0106U004356). Особисто автором розроблено науково-методичні підходи до процедури аналізу збутової діяльності промислового підприємства.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є узагальнення теоретико-методичних положень та розробка науково-практичних рекомендацій щодо організації та методики аналізу збутової діяльності як підсистеми економічного аналізу діяльності підприємства.

Для реалізації поставленої мети визначено та вирішено такі основні завдання:

    - досліджено економічну природу та механізм здійснення збутової діяльності як об'єкту аналізу; - виділено підходи до визначення поняття "збутова діяльність"; - обгрунтовано теоретичні засади аналізу збутової діяльності; - вивчено особливості організації збутової діяльності молокопереробних підприємств, визначено коло управлінських проблем у цій сфері та окреслено інформаційні потреби керівництва для прийняття та коригування рішень; - обгрунтовано рекомендації щодо організації аналізу збутової діяльності в умовах автоматизованої системи управління підприємством; - розроблено пропозиції щодо вдосконалення інформаційного забезпечення процесу аналізу збутової діяльності; - удосконалено існуючі методики аналізу збутової діяльності.

Об'єкт дослідження - збутова діяльність промислових підприємств.

Предмет дослідження - організаційні засади та методичний інструментарій аналізу збутової діяльності промислового підприємства.

Методи дослідження. У дисертації використані загальнонаукові та спеціальні методи, які дозволяють системно вирішувати проблемні завдання з обраного напряму дослідження. Теоретичні та прикладні розробки грунтуються на використанні наступних методів: діалектичного пізнання - для визначення змісту збутової діяльності; порівняльного аналізу - для визначення підходів до визначення складових збутової діяльності; дедукції - для визначення місця аналізу збутової діяльності в системі економічного аналізу, формування показників збутової діяльності в загальній інформаційній системі підприємства; групування - для виділення напрямків аналізу збутової діяльності та визначення груп показників; економіко - математичні методи - для апробації запропонованої методики аналізу збутової діяльності.

Інформаційну базу дослідження складають нормативно-правові акти України, що регламентують господарську діяльність підприємств, основні положення наукових праць вітчизняних і зарубіжних вчених стосовно досліджуваних питань, статистичні матеріали Держкомстату України, первинні бухгалтерські документи, звітна й планова інформація молокопереробних підприємств, матеріали наукових конференцій, періодичних видань і мережі Internet за темою дослідження.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в теоретичному обгрунтуванні та практичному вирішенні комплексу питань щодо організації та методики аналізу збутової діяльності промислового підприємства.

В процесі дослідження одержано такі наукові результати:

Вперше:

    - в системі економічного аналізу виділено аналіз збутової діяльності в окрему підсистему, що визначає новий принциповий підхід до дослідження його об'єкту; - розроблено модель формування об'єктів інформаційної бази аналізу витрат та доходів промислового підприємства в системі бухгалтерського обліку, що забезпечить повноту та аналітичність вхідного інформаційного забезпечення аналізу збутової діяльності;

Дістали подальшого розвитку:

    - характеристика елементів організації аналізу збутової діяльності на підприємстві в умовах запровадження автоматизації обліково-аналітичного процесу. Зокрема, виділено організаційні етапи: підготовка проекту, проектування, реалізація, підготовка до промислової експлуатації, промислова експлуатація; - уточнення змісту збутової діяльності промислового підприємства як сукупності комерційних, юридичних та технологічних складових, спрямованих на досягнення маркетингової та фінансової цілей; - методики АВС та XYZ-аналізу за системним підходом стосовно таких об'єктів збутової діяльності, як покупці продукції та асортиментні позиції. Це дозволить оптимізувати сегментацію збутової діяльності та розробити на основі результатів аналізу диференційовану збутову політику стосовно досліджуваних об'єктів;

Удосконалено:

    - методику рейтингової оцінки покупців продукції на основі показника доходності, який за своєю сутністю є скоригованим доходом від реалізації продукції. Використання цього показника в якості критерію аналізу покупців дозволить оцінити ефективність співробітництва з контрагентами та визначити їх рейтинг; - методику аналізу ефективності збутової діяльності промислового підприємства шляхом її доповнення розрахунковими показниками екстенсивного та інтенсивного розвитку збутової діяльності, що забезпечить оцінку її стану та динаміки.

Практичне значення одержаних результатів Полягає в удосконаленні організації та методики аналізу збутової діяльності промислових підприємств, зокрема молокопереробної галузі. Практична значущість теоретичних, методичних і науково-прикладних результатів дослідження підтверджуються їх використанням у практиці ТОВ "Украгроінвест" (довідка № 19/02 від 19.02.2007р.), ВАТ "Криворізький міськмолокозавод №1" (довідка №215/01-2 від 25.12.2006 р.), ЗАТ "Ланнівський молочноконсервний комбінат" (довідка № 36/01-12 від 25.12. 2006), а також у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана при підготовці навчально-методичного забезпечення для викладення дисципліни "Організація і методика економічного аналізу" (довідка № 2953 від 23.03.2007р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною науковою працею, подані до захисту рекомендації та пропозиції розроблені автором особисто й наведені в його наукових працях.

Апробація результатів дослідження. Основні положення та висновки дослідження обговорено і схвалено на міжнародних і всеукраїнських науково-практичних та науково-методичних конференціях: "Молодь України і соціально орієнтована економіка" (м. Харків, 2004 р.), "Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання" (м. Донецьк, 2004 р.), "Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення" (м. Київ, 2005 р.), "Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ ст.: національна ідентичність та тенденції глобалізації" (м. Тернопіль, 2006 р.).

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Організація і методика аналізу збутової діяльності промислового підприємства

Предыдущая | Следующая