ВИСНОВКИ - Облік кредитів в комерційному банку (на матеріалах АКБ "Правекс-банк")

Основне призначення банків у кредитуванні посередництво в переміщенні коштів від кредиторів до позичальників і від продавців до покупців. Але банки як суб'єкти фінансового ринку мають дві істотних ознаки, що відрізняють їх від всіх інших суб'єктів:

Для банків характерний подвійний обмін борговими зобов'язаннями: вони розміщають свої власні боргові зобов'язання (депозити, ощадні сертифікати й ін.), а мобілізовані на цій основі засоби розміщають у боргові зобов'язання і цінні папери, випущені іншими. Це відрізняє банки від фінансових брокерів і дилерів, що здійснюють свою діяльність на фінансовому ринку, не випускаючи власних боргових зобов'язань.

Банки відрізняє прийняття на себе безумовних зобов'язань з фіксованою сумою боргу перед юридичними і фізичними особами, наприклад при розміщенні коштів клієнтів на рахунки і у внески, при випуску депозитних сертифікатів і т. п. Цим банки відрізняються від різних інвестиційних фондів, що мобілізують ресурси на основі випуску власних акцій (паїв).

Банківський кредит надається суб'єктам кредитування усіх форм власності у тимчасове користування на умовах раціонального кредитування, передбачених кредитним договором. Основними із них є: забезпеченість, повернення, строковість, платність та цільова направленість.

Бухгалтерський облік операцій кредитування в комерційному банку призначений для структурованого обліку кредитних процедур, що дозволяє використовуючи параметри аналітичного та синтетичного обліку кредитів формувати економічні характеристики "кредитного портфелю" банку та управляти його ефективністю.

Проведений в курсовій роботі аналіз кредитних процедур і кредитної діяльності АКБ "ПравексБанк" у 2001 - 2002 роках та ефективності кредитного портфелю дозволяє зробити узагальнюючі висновки щодо характеристик динаміки кредитного портфелю банку:

    А) Сума кредитів, розміщених в інших банках у 2002 році впала на 11,51% та займає долю 23,75% в структурі активів замість 36,8% у 2001 році. При цьому отримані доходи за міжбанківські кредити зросли на 24,33%; Б) Сума кредитів, розміщених у юридичних осіб у 2002 році підвищилась на 56,2 % та займає долю 33,63% в структурі активів замість 29,2% у 2001 році. При цьому отримані доходи від кредитів, наданих юридичним особам, зменшились на 13,16%; В)Сума кредитів, розміщених у фізичних осіб у 2002 році зросла в 2 рази та займає долю 16,23% в структурі активів замість 10,99% у 2001 році. При цьому отримані доходи від кредитів, наданих фізичним особам, зросли на +68,6%. Г) Сума резервів на відшкодування кредитних ризиків зменшилась в 2002 році на 19,9 %, що свідчить про покращання якості кредитного портфелю (зниження долі сумнівних та безнадійних кредитів); Д) Загальні процентні доходи від кредитної діяльності банку у 2002 році зросли на +4,82% відносно рівня 2001 року, але структурна доля кредитних доходів в загальному операційному доході зменшилась з 120% до 85 %, що свідчить про реструктуризацію доходної політики банку в 2002 році.

Таким чином, розвиток кредитної діяльності АКБ "ПравексБанк" характеризується екстенсивною формою, тобто розширення кредитного капіталу не дає відповідного приросту прибутку. Як показує проведений аналіз це є наслідком загального падіння кредитних ставок внаслідок зниження "ціни на гроші"(облікової ставки НБУ), що, відповідно, із зниженням резервних норм викликало підвищення кредитного мультиплікатора та перенасичення кредитного ринку ресурсами.

При цьому значно активізувався ринок споживчого кредитування фізичних осіб, але він характеризується, в основному, довгостроковими формами кредитування, що відповідно потребує довгострокових залучених коштів, які є більш дорогими.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Облік кредитів в комерційному банку (на матеріалах АКБ "Правекс-банк")

Предыдущая | Следующая