Сучасний стан розвитку довідкової літератури в Україні, Найпрестижніші видання ХХІ століття - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Найпрестижніші видання ХХІ століття

Найбільш масштабним сучасним проектом є Енциклопедія сучасної України (ЕСУ) - багатотомне енциклопедичне видання (алфавітна енциклопедія) про Україну у всіх вимірах від початку 20 століття до сьогодення. Підготовку та видання Енциклопедії Сучасної України здійснює Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, створений 2004 року.

Енциклопедія подає цілісний образ новітньої України в подіях, інституціях, установах, родах діяльності, поняттях, персоналіях. Охоплює всі сфери життя в Україні, відображає сучасні погляди на історичні події та постаті. Водночас ЕСУ стане підгрунтям для створення багатотомної фундаментальної національної енциклопедії - Української Універсальної Енциклопедії. ЕСУ - це спільний проект Національної академії наук України та Наукового товариства ім. Шевченка.

В галузі спеціалізованих енциклопедій за роки нової Української Держави успіху досягнуто: в галузі історії - це ряд сучасних енциклопедичних видань: Енциклопедія історії України, Малий словник історії України.

Детельніше зупинимося на Енциклопедії історії України у 10 під ліцензією GNU Free Documentation License.

Її видає Інститут історії України Національної академії наук України. До роботи над енциклопедією долучені Інститут археології Національної академії наук України (Київ) та Інститут українознавства імені І. Крип'якевича Національної академії наук України (Львів), а також багато вчених різних міст України, запрошених до роботи над енциклопедією; є автори з Польщі, Росії, Литви, Канади. В енциклопедії представлено відомості про видатних громадських діячів, учених, діячів культури та мистецтва, освіти, основні історичні події України, охарактеризовано життя українців в інших державах, надано відомості про окремих видатних людей планети, тим чи іншим чином пов'язаних з Україною, та про вчених, які істотно вплинули на розвиток історичної науки.

До роботи над енциклопедією долучені Інститут археології Національної академії наук України (Київ) та Інститут українознавства імені І. Крип'якевича Національної академії наук України (Львів), а також багато вчених різних міст України, запрошених до роботи над енциклопедією; є автори з Польщі, Росії, Литви, Канади. Загальна кількість авторів згідно списку робочої групи складає 864 вчених, але це неповні данні, орієнтовно число їх доходить близько тисячі.

Заслуговує на увагу енциклопедичний довідник "Рух опору в Україні, 1960-1990" (2010)3. Це перший енциклопедичний довідник з такою тематикою, укладений на основі унікальних архівних матеріалів та особистих спогадів учасників подій, багато з яких раніше не друкувалися. Видання охоплює період від зародження дисидентського руху до здобуття незалежності України у 1991 році. Окрему увагу приділено феномену шістдесятництва, українського самвидаву та боротьби за права людини. Довідник містить біографічні дані окремих діячів та інформацію про їхні твори, неформальну пресу і правозахисні різномовні видання, а також детальну бібліографію творчості учасників руху опору, політв'язнів і репресованих; зібрано рідкісну інформацію про діяльність підпільних груп в Україні, а також громадських організацій і комітетів на захист українських політв'язнів у Західних країнах.

Значна частина джерел, на які спиралися автори, є важкодоступною для сучасного дослідника, адже охоплено і вітчизняні, й діаспорні, й західні джерела, а також досі не публіковані тексти й фотографії, надані особисто людьми, які брали участь у Русі опору по обидва боки океану.

Отже, найбільш масштабним сучасним проектом є Енциклопедія сучасної України (ЕСУ) - багатотомне енциклопедичне видання (алфавітна енциклопедія) про Україну у всіх вимірах від початку 20 століття до сьогодення.

Похожие статьи




Сучасний стан розвитку довідкової літератури в Україні, Найпрестижніші видання ХХІ століття - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Предыдущая | Следующая