Вступ, Історичні передумови розвитку книгодрукування на українських землях у ХVII ст. - Розвиток книгодрукування на українських землях у ХVII-XIX ст

Книжки - одне з найбільших джерел духовності будь-якої нації. Україна має надзвичайно багату історію книгодрукування. Започатковане в Германії Гутенбергом, друкарство поширилося Європою, а далі й серед слов'янських народів - чехів, українців, білорусів та ін.. Першим слов'янським друкарем вважають Швайпольта Фіоля, німець за походженням, видрукував перші книжки церковнослов'янським шрифтом - "Октоїх" та "Часословець" ще 1491 року в Кракові. За Івана Федорова друкарство набуло ще більшого розвитку. Його діяльність стала дороговказом у слов'янському книгодрукуванні. У Львові 1574 році Федоров видав перший східнослов'янський "Буквар" та "Апостол". В 1581 році в Острозі ним була видана Острозька Біблія - перша в своєму роді на східнослов'янських теренах.

Історичні передумови розвитку книгодрукування на українських землях у ХVII ст.

Книгодрукування український чернігівський друкарня

Головною передумовою до розвитку книгодрукування на території сучасної України, більшість якої перебувала в складі Речі Посполитої, була потреба у навчальних підручниках та церковних книгах, адже польський уряд проводячи політику полонізації тобто ополячення, намагався саме через освіту і віру підкорити собі поневолений український народ. Нагадаю що після підписання Берестейської унії 1596 року православна церква перебувала під утисками.

По всій підвладній Польщі українській території збільшується відкриття шкіл, єзуїтських колегіумів. У 1576 році в Острозі відкривається Острозька академія - перша вища школа на території України. Не зважаючи на утиски відкриваються школи при православних братствах, наприклад у 1586 році при Успенському братстві у Львові була відкрита братська школа.

Всі навчальні заклади потребували підручників та іншої навчальної літератури, тому при багатьох навчальних закладах створюються власні друкарні.

Як говорить Я. Д. Ісаєвич у своїй книзі "Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми" "Заснування перших друкарень у Львові і Острозі припадає на час піднесення суспільно-політичного руху. Водночас це була доба, коли і освіченому духовенству, і причетним до освіти мирянам стала зрозумілою потреба забезпечити всі храми церковно-літургічними книгами і добитися такої уніфікації тексту цих книг, якої не можна було досягти рукописним способом. Потрібна була саме друкована книга. Необхідною вона стала в цей час і для шкіл, і для полеміки з тими, хто заперечував політичні, релігійні та культурні права українців і білорусів".

У ХVІІ ст. центри книгодрукування переміщуються в Наддніпрянську Україну. Першим таким центром стає друкарня Києво-Печерської лаври.

У лаврській друкарні побачили світ книги відомих діячів культури Чернігівщини Лазаря Барановича, Іоанікія Галятовського, Дмитра Туптала та ін. Тут виходили як прибуткові видання(наприклад "Книга житія святих" Д. Туптала у 6 томах, яка користувалася широким попитом), так і на замовлення.

Похожие статьи




Вступ, Історичні передумови розвитку книгодрукування на українських землях у ХVII ст. - Розвиток книгодрукування на українських землях у ХVII-XIX ст

Предыдущая | Следующая