Систематизація транспортних зв'язків, Характеристика вантажу, вантажовідправників та вантажоодержувачів - Розробка транспортно-технологічного процесу перевезення крупи в торгівельну мережу міста Києва

Характеристика вантажу, вантажовідправників та вантажоодержувачів

Пiд час перевезення фарфорових виробів перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі зобов'язанi дотримувати санiтарно-гiгiєнiчних вимог i вживати заходiв по забезпеченню цiлостi вантажу, не допускаючи попадання на фарфор атмосферних опадiв.

Кожне виріб має бути загорнено в обгортковий папір, або укладено в поліетиленові чи паперові пакети. Вироби одного найменування та однієї ємності вкладають в дерев'яні ящики, ящики з гофрованого картону, картонні коробки чи паперові пакети з прокладанням м'якими матеріалами, масою трохи більше 30 кг. Упаковка має забезпечити схоронність виробів при транспортуванні. Вигляд упаковки не може змінюватися за узгодженням із споживачем.

Упаковані вироби вкладають на універсальні контейнери, ящики чи спеціальну тару по нормативної і конструкторської документації, затвердженої у порядку.

Простір між виробами і стінками контейнера чи ящика має бути заповнене деревної стружкою, гофрованим картоном чи іншими уплотняющими матеріалами по нормативної документації, затвердженої у порядку.

Кожна контейнер чи ящик наклеюють ярлик, у якому вказують:

    - найменування і/або товарний знак підприємства-виготовлювача; - найменування і/або умовне позначення вироби; - кількість виробів; - позначення стандарту і/або технічних умов; - дату упаковки; - номер чи прізвище пакувальника.

За узгодженням виготовлювача і споживача допускається:

    - в маркуванню вказувати додаткову інформацію, і навіть застосовувати інший шлях нанесення маркування, не впливає на якість виробів; - використовувати решта видів пакування й транспортної тари, щоб забезпечити схоронність виробів при транспортуванні та збереженні.

Кожну партію виробів супроводжують документом якість, у якому вказують:

    - найменування і/або товарний знак підприємства-виготовлювача; - найменування і/або умовне позначення виробів; - кількість виробів; - кількість ящиків чи контейнерів, прим.; - оцінку про приймання (штамп технічного контролю); - номер і дату складання документа; - позначення стандарту і/або технічних умов.

При приймання товарів за якістю із різних місць партії відбирають вибірку у кількості 1%, але з менш 10 виробів кожного розміру й сорти. Перевіряють відповідність виробів еталону, наявність, величину і розташування дефектів, правильність встановлення сорти. За необхідності визначають фізико-технічні показники. Перевіряють утримання і чіткість маркувальних даних, спосіб мислення та стан упаковки.

При транспортуванні контейнери чи ящики зі скляними і керамічними виробами мали бути зацікавленими закріплені те щоб виключити можливість їх переміщення й заколисування у процесі транспортування.

При транспортуванні, навантаженні і розвантаження скляних і керамічних виробів необхідно забезпечити збереження від механічних ушкоджень кісткової та атмосферних опадів.

При транспортуванні тару-ящики оббивають металевої стрічкою, і опломбовують. Картонні коробки обклеюють паперової стрічкою, паперові пакети перев'язують шпагатом.

На ящики, картонні коробки і паперові пакети завдають маркірування із зазначенням: найменування підприємства-виготовлювача та її місцезнаходження, товарний знак, найменування виробів, кількості виробів на упаковці, позначення стандарту, артикулу, сорти, ціни, дати випуску, штампа ВТК.

На упаковку і транспортну тару завдають маніпуляційний знак, має значення "Обережно, крихко".

Транспортують художні керамічні вироби і сувеніри будь-яким виглядом транспорту починаючи з належної захистом від механічних ушкоджень кісткової та атмосферних опадів на відповідність до правилами перевезень, діючими цьому вигляді транспорту.

Вироби зі скла та кераміки мусить зберігатися в сухому закритому приміщенні.

Пряме вплив сонячних променів заборонена. При приймання, розміщення акцій і відпустці скляних і керамічних виробів необхідно дотримуватися особливу обережність, оскільки це тендітний і легкобьющийся товар.

Великі вироби зі скла та кераміки при зберіганні слід ставити на нижніх полицях, середні й дрібні - на верхніх.

Похожие статьи




Систематизація транспортних зв'язків, Характеристика вантажу, вантажовідправників та вантажоодержувачів - Розробка транспортно-технологічного процесу перевезення крупи в торгівельну мережу міста Києва

Предыдущая | Следующая