Правила перевезень м'яса птиці - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Перевезення м'яса (туша, напівтуша, четвертина або її частина, що являє собою сукупність м'язової, жирової, сполучної тканин з кістками) та м'ясопродуктів (продукти, отримані в результаті технологічної обробки м'яса шляхом варіння, сушіння, соління, просолювання, коптіння тощо) здійснюють транспортними засобами - рефрижераторами та ізотермічними транспортними засобами з кузовом-фургоном з дотриманням вимог Правил передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів.

М'ясо та м'ясопродукти вантажовідправник повинен надавати для перевезення тільки до того пункту та на адресу того вантажоодержувача, що зазначені у ветеринарному документі.

Вантажовідправник зобов'язаний надавати для перевезення в транспортних засобах м'ясо тушами та напівтушами - без тари, а субпродукти та м'ясні напівфабрикати - в затареному вигляді.

Приймання для перевезення від вантажовідправника та здавання вантажоодержувачу м'ясних вантажів, ковбасних виробів, м'ясокопченостей, м'ясних напівфабрикатів у тарі здійснює перевізник за пломбою вантажовідправника, а приймання та здавання м'яса в блоках, тушах і напівтушах, субпродуктів - за кількістю місць і масою.

У разі перевезення м'яса та м'ясопродуктів одному вантажоодержувачу вантажовідправник опломбовує кузов-фургон, окремі секції транспортних засобів, контейнери чи спеціальну тару.

М'ясо допускають для перевезення в замороженому або швидкозамороженому (глибокозамороженому), охолодженому, підмороженому та остиглому стані. При цьому вантажовідправник зобов'язаний надати для перевезення м'ясо, що відповідає таким вимогам:

1) заморожені або швидкозаморожені (глибокозаморожені) туші великої рогатої худоби та інших великих тварин повинні бути розібрані на поздовжні напівтуші або четвертини; туші свиней - на поздовжні напівтуші або цілі туші без голів; баранину та м'ясо інших дрібних тварин повинні надавати для перевезення цілими тушами без голів.

Заморожені м'ясні блоки повинні бути загорнуті в пергамент, целофан або інші полімерні плівки, упаковані в ящики з гофрованого картону або спеціалізовані ізотермічні картонні контейнери, розміщені на стоякових або плоских піддонах.

Температура в товщі замороженого м'ясного блоку, наданого для перевезення, повинна бути не вище ніж: блоків з м'яса на кістках - мінус8°C, блоків з жилованого м'яса та м'яса птиці, блоків з м'яса птиці механічного обвалювання - мінус 12° C.

Тушки свійської птиці (кури, качки, індокачки, гуси, індики тощо) у замороженому стані (патрані та напівпатрані) повинні мати температуру всередині не вище ніж мінус 12° C.

М'ясо птиці повинні надавати для перевезення упакованим в ящики.

Температура повітря всередині кузова транспортного засобу перед навантаженням і під час транспортування замороженого або швидкозамороженого (глибокозамороженого) м'яса повинна бути на 2 - 4° C нижчою ніж температура в товщі м'ясної продукції;

2) підморожене м'ясо під час навантаження повинно мати температуру від мінус 2° C до мінус 3° C та бути розібране аналогічно замороженому. Строк зберігання підмороженого м'яса до навантаження не повинен перевищувати п'яти діб.

Температура повітря всередині кузова транспортного засобу перед навантаженням і під час транспортування підмороженого м'яса повинна становити від мінус 1° C до мінус 3° C;

Після забійний строк зберігання охолодженого м'яса птиці до моменту навантаження не повинен перевищувати двох діб.

Температура повітря всередині кузова транспортного засобу перед навантаженням і під час транспортування охолодженого м'яса повинна становити від 0° C до мінус 1° C і зазвичай повинна бути на 2 - 4° C нижчою, ніж температура в товщі м'ясної продукції;.

Температура повітря всередині кузова транспортного засобу перед навантаженням і під час транспортування остиглого м'яса повинна становити від 0° C до мінус 1° C;

Охолоджене та остигле м'ясо підвішують на гачки у кузові-фургоні транспортного засобу так, щоб туші, напівтуші, четвертини не торкалися одна одної, підлоги та стін кузова-фургона. Заморожене м'ясо, яке перевозять без упаковки, навантажують щільними штабелями з попереднім застиланням підлоги та стін кузова-фургона на висоту навантаження рогожами або папером так, щоб залишалися щілини для циркуляції холодного повітря.

Похожие статьи




Правила перевезень м'яса птиці - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Предыдущая | Следующая