Задачі забезпечення цілісності і доступності інформаційних об'єктів у обчислювальних мережах. Методи захисту від помилок - Цілісність і доступність інформації

Проблема забезпечення безпомилковості (цілісності, достовірності) передачі інформації в мережах має дуже важливе значення. Якщо при передачі звичної телеграми в тексті виникає помилка або при розмові по телефону чутний тріск, то в більшості випадків помилки і викривлення легко виявляються по значенню. Але при передачі даних одна помилка (викривлення одного біта) на тисячу переданих сигналів може серйозно відбитися на якості інформації.

Захист інформаційних об'єктів у обчислювальних мережах (або забезпечення основних функціональних характеристик захищеності інформації) можна здійснювати під час її обробки, коротко - або довготривалого збереження і передачі.

Відповідно до термінології, приведеної в нормативних документах Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем і захисту інформації Служби безпеки України під цілісністю інформації розуміється її властивість, яка полягає у тому, що інформація не може бути модифікована неавторизованим користувачем або процесом. Іншими словами, під цілісністю інформації розуміється відсутність в ній будь-яких викривлень (модифікацій), які не були санкціоновані її власником, не залежно від причин або джерел виникнення таких викривлень. Під доступністю інформації розуміється властивість інформації, що полягає у тому, що вона знаходиться у вигляді, необхідному користувачу (процесу), в місці, необхідному користувачу (процесу), і в той час, коли вона йому необхідна. Звідси можна зробити висновок про те, що Порушення цілісності інформації неминуче приводить і до Порушення її доступності.

Викривлення інформації, тобто порушення її цілісності, можливі на будь-якому етапі її циркуляції у обчислювальних мережах: при зберіганні, передачі або обробці. Причини таких викривлень можуть бути випадковими або навмисними (умисними). У свою чергу, випадкові викривлення можуть бути як природними, пов'язаними з дією природних чинників, так і штучними. До числа природних чинників відносяться атмосферні електромагнітні розряди, іскріння контактів в автомобілях, електротранспорті, недостатня надійність електронних елементів і елементів електричних ланцюгів, порушення реєструючого шару магнітних або оптичних носіїв і багато що інше. Випадкові штучні викривлення пов'язані з діяльністю людей ? з випадковими помилками персоналу. Навмисні викривлення завжди пов'язані з умисними діями порушників. І ті, і інші дії мають своїм слідством викривлення того або іншого числа символів в цифровому представленні інформації, незалежно від використовуваної системи числення або форми представлення інформації і, в цьому значенні, є загрозами функціональним властивостям захищеності інформаційних ресурсів їх цілісності і доступності.

Нагадаємо, що сукупність технічних засобів, які використовуються для передачі повідомлень від джерела до споживача інформації називається системою зв'язку. Модель (загальна схема) системи зв'язку представлена на рисунку 1.

Похожие статьи




Задачі забезпечення цілісності і доступності інформаційних об'єктів у обчислювальних мережах. Методи захисту від помилок - Цілісність і доступність інформації

Предыдущая | Следующая