Загальний доступ, розподільні ефекти та процес розвитку: фокусування на рівності, А. Рівність, можливість отримання доходу і економічне зростання - Теорія розвитку і основи політики загального доступу: конспект найважливіших положень роботи К. Нето

Третім міркуванням, що кладеться в основу розроблення і реалізації політики загальнодоступності послуг в країнах, що розвиваються, пов'язане з перерозподільними ефектами цієї політики. Так само, як і з іншими двома міркуваннями (тобто, ефективністю та рівним громадянством), це міркування може також аналізуватися з точки зору теорії розвитку. Саме це є завданням наступних частин цієї роботи.

А. Рівність, можливість отримання доходу і економічне зростання

Головне русло економіки розвитку доволі давно прагне пояснити ефекти нерівності економічної діяльності. Два питання є особливо помітними в цьому прагненні. По-перше, який вплив економічного зростання на нерівність? По-друге, який ефект зменшення нерівності на економічне зростання? Друге питання є особливо актуальним для аналізу в цій роботі, оскільки політика загальнодоступності має тенденцію позитивно впливати на зменшення нерівності.

Після Другої світової війни було виконано багато робіт з цих питань в рамках сучасної теорії розвитку, однак вони лишаються без певних відповідей. Є відчуття, що можуть мати місце двосторонні впливи: розвиток може як посилювати, так і зменшувати нерівність, а зменшення нерівності може як прискорювати, так і гальмувати економічний розвиток.

Одна з теорій - теорія "перевернутого U" американського економіста С. Кузнеца (Simon Kuznets) стверджує [13], що на початку розвитку країни нерівність зростає, а потім, із набуттям високих ступенів розвитку, вона зменшується.

Останнім часом все більше з'являється робіт, що припускають можливість гальмування розвитку під впливом чинника нерівності. Ці роботи, в основному, грунтуються на ефектах політичної економії нерівності в країнах, що розвиваються. Вони відмічають, що високі рівні нерівності мають тенденцію до таких ефектів: (і) поведінка пошуку ренти (а не створення доданої вартості), яка зменшує безпеку прав власності; (іі) соціальна напруга і політична нестабільність, які спрямовують інвестиції назовні; (ііі) відносно бідні середні виборці, які будуть голосувати за більш високі податки з метою безпосереднього перерозподілу до тих пір, поки це не створить негативного впливу на довгострокове зростання; (іу) більше зростання населення. Більш рівномірний розподіл багатства має тенденцію створювати стабільність і встановлює стимули для індивідів у напрямку досягнення економічного зростання.

З цієї точки зору добре розроблена політика загальнодоступності може відігравати роль перерозподільного інструменту. Важливим пунктом тут є те, що політика загальнодоступності створює істотний вплив на можливості доходу індивідів, особливо у найбільш ізольованих районах, які матимуть можливість більш активно брати участь у економічних угодах, таких як торгівля товарами (наприклад, можна продавати свої товари через Інтернет) і у ринку праці (наприклад, використання ІКТ для пошуку роботи і для роботи дистанційно).

Це не означає, що політика загальнодоступності має бути ядром урядових дій у напрямку зменшення нерівності. Звичайно, багато видів політики має значно більший вплив на нерівність, ніж загальний доступ до ІКТ. Однак політика загального доступу може бути однією з частин стратегії, необхідної для покращення рівності у економічній сфері. Більш важливо, що це є частиною, яка добре підходить до багатьох інших частин цієї головоломки розвитку, створюючи позитивний вплив на інші види публічних політик з розподільними ефектами (наприклад, освіта), покращуючи загальну здатність урядів зменшувати бідність. Таким чином, зменшуючи нерівність, загальний доступ до ІКТ робить також внесок у розвиток, орієнтований на зростання.

Похожие статьи




Загальний доступ, розподільні ефекти та процес розвитку: фокусування на рівності, А. Рівність, можливість отримання доходу і економічне зростання - Теорія розвитку і основи політики загального доступу: конспект найважливіших положень роботи К. Нето

Предыдущая | Следующая