Опис структури підприємства, організації діяльності та управління, заходів з охорони праці - Телекомунікаційні системи та мережі

Моїм місцем для проходження практики була ПАФ "Петрівка", яка знаходиться в с. Петрівка Глобинського району Полтавської області. За час проходження практики в цій установі ознайомився з видом її діяльності та організаційною структурою.

ПАФ "Петрівка" має розширений спектр діяльності. Основним родом діяльності є реалізація с/г продукції, проте Генеральний директор Новосел І. І. на базі даної організації займається різноманітними видами діяльності, зокрема доставка товарів, перевезення пасажирів, вирощування продукції, магазин, але мені як студентові напрямку "Телекомунікаційні системи та мережі" була надана можливість проходити практику в сервісному центрі, що належить ПАФ "Петрівка" опис якого наведено нижче. Слід зазначити, що опис буде для мого конкретного місця проходження практики в ПАФ "Петрівка", а не загалом для всієї організації, оскільки як було вже згадано, вона займається досить широким спектром послуг.

Сервісний центр ПАФ "Петрівка" здійснює ремонт, діагностику і налаштування комп'ютерів та ноутбуків, а також їхню модернізацію (удосконалення із заміною застарілих складових).

Пропонує компаніям повне комплексне сервісне обслуговування всієї офісної техніки (принтери, сканери, плотери, друкарські машини, ноутбуки, робочі станції, сервери, ДБЖ, копіювальна техніка, факси, міні-АТС, мережеве обладнання), готові комплексні рішення, продаж комп'ютерної техніки, заправки та відновлення картриджів, а також здійснює поставку оригінальних видаткових матеріалів і комплектуючих. Успішно виконує завдання з термінальним рішенням, проектування та монтажу мереж різних рівнів складності, комплексному ліцензійного програмного забезпечення, систем відеоспостереження, систем контроль + доступ, профілактики, ремонти, заправки і відновлення друкарської техніки - унікальний комплексний сервіс "під ключ". Надає професійні рекомендації з проведення регламентних профілактичних робіт для оптимальної експлуатації техніки.

Під організаційною структурою управління розуміється упорядкована сукупність ланок управління та зв'язків між ними. У ній виділяють такі поняття, як елементи (ланки), зв'язки та рівні. Елементами організаційної структури є служби, групи та працівники, що виконують різні функції. У свою чергу, між підрозділами існують певні зв'язки, серед яких виділяють горизонтальні, вертикальні, лінійні і функціональні зв'язки.

Розглянемо організаційну структуру управління ПАФ "Петрівка", яка представлена на (рис. 1.1).

організаційна структура пп

Рис. 1.1. Організаційна структура ПП "ГРОНО"

Як видно з (рис. 1.1) підприємство має організаційну структуру, яка характеризується горизонтальним та вертикальним поділом праці, має лінійні зв'язки. програмний автоматизований комп'ютерний

Горизонтальний поділ праці є дворівневим. Головне призначення - сприяти найбільш ефективній взаємодії частин організації при вирішенні виникаючих проблем. Вони мають ряд важливих переваг: економлять час, підвищують якість взаємодії, розвивають у керівників самостійність, ініціативність, вмотивованість.

Вертикальний поділ праці - це зв'язки підпорядкування, необхідність у них виникає при ієрархічності управління. Дані зв'язку служать каналами передачі розпорядчої та звітної інформації, створюючи тим самим стабільність в організації.

Лінійні зв'язки відображають рух управлінських рішень інформації між лінійними керівниками

Організаційна структура ПАФ "Петрівка" доцільна для даного підприємства, працівники якого виконують приблизно однакові дії. Перевагою цієї структури є можливість швидко приймати рішення, реагувати на зміни у зовнішньому оточенні і забезпечувати неформальний підхід до мотивації і контролю діяльності співробітників.

Така структура задовольняє виповненню цілей та завдань, які стоять перед підприємством.

Перед кожним працівником стоять свої завдання, цілеспрямоване виконання яких кожним окремо приведе до конкурентоспроможного функціонування всього підприємства.

В період від 12 січня до 8 лютого 2015 року, під час проходження переддипломної практики в ПАФ "Петрівка" дослідив організацію роботи з охорони праці. Власником підприємства забезпечені комфортні та нешкідливі умови праці. До роботи допускаються особи, які пройшли навчання за професією, вступний та первинний інструктажі, перевірку знань з охорони праці та пожежної безпеки.

Власник не вправі вимагати від працівника виконання роботи, поєднаної з явною небезпекою для життя, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

Разом з тим на працівників також покладаються певні обов'язки:

    - знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; - додержуватися зобов'язань щодо охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації; - проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди; - співпрацювати з власником або уповноваженим ним органом у справі організації безпечних і нешкідливих умов праці, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров'ю або людей, які його оточують, і навколишньому природному середовищу, повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадову особу.

Персональна відповідальність за організацію роботи з охорони праці покладена на інженера з охорони праці. З метою чіткої координації питань в галузі охорони праці наказом директора визначено функціональні права і обов'язки усіх працівників, що зазначено в посадових інструкціях працівників, затверджених в установленому порядку.

Витрати на охорону праці в ПАФ "Петрівка" становлять 0,5% від обсягу доходів. Спостерігається позитивна тенденція щорічного зростання витрат на охорону праці у зв'язку з приростом реалізації продукції. Завдяки цьому керівництво може забезпечити своїм працівникам належні умови праці.

Вимоги до освітлення при роботі на ВДТ регламентовані ДНАОП 0.00.-1.28-10, згідно з якими освітлення у приміщеннях з ЕОМ має бути суміщеним, при якому недостатнє за нормами природне освітлення доповнене штучним. Природне освітлення має бути бічним, бажано одностороннім. Для зменшення засліплюючої дії сонячних променів світлові отвори мають бути зорієнтовані на північ чи північний схід.

На даному підприємстві для виробничого освітлення використовуються усі три види:

    - природне - світло сонця (небосхилу що освітлює приміщення через світлові прорізи). - штучне - здійснюється штучними джерелами світла (лампами розжарювання та газорозрядними). - сполучене (суміщене) - одночасне поєднання природного і штучного освітлення в похмурі дні та вечірній час роботи.

Директор постійно проводить контроль за додержанням працівниками вимог нормативних актів про охорону праці. ПАФ "Петрівка" не залучалась до відповідальності за невиконання вимог з охорони праці.

В ПАФ "Петрівка" опрацьована загально об'єктова інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкції для всіх вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень. Ці інструкції вивчаються під час проведення протипожежних інструктажів проходження пожежно-технічного мінімуму, а також у системі виробничого навчання і вивішуються на помітних місцях.

Керівник підприємства контролює виконання усіма працівниками вимог цієї інструкції; проводить інструктажі з питань пожежної безпеки; періодично перевіряє стан пожежної безпеки на об'єкті; слідкує за утриманням у справному стані засобів пожежогасіння та шляхів евакуації.

Похожие статьи




Опис структури підприємства, організації діяльності та управління, заходів з охорони праці - Телекомунікаційні системи та мережі

Предыдущая | Следующая