Класифікація повітряного простору - Принципи організації повітряного простору

ОПР повітряного простору класифікується і позначається згідно з наступним:

Клас А. Дозволяється використовувати тільки рейси за ППП, всі рейси забезпечуються диспетчерським обслуговуванням і відокремлені один від одного, без обмежень швидкості, безперервний двосторонній радіозв'язок.

Клас В. ППП та ПВП дозволяється, всі рейси забезпечуються диспетчерським обслуговуванням і не відокремлені один від одного, ніяких обмежень швидкості, безперервний двосторонній радіозв'язок. Цей клас має менш жорсткі вимоги ніж клас А.

Клас С. ППП та ПВП дозволяється, всі рейси забезпечуються диспетчерським обслуговуванням і польоти за ППП відокремлені від інших польотів за ППП та ПВП польотів. Польоти за ПВП відокремлені від польотів за ППП і отримують інформацію про рух щодо інших польотів за ПВП, безперервний двосторонній радіозв'язок, для ПВП існують обмеження швидкості 465 км /год.

Клас D. ППП та ПВП дозволяється і всі рейси забезпечуються диспетчерським обслуговуванням, польоти за ППП відокремлені від інших польотів за ППП і отримують інформацію про рух відносно польотів за ПВП, польоти за ПВП отримують інформацію про рух щодо всіх інших рейсів, безперервний двосторонній радіозв'язок, для ПВП існують обмеження швидкості 465 км / ч.

Клас Е. ППП та ПВП дозволяється, польоти за ППП, надається диспетчерське обслуговування повітряного руху та відокремлені від інших польотів за ППП. Всі рейси отримують інформацію про рух, наскільки це практично. Клас E не повинні використовуватися для зон управління, не має двостороннього радіозв'язку.

Клас F. ППП та ПВП дозволяється, беруть участь всі ППП рейси, отримують консультативне обслуговування повітряного руху, і всі рейси авіакомпанії отримують інформаційне обслуговування, якщо потрібно, належить контрольованому повітряному просторі.

Клас G. ППП та ПВП дозволяється, отримують польотної-інформації обслуговування, якщо потрібно, належить контрольованому повітряному просторі.

Там, де повітряний простір одного класу примикає у вертикальній площині до повітряного простору іншого класу, тобто, коли вони розташовані один над одним, польоти на загальному рівні виконуються з дотриманням вимог, установлених для класу повітряного простору з менш жорсткими вимогами, і забезпечуються відповідним йому обслуговуванням. При застосуванні цих критеріїв повітряний простір класу В розглядається як такий, що висуває менш жорсткі вимоги, ніж повітряний простір класу А.

В таблиці 1.1 зображена класифікація повітряного простору України

Клас повітряного простору

Опис повітряного простору* обслуговування повітряного руху (далі - ОПР)

Примітка

Назва

Вертикальні межі

Контрольований повітряний простір ОПР

A

-

-

Не застосовується

B

-

-

Не застосовується

C

CTA

З висоти 2900 м/9500 ft AMSL (виключно) до FL 660 (включно)

TMA

Від нижньої межі відповідного TMA (виключно) до верхньої межі відповідного TMA (включно), за винятком CTR і AFIZ у період роботи відповідного органу ОПР аеродрому та ATZ у період роботи відповідного аеродрому (злітно-посадкового майданчика)

D

CTA

З висоти 1500 м/5000 ft AMSL (виключно) до висоти 2900 м/9500 ft AMSL (включно), за винятком ТМА у період роботи органу ОПР відповідного аеродрому

У місцевості, де висота рельєфу становить 900 м/3000 ft AMSL та вище, нижня межа СТА встановлюється на висоті 600 м/2000 ft AGL (виключно)

CTR

Від рівня земної/водної поверхні до верхньої межі відповідного CTR (включно), за винятком AFIZ у період роботи відповідного органу ОПР аеродрому та ATZ у період роботи відповідного аеродрому (злітно-посадкового майданчика)

E

-

-

Не застосовується

Повітряний простір поза межами контрольованого повітряного простору ОПР

F

-

-

Не застосовується

G

FIZ

Від рівня земної/водної поверхні до висоти 1500 м/5000 ft AMSL (включно), за винятком ТМА та CTR у період роботи органу ОПР відповідного аеродрому

У місцевості, де висота рельєфу становить 900 м/3000 ft AMSL та вище, верхня межа повітряного простору класу G встановлюється на висоті 600 м/2000 ft AGL (включно)

AFIZ

Від рівня земної/водної поверхні до верхньої межі відповідного AFIZ (включно) у період роботи органу ОПР відповідного аеродрому

ATZ

Від рівня земної/водної поверхні до верхньої межі відповідного ATZ (включно) у період роботи відповідного аеродрому (злітно-посадкового майданчика)

Таб.1.1 класифікація повітряного протору України

Схема розподілу повітряного простору обслуговування повітряного руху України за класами представлена на рис 1.2.

Рис. 1.2

Висновок

Після аналізу класифікації повітряного простору відповідно до ІКАО, я дізнався, що різні класи позначають різні частини повітряного простору, і є різні вимоги, щодо застосування цих класів. Повітряний простір України ІСАО класифікує на класи C, D, E, G. Виділяють контрольований та неконтрольований повітряний простір. До контрольованого відносяться такі клас : A, B, C, D. До неконтрольованого : E, F, G. Класами E, F, G користуються повітряні судна, які виконують польоти за ПВП. Класи C, D, E встановлюються за умов середньої або низької щільності повітряного руху під час польотів за ППП та ПВП контрольованого повітряного простору. Кожен з класів C, D, E також має свої особливості експлуатації. Повітряний простір ОПР класу G встановлюється в неконтрольованому повітряному просторі. Це зручна система класифікації повітряного руху, яка забезпечує безпеку польотів та раціональне використання матеріального забезпечення (в неконтрольованих зонах ПП).

Похожие статьи




Класифікація повітряного простору - Принципи організації повітряного простору

Предыдущая | Следующая