Одноденні, Нетривалі (2-3 доби), Багатоденні (від 5 і більше днів) - Транспортне забезпечення в туризмі

Починаються вранці і закінчуються ввечері того ж дня. У дорозі туристи розташовуються за столиками вагонів-ресторанів. По дорозі вони можуть не тільки перекусити, але й подивитися виступи естрадних і циркових артистів. Туристів довозять до конкретної станції, де для них підготовлена ​​спеціальна програма. Це меже бути екскурсійна поездка або ж пікнік на природі.

Нетривалі (2-3 доби)

Як правило, туристи проживають в окремих купе. Поїздки традиційно складені з таким розрахунком, щоб вночі, коли всі сплять, поїзд знаходився в дорозі. Вдень же туристи зайняті

На всіляких екскурсійних заходах.

Багатоденні (від 5 і більше днів)

Графік руху поїздів, що обслуговують багатоденні поїздки, відрізняється великою різноманітністю. Це залежить від маршруту та екскурсійної програми. Щоб мандрівники не стомилися, турпоїзд повинен йти безупинно не більше півтори доби. Тривалі денні перегони плануються, як правило, в тих випадках, коли по шляху проходження відкриваються цікаві види і ландшафти. В окремих випадках пропонуються і короткочасні В"зелені стоянкиВ" у лісі або горах, на березі моря чи великого озера.

Крім цього залізниці надають широкий спектр знижок і пільг для різних категорій пасажирів. Організація туристських поїздів здійснюється на підставі договору за узгодженим графіком і маршрутом руху.

Здійснення туристських перевезень залізничним транспортом в основному виробляється швидкими і пасажирськими поїздами регулярного проходження і спеціальними туристськими поїздами. Останнім часом для перевезень туристів в Японії, Бразилії, Південній Кореї, Росії, країнах Європи використовуються швидкісні залізниці.

Для перевезень туристів застосовуються вдосконалені поїзди з похилим корпусом та потяги на магнітній підвісці. У 1997 р. Міжнародна організація залізниць оголосила про значне збільшення використання поїздів з похилим корпусом на європейських маршрутах. Ці поїзди здатні розвивати швидкість до 500 км/год завдяки відсутності тертя (вони підняті над колією завдяки силі електролітів). У 1997 р. уряд Німеччини виділив 5,8 млрд дол. США на фінансування проекту В"TransparidВ". Перший поїзд цього проекту вийшов в 2005 р. Потяги проекту В"TransparidВ" менше забруднюють навколишнє середовище, ніж літаки або автомобілі. br/>.

Повітряні види транспортних перевезень

Повітряний транспорт є однією з найбільш швидко і динамічно розвиваються галузей світового господарства і з кожним роком займає все більш міцні позиції в загальносвітовій транспортній системі.

При організації туристських подорожей на великі відстані (наприклад, до Північної Америки, держави Південно-Східної Азії або інші віддалені світові макрорегіону) використання авіаційних перевезень практично не має альтернатив. Застосування авіаційного транспорту також поширено і на середні (у масштабах земної кулі) відстані (наприклад, до країн Європи та Близького Сходу). Не менш привабливими є авіаційні перевезення туристів і на внутрішніх лініях, особливо для таких великих держав, як Росія, Китай, США.

У світі налічується понад 1300 авіакомпаній. У середньому на рік на авіарейсах перевозиться близько 1,5 млрд. чоловік. В обслуговуванні міжнародних повітряних сполучень беруть участь понад 1 тис. аеропортів світу, близько 650 з яких забезпечують міжнародні регулярні авіаперевезення (типи літаків і коди найбільш великих міжнародних аеропортів наведені у додатку 14). Мережа міжнародних перевезень в даний час охоплює всі географічні регіони і більше 150 держав світу.

Найбільшими авіакомпаніями світу за кількістю перевезень вважаються американські Delta Airlines, Pan American, United, французька Air France, німецька Lufthansa, британська British Airways, російський Аерофлот.

Повітряний транспорт регулюється на трьох рівнях:

Національному - ліцензування авіаперевізників, що працюють як на внутрішніх, так і на міжнародних маршрутах;

Міжурядовому - регулярні повітряні маршрути грунтуються на угодах між урядами відповідних країн;

Міжнародному - тарифи на регулярні рейси встановлюються (для членів авіаліній) на основі взаємних договорів між що беруть участь авіакомпаніями за посередництва Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA) або третьої особи.

Авіація підрозділяється на два види: транспортну та загального призначення. Транспортна авіація складається з компаній, що здійснюють перевезення пасажирів (рейсові перевезення), вантажів і пошти. Авіація загального призначення забезпечує як загальноприйняті, так і спеціальні послуги і може бути підрозділена на шість категорій: 1) повітряні таксі, які оперують як чартерні, 2) літаки, що належать підприємствам і фірмам, для перевезення виробничого персоналу, а також вертольоти, 3) спеціальні літаки (для аерозйомки, пожежні, медичні і т. д.), 4) літаки для тренування професійних пілотів; 5) приватні літаки для бізнесу і подорожі; 6) спортивні літаки.

Будівля аеровокзалу є серцем комплексу аеропорту. У цьому місці пасажири купують і реєструють квитки і багаж, виробляють посадку і висадку. У будинках більшості аеровокзалів знаходяться агентства з оренди автомобілів, магазини, ресторани, буфети, відділення банків.

У всіх авіакомпаніях світу існують зазвичай три класи обслуговування:

Перший клас (літера позначає код класу):

R - надзвуковий літак, перший клас (Supersonic);

Р - перший клас преміум (First Class premium);

F - перший клас (First Class);

A - перший клас із знижкою (First Class discounted).

- бізнес-клас (Business Class):

J - бізнес-клас преміум;

С - бізнес-клас;

D, Z - бізнес-клас із знижкою (у залежності від величини варіанту знижки).

Економічний клас (Economy Class):

W - економічний клас преміум;

S, Y - економічний клас;

В, Н, К, L, M, N, Q, Т, V, X - економічний клас із знижкою (у залежності від терміну бронювання, дії квитка, дня відправлення і повернення, а також від різних обмежень за віком, анулювання і пр.).

Головна відмінність класів - в комфортабельності крісел, якості харчування та розмірі безкоштовно провозиться багажу. Перший клас - найдорожчий. Пасажирам, що летять першим або бізнес-класом, предоставл яется окремий зал для реєстрації на виліт. У деяких аеропортах для цих пасажирів обладнані спеціальні зали очікування з наданням додаткових послуг (іноді безкоштовних); на борту літака їм надаються більш комфортні місця з набором послуг для пасажирів тільки цих класів. Так, особистий простір на борту літака у пасажирів першого і бізнес-класу більше на 50%. Крісла більш модернізовані.

Взаємодія туристичних фірм з авіакомпаніями

У рамках організації туристських подорожей існує кілька форм взаємодії туристських фірм і авіакомпаній:

Бронювання місць та викуп авіаквитків через агентства авіакомпанії або системи бронювання;

Договір з авіакомпанією на квоту місць на регулярних авіарейсах;

Агентську угоду і робота в ролі агентства з продажу авіаквитків для своїх туристів;

Організація чартерних авіарейсів під туристські перевезення.

Щоб правильно вибрати найбільш зручну і вигідну форму взаємодії, а також грамотно укласти контракт на авіаперевезення туристів, необхідно знати особливості, переваги та недоліки того чи іншого виду взаємодії з авіакомпанією.

При бронюванні авіаквитків слід виконувати вимоги професійної етики: постачати авіакомпанію телефонними номерами пасажирів (на випадок екстреного контакту); негайно скасовувати в авіакомпанії броню у разі зміни маршруту; виписувати квитки з гарантованим місцем тільки при його підтвердженні авіакомпанією; оформляти всі необхідні документи належним чином та ін

Договір на квоту місць на регулярних авіарейсах передбачає, що квота місць (блок місць) може бути жорсткою або м'якою. При жорсткій квотою вся відповідальність за нереалізацію місць блоку, незалежно від причини, лягає на туристську фірму. Фінансові втрати несе туристське підприємство. При м'якій квотою встановлюються терміни можливої вЂ‹вЂ‹відмови туристського підприємства від квоти або її частини з причини нереалізації туристських путівок. Ці терміни передбачають можливість подальшого продажу цих місць самою авіакомпанією або її агентами.

Агентська угода з авіакомпанією. Якщо туристське підприємство працює з авіакомпанією на підставі агентської угоди, то воно саме виступає в якості В"каси з продажу квитківВ" авіакомпанії, тобто виписує квитки і має відповідне комп'ютерне обладнання та право доступу до мережі бронювання даної авіакомпанії.

Чартерні авіарейси (оренда літака). При організації чартерних авіаперевезень замовник спільно з авіакомпанією визначає маршрут, обумовлює обов'язки сторін, з'ясовує відповідність орендного договору міжнародних правил, вартість рейса. Потім полягає спеціальний чартерний договір, в якому визначається: вид літака, число місць до продажу, вартість оренди літака, маршрут із зазначенням аеропортів вильоту та прибуття, термін дії договору (сезон, рік або ін), регулярність здійснення авіарейсів, можливість і граничні терміни скасування авіарейсу і відповідні санкції.

На національному ринку в якості компаній, що надають повітряні судна в оренду, виступає більшість національних авіаперевізників, які мають право виконання внутрішніх і міжнародних польотів. У ряді держав створені спеціалізовані авіакомпанії, що здійснюють виключно чартерні авіаперевезення. Географія європейських чартерних перевезень поширюється на великі центри відпочинку (особливо в літній період). Основними напрямками є Іспанія, Греція, Кіпр, Болгарія, Італія, Туреччина та ін

Похожие статьи




Одноденні, Нетривалі (2-3 доби), Багатоденні (від 5 і більше днів) - Транспортне забезпечення в туризмі

Предыдущая | Следующая