Розвиток архітектури - Вплив християнства на мистецтво

Впровадження християнства на Русі зробило великий вплив на розвиток кам'яної архітектури. Першою кам'яною церквою на Русі була Десятинна церква, побудована в Києві в 989-996 рр. Це був хрестовокупольний храм з трьох нефи, оточений галереями, прикрашений мозаїкою, фресками, цінними чашами, іконами. На зміст церкви князь Володимир дав десяту частину своїх доходів, тому і назвали її Десятинною (спочатку - церква Богородіци).

Києво-печерський монастир є чудовою визначною пам'яткою архітектури, де поєднується візантійське і руське архітектурне мистецтво.

В середині ХІ ст. з'явилися перлини староруської архітектури - Софійські собори в Києві, Новгороді, Полоцку. Вони сумістили в собі візантійський і місцевий типи будівель, елементи розпису балканських художників староруської дерев'яної архітектури, деякі романські традиції, наприклад, наявність двох башт на західному фасаді. Від візантійських майстрів древньоруські майстра запозичили технічні прийоми цегляної і кам'яної кладки стенів.

Риси самобутнього древньоруського мистецтва яскраво виявилися в Софійському соборі в Києві - найвидатнішій архітектурній споруді Київської Русі, яка збереглася до нашого часу. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішньою обробкою "руська митрополія", закладена в 1037р., належить до видатних художніх визначних пам'яток старовини. За розмірами собор перевищував візантійські храми.

Побудований за типом хрестово-купольних храмів з п'яти нефи і апсид, оточений відкритими галереями і вивершений тринадцятьма розділами, інтер'єр собору багато прикрашений фресками, мозаїкою у вівтарі, мозаїчними плитами, різьбленням, орнаментикою. Колористична палітра мозаїк має близько 150 відтінків. Композиція фресок і мозаїк символізує навернення Русі до християнства, рівноправне положення її в крузі європейських християнських держав. Спустошений монголо-татарами в 1240 році, на початку XIV ст. Софійський собор був вже без крівлі, а вся західна частина лежала в руїнах. У XV ст. знову двічі спустошували храм татари.

У 1630-1640 роки Софійський собор відбудовував на замовлення Київського митрополита Петра Могилі італійський архітектор Октавіано Манчині. Особливо відновлений і перебудований собор за митрополита Варлаама Ясинського і гетьмана Івана Мазепи в 1690-1697 роках. В результаті перебудов собор став визначною пам'яткою українського бароко.

У 1050-і роки в Києві було побудовано на замовлення Ярослава Мудрого Ірінінськой і Георгіївською церков (церкви названі за християнськими іменами князя і його жінки). Це були типові для староруської архітектури споруди: хрестово-купольні триапсидні тринефні або п'ятинефні храми з галереями. Зруйновані під час монголо-татарського нашестя.

Похожие статьи




Розвиток архітектури - Вплив християнства на мистецтво

Предыдущая | Следующая