Вступ - Вплив християнства на мистецтво

Культура Київської держави - яскраве і багатогранне явище, яке стало наслідком тривалого процесу внутрішнього розвитку східнослов'янського суспільства і увібрало все краще від своїх слов'янських предків і від світової цивілізації.

Впровадження християнства на Русі сприяло зміцненню державності, розповсюдженню писемності, створенню видатних визначних пам'яток літератури. Під його впливом розвивалися живопис, кам'яна архітектура, музичне мистецтво, розширювалося і зміцнювалися культурні зв'язки Русі з Візантією, Болгарією, країнами Західної Європи. Разом з християнством на східнослов'янських землях були упроваджені церковний візантійський календар, культ "чудотворних" ікон, культ святих.

Християнство внесло позитивні зміни до світогляду людей. Якщо в основі політеїстичних релігійних вірувань, стародавніх слов'ян лежав страх перед стихійними силами природи, ворожими і пануючими, то християнство плекало надію на порятунок, відчуття захоплення навколишнім світом.

В процесі розповсюдження і твердження християнство на Русі поступово втрачало візантійську форму, вбираючи у себе елементи місцевих слов'янських звичаїв, ритуалів, естетичних запитів східних слов'ян. Візантійські церковні канони поступово пристосовувалися до особливостей староруського етносу. В той же час слід зазначити, що в боротьбі з "поганством" християни знищили безцінні визначні пам'ятки мистецтва стародавнього язичницького світу, зокрема шедеври дерев'яної скульптури, забороняли старовинні танці, скомороші дійства і тому подібне.

Разом з тим християнство надав великий вплив на розвиток духовної культури Київської Русі. Як відомо, з його впровадженням літературною мовою на Русі стала церковнослов'янська мова, створена приблизно за сто років до ухвалення християнства болгарськими просвітителями Кирилом і Мефодієм. З нею розповсюджувалася освіта також на Балканах і в Моравії.

Похожие статьи




Вступ - Вплив християнства на мистецтво

Предыдущая | Следующая