ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Психологічні особливості спілкування військовослужбовців в умовах тактико-спеціальних навчань

Актуальність теми.

Зміни, що стались і відбуваються в світі на початку ХХІ століття, висувають нові вимоги до реформування Збройних Сил України. Як показує військова практика, сучасна армія повинна бути малочисельною, але високоефективною та мобільною. В цих умовах гостро стає проблема формування таких видів спілкування військовослужбовців, які б призводили до підвищення ефективності їх сумісної діяльності. Найбільшого значення вона набуває у випадках, коли діяльність військовослужбовців пов'язана із знаходженням під впливом стрес-факторів високої інтенсивності в особливих та екстремальних умовах, наприклад: участь у миротворчих операціях; ліквідація ракетно-ядерної зброї, наслідків аварій, катастроф та стихійних лих; виконання навчально-бойових завдань при проведенні навчань та ін. Дуже важливим стає питання дослідження спілкування військовослужбовців в бойових умовах та при моделюванні бойової обстановки в ході тактико-спеціальних навчань. Сучасна дійсність потребує вироблення єдиної, психологічно та педагогічно обгрунтованої системи роботи з діагностики, формування та удосконалення консолідуючого спілкування військовослужбовців в особливих умовах, яке дозволяє підвищувати ефективність їх діяльності в розрахунках та екіпажах. Праць, спеціально присвячених вивченню та формуванню консолідуючого спілкування, в сучасній психологічній літературі недостатньо, тому сама проблема залишається невирішеною: немає класифікації видів спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності, відсутні чіткі уявлення про динаміку спілкування військовослужбовців в умовах тактико-спеціальних навчань, його структурні і функціональні компоненти, не розкрито зв'язок видів спілкування військовослужбовців з ефективністю їх сумісної діяльності, не визначені психолого-педагогічні умови спонтанного розвитку консолідуючого спілкування, не запропоновані ефективні способи та прийоми цілеспрямованого формування та удосконалення консолідуючого спілкування військовослужбовців. Між тим, від результативності спілкування військовослужбовців в умовах тактико-спеціальних навчань залежить ефективність рішення ними навчально-бойових завдань, що і зумовлює актуальність вирішення цієї проблеми.

Таким чином, актуальність проблеми і недостатня її розробленість зумовлюють необхідність проведення дисертаційного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Дисертаційне дослідження виконане в рамках науково-дослідницької роботи "Спілкування", замовленої Головним управлінням виховної роботи Міністерства Оборони України, проведеної в Харківському військовому університеті, спрямованої на визначення динаміки спілкування військовослужбовців в особливих умовах і формування результативного спілкування в малих групах з метою підвищення ефективності їх сумісної діяльності.

Мета і задачі дослідження:

Мета дослідження: розробити систему психолого-педагогічної роботи з діагностики, формування й удосконалення консолідуючого спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності на основі поглиблення теоретичних уявлень про психологічні особливості спілкування та їх експериментального дослідження в ході тактико-спеціальних навчань.

Задачі дослідження:

Розробити динамічну модель спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності.

Виділити види спілкування військовослужбовців, характерні для умов проведення тактико-спеціальних навчань та визначити їх ефективність.

Дослідити умови, види, зміст і динаміку спілкування військовослужбовців при моделюванні бойової обстановки в умовах тактико-спеціальних навчань.

Виявити зв'язок між індивідуально-психологічними особливостями військовослужбовців та видами їх спілкування.

Розробити систему психолого-педагогічної роботи з діагностики, формування й удосконалення спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності.

Об'єкт дослідження: спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності.

Предмет дослідження: види, умови, зміст і динаміка спілкування військовослужбовців в ході тактико-спеціальних навчань.

Теоретико-методологічну основу дослідження складали принципи: детермінізму (О. М. Леонтьєв, С. Л. Рубінштейн та ін.); системності (С. П. Бочарова, Б. Ф. Ломов, С. Д. Максименко, Г. Г. Шевченко та ін.); єдності спілкування та діяльності (О. К. Дусавицький, Н. В. Казаринова, В. Н. Куніцина, М. О. Новіков, А. В. Петровський, В. М. Погольша, В. А. Семиченко та ін.), єдності свідомості та діяльності (Л. С. Виготський, Г. С. Костюк, К. К. Платонов, Т. М. Титаренко).

Методи дослідження: стандартизоване спостереження за спеціально розробленою програмою; експертна оцінка виду спілкування та продуктивності діяльності військовослужбовців; соціометрія; методики психодіагностики особистості: "Q - сортування" В. Стефансона, "Оцінка емоційно-вольових якостей" А. Г. Маклакова, "Діагностика ситуативної та особистісної тривожності" Ч. Спілбергера - Ю. Л. Ханіна, "Визначення стилю спілкування" Т. Є. Аргентової, "Спрямованість особистості" В. Смекала та М. Кучера. Було використано такі статистичні методи обробки одержаних емпіричних даних: перевірки достовірності відмінностей (критерий ?І) та багатовимірної статистики (кореляційний аналіз).

Наукова новизна одержаних результатів.

Запропоновано оригінальну динамічну модель спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності, яка складається із стадій: оцінки та прогнозування перспектив спілкування, особистісної контактності, стабілізації рольового статусу, зміни активності спілкування;

Вперше виявлено зв'язок ефективності сумісної діяльності військовослужбовців та видів їх спілкування в умовах моделювання бойової обстановки, визначено, що найбільш ефективним виявляється консолідуюче спілкування;

Вперше одержано дані про існування зв'язку між індивідуально-психологічними особливостями військовослужбовців та формуванням консолідуючого спілкування;

Вперше описані умови, зміст і динаміка спілкування військовослужбовців в умовах тактико-спеціальних навчань;

Дістали подальший розвиток положення про формування та удосконалення виду спілкування в особливих умовах діяльності, що спрямовані на корегування індивідуально-психологічних особливостей військовослужбовців та оптимізацію ситуацій, які виникають в ході тактико-спеціальних навчань.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що розроблено та обгрунтовано систему психолого-педагогічної роботи з діагностики, формування та удосконалення консолідуючого спілкування військовослужбовців в особливих умовах діяльності, доведено ефективність її використання в умовах тактико-спеціальних навчань, рекомендовано застосування цієї системи у вищих військових навчальних закладах та військових частинах Збройних Сил України.

Протягом усього періоду наукового пошуку автор особисто брав участь в організації та проведенні експериментальної роботи, здійснюючи викладацьку та науково-методичну діяльність із організації процесу формування та удосконалення консолідуючого спілкування військовослужбовців в ході тактико-спеціальних навчань.

Апробація результатів дисертації.

Результати дослідження неодноразово розглядалися на засіданнях кафедри "Психології і педагогіки" Харківського військового університету (1998 - 2001 рр.). Апробація результатів дослідження здійснювалася в доповідях і повідомленнях на: Міжнародній науково-методичній конференції "Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи", Харків, 2000; Всеукраїнській науково-методичній конференції "Гуманізація і гуманітаризація вищої технічної освіти", Харків, 2000; ХІ Харківських політологічних читаннях "Конфлікти у суспільствах, що трансформуються", Харків, 2001; Міжнародній науковій конференції "Проблеми права на зламі тисячоліть", Дніпропетровськ, 2001; III Міжнародній науково-практичній конференції "Молодь в умовах нової соціальної перспективи", Житомир, 2001.

Публікації. Результати дисертаційного дослідження опубліковано в 10 працях, з них 5 статей у наукових фахових виданнях.

Структура й обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і 9 додатків. Обсяг роботи 208 сторінок (163 сторінки основного тексту). Дисертація містить 23 таблиці, 5 рисунків. Список використаних джерел містить 217 найменувань. Додатки містяться на 21 сторінці.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Психологічні особливості спілкування військовослужбовців в умовах тактико-спеціальних навчань

Предыдущая | Следующая