Загальна характеристика робот - Психологічні особливості соціалізації сучасного підлітка

Актуальність дослідження. Сучасний етап суспільного розвитку характеризується трансформацією соціально-економічної, політичної, культурно-освітньої та інших сфер життєдіяльності. Результатом цього стає зміна якісної основи громадської свідомості, в якій відображаються новітні реалії життя. Разом з цим, сучасність характеризується також загостренням багатьох суперечностей, нестійкістю та різноманітністю орієнтацій і установок, що вносить в життя певну напруженість та викликає появу негативних тенденцій у процесі соціалізації підростаючої особистості.

В цілому, сучасні особливості розвитку українського суспільства справляють на особистість, її формування та становлення подвійний вплив: з одного боку, науково-технічний прогрес обумовлює появу нових економічних відносин, які в свою чергу вимагають від індивіда підвищення його загально - і спеціальноосвітнього рівня, культурного рівня, поглиблення й розширення світогляду, розвитку технологічно нових вмінь, навичок і здібностей, високого рівня усвідомленості громадського обов'язку та особистої відповідальності і т. д.; з іншого боку, об'єктивні зміни різноманітних сторін життєдіяльності індивіда ускладнюють процес становлення його особистості, створюючи нові колізії та проблеми, що виникають у сфері взаємодії та взаємовідносин.

Практика показує, що сучасні інститути соціалізації не забезпечують повного задоволення потреби формування у підлітків ціннісних орієнтацій, суспільно схвалених нормативних уявлень, світоглядних переконань та життєвих позицій. Причина цього - одностороннє бачення ними процесів навчання і виховання, яке реалізується через систему "суспільство - діти" (в той час як сучасність вимагає актуалізації системи "діти - суспільство") і обумовлює появу та поглиблення маргінальності підростаючої особистості.

Вивченню досліджуваної проблеми сприяли праці вітчизняних та зарубіжних вчених, в яких розкриті загальні теоретико-методологічні, соціально-психологічні проблеми становлення особистості /К. О. Абульханова-Славська, Б. Г. Ананьєв, Л. І. Божович, Л. П. Буєва, Л. Ф. Бурлачук, М. Вінн, Ж. Годфруа, В. П. Казміренко, О. В. Киричук, Дж. Кольман, І. С. Кон, М. Н. Корнєв, Н. Ю. Максимова, А. А. Мілтс, В. П. Москалець, М. В. Савчин, В. О. Татенко, Т. М. Титаренко, Б. Чередрецька та ін./.

Аналіз літератури показує, що особливості підліткового віку в цілому, а також особливості процесу соціалізації підростаючої особистості зокрема вивчені досить широко. Про це свідчать дослідження М. Й. Боришевського, К. М. Гуревич, Р. Г. Гурової, О. А. Донченко, Т. В. Драгунової, М. Т. Дригус, І. В. Дубровіної, В. І. Ілійчука, І. С. Кона, В. А. Крутецького, А. Є. Лічко, Н. Ю. Максимової, В. С. Мухіної, Л. Ф. Обухової, Л. Е. Орбан, В. О. Татенко, Т. М. Титаренко, А. В. Петровського, Д. І. Фельдштейна, С. М. Хоружого та ін.

Якщо розглядати здобутки вітчизняної наукової думки з проблем становлення особистості підлітка на основі критерію інститутів соціалізації, то можна зазначити, що особливості впливу сімейного оточення на підростаючу особистість, її стосунки з батьками та іншими родичами розглянуті в дослідженнях М. І. Алексєєвої, В. Д. Єрмакова, В. С. Заслуженюка, Т. К. Комарової, С. В. Кондратьєвої, М. П. Осьмак, 0.Б. Старовойтенко, Л. П. Синютки, С. М. Хоружого; особливості впливу шкільного оточення - А. М. Алексюка, Ю. К. Бабанського, Л. М. Зюбіна, О. В. Киричука, А. В. Фурмана та ін.; особливості впливу неформального оточення - С. А. Бєлічевої, М. І. Бобневої, І. М. Гояна, К. М. Лаврової, Ф. С. Махова, Л. І. Новікової, І. С. Полонського, Ю. І. Яковенко та ін.

В психологічній літературі значне місце займають праці, присвячені вивченню таких явищ, як важковиховуваність підлітків /В. Г. Баженов, Н. Ю. Максимова, О. С. Матвійчук, К. Л. Мілютіна, Л. І. Новікова та ін./; аномалії розвитку їх психіки й відхилення у поведінці /Б. С. Братусь, Б. В. Зейгарник, В. В. Корольов, В. М. Кудрявцев, К. С. Лебединська, А. Є. Лічко, Л. М. Семенюк та ін./. Проблема профілактики та попередження порушень поведінки підростаючої особистості, її дезадаптації та десоціалізації розкривається такими вченими, як С. А. Бєлічева, Б. С. Кобзар, І. О. Литвинов, Г. М. Міньковський, В. М. Оржеховська та ін.

Разом з тим, окремі аспекти проблеми становлення особистості в підлітковому віці висвітлені недостатньо: відсутня чітка класифікація механізмів і способів соціалізації, особливостей їх функціювання в умовах поведінкової дезадаптації та десоціалізації; мало досліджені статевовікові особливості соціалізації і десоціалізації підлітків. Особливої уваги і вивчення потребують питання впливу нестабільних зовнішніх умов на процес становлення підростаючого покоління, аналізу психологічних основ його вибіркового ставлення до свого оточення та формування системи внутрішніх поведінкових регуляторів. Крім того, з огляду на значне збільшення й розширення потоку інформації та її легкодоступність для підлітка, важливо з'ясувати вплив агентів соціалізації на формування у нього ціннісно-нормативних уявлень, переконань, ціннісних орієнтацій, установок тощо.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Даний напрям дослідження має зв'язок з науковими програмами Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, зокрема, входить до тематичного плану науково-дослідної роботи кафедри соціальної і педагогічної психології і розробляється як складова загальнокафедральної наукової теми "Психологія становлення особистості профе-сіоналом" (протокол №6 засідання Ради філософського факультету Прикарпатського університету ім. В. Стефаника від 26.03.1996р.). Крім того, вибраний напрям дослідження має зв'язок з державною науковою темою "Психологія суїцидів у сучасній Україні" (реєстраційний № 3/99), яка розробляється професорсько-викладацьким складом Прикарпатського університету ім. В. Стефаника.

Об'єкт дослідження - процес соціалізації в підлітковому віці.

Предмет дослідження - психологічні умови і чинники, що забезпечують ефективність процесу соціалізації сучасного підлітка.

Мета дослідження полягає у виявленні специфіки процесу соціалізації підлітка в сучасних умовах.

Гіпотеза дослідження: ми виходимо з припущення, що процес соціалізації підростаючої особистості на сучасному етапі розвитку нашого суспільства ускладнюється соціокультурними характеристиками її мікросередовища. Визначальними чинниками ефективності процесу соціалізації особистості є розвиток суспільно схваленої спрямованості її інтересів, ціннісних орієнтацій, мотивів поведінки, а також становлення позитивної Я-концепції.

Задачі дослідження:

І. Проаналізувати теоретичні аспекти проблеми соціалізації особистості в цілому.

    2. Розкрити сутнісну характеристику процесу соціалізації особистості в підлітковому віці на сучасному етапі. 3. Виявити умови і чинники, що впливають на ефективність процесу соціалізації сучасного підлітка. 4. Визначити шляхи оптимізації процесу соціалізації сучасного підлітка.

Наукова новизна роботи полягає в тому, що в ній висвітлені теоретичні аспекти проблеми соціалізації сучасного підлітка; уточнені змістовна та процесуальна сторони соціалізації підростаючої особистості; виявлені умови і чинники, що впливають на ефективність процесу соціалізації сучасного підлітка; визначені шляхи оптимізації даного процесу в сучасних умовах. В роботі вперше розкрито особливості сучасного процесу становлення підростаючої особистості, а також здійснено їх порівняння з особливостями соціалізації підлітків 70 - 80-х рр. психологічний соціалізація підліток

Теоретичне значення дослідження. В роботі вперше зроблено порівняльний аналіз процесу соціалізації особистості в підлітковому віці на сучасному етапі розвитку суспільства та в 70-80-х роках; розширено та поглиблено відомості про психологічні особливості процесу становлення особистості підлітка в умовах його сімейного та шкільного оточення і неформального середовища; виявлено умови, що сприяють утвердженню референтності певної групи в очах підлітка і визначають особливості вибіркового ставлення до них; розкрито причини, що обумовлюють зниження референтної значущості сімейного і шкільного колективів і сприяють переходу підлітка до середовища стихійних неформальних груп та об'єднань; визначено чинники, які виступають "каталізатором" відхилень у поведінці сучасного підлітка та становлення антисуспільної спрямованості його інтересів, потреб і цінностей.

Практичне значення дослідження полягає в можливості використання його результатів у спеціалізованих лекційних курсах для студентів педагогічних училищ і вузів з питань становлення особистості підлітка, відхилень у його поведінці та їх попередження. Результати дослідження вже знайшли своє застосування в практиці роботи шкільних психологічних служб. Крім того, знання про особливості процесу соціалізації сучасного підлітка в цілому, про референтну групу як важливий механізм цього процесу зокрема, а також про причини, які обумовлюють втрату її значущості, допоможуть вчителям-предметникам і класним керівникам здійснювати прогнозування та педагогічне керівництво формуванням ціннісних орієнтацій учнів, більш ефективно здійснювати їх моральне виховання, розвивати самосвідомість.

Впровадження результатів дослідження в практику. Теоретичні положення і результати експериментального дослідження використовувались на заняттях з курсу "Соціальна психологія", що проводились із студентами спеціальності "Психологія" філософського факультету Прикарпатського університету ім. В. Стефаника (довідка № 08-01-331 від 26.12.99 р.), а також в роботі психологічних служб загальноосвітніх шкіл № 20 та 14 м. Івано-Франківська (довідки № 149 від 25.05.99 р. та №105 від 25.05.99 р.).

Апробація результатів дослідження. Зміст головних положень та результатів дослідження обговорювався на звітних науково-практичних конференціях професорсько-викладацького складу Прикарпатського університету /1996 - 1999 рр./, на засіданнях наукового семінару кафедри соціальної психології Прикарпатського університету /листопад 1997р., жовтень 1998р./ та на Всеукраїнській науково-практичній конференції "Українознавство в педагогічному процесі освітніх установ", яка проходила в жовтні 1997р. у місті Івано-Франківську.

Публікації. Матеріали дослідження знайшли своє відображення в семи наукових статтях автора.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Робота викладена на 211 сторінках друкованого тексту, містить 18 таблиць, 10 рисунків, 11 додатків. Список використаних джерел складається з 200 найменувань.

Похожие статьи




Загальна характеристика робот - Психологічні особливості соціалізації сучасного підлітка

Предыдущая | Следующая