Вступ - Проблема спілкування підлітків

Проблема вивчення психологічних особливостей спілкування в підлітковому віці обумовлена рядом важливих обставин. Перш за все, вона визначається особливостями самого підліткового віку, який описується психологами як найскладніший етап розвитку організму та психіки дитини.

Підлітковий вік є першим перехідним періодом від дитинства до зрілості. Якісні зміни, що відбуваються в інтелектуальній та емоційних сферах особистості підлітка (інтенсивний, нерівномірний розвиток і ріст організму, особистісні новоутворення та ін.), породжують новий рівень його самосвідомості, потреби у самоствердженні, рівноправному і довірливому спілкуванні з ровесниками і дорослими.

Інтенсифікація навчання в школі, великий обсяг домашніх завдань, телебачення, комп'ютер створюють дефіцит спілкування підлітка з ровесниками та дорослими. Підліток, входячи в ілюзорний світ, спілкується з машиною, реакцію якої можна передбачити завжди, відходить від реалій життя. Дуже часто спілкування з комп'ютером, який не образить і не образиться, замінює спочатку спілкування з ровесниками, а пізніше - з іншими людьми взагалі.

Важливою обставиною є те, що в умовах нестабільності суспільства виникає багато неблагополучних, конфліктних сімей, в яких підліток не може достатньо реалізувати свою потребу у спілкуванні, отримати відповіді на численні запитання, які його цікавлять. Внаслідок цього, він зневірюється у можливості існування дружніх і довірливих стосунків між людьми, передчасно розчаровується у людських взаєминах. Нереалізована потреба у спілкуванні спонукає підлітка до пошуку нових знайомих, які, як їм здається, у всьому зрозуміють, розрадять, допоможуть, але які, на жаль, не завжди є гідним зразком для наслідування.

Об'єктом дослідження є спілкування в підлітковому віці.

Предмет дослідження - особливості спілкування у підлітковому віці.

Мета дослідження: На основі аналізу наукових джерел і експериментального дослідження виявити особливості спілкування у підлітковому віці.

Завдання дослідження:

    1. Здійснити аналіз психологічної літератури з проблеми дослідження. 2. Охарактеризувати роль спілкування в житті підлітка. 3. Здійснити діагностичну процедуру на визначення особливостей спілкування у підлітковому віці, описати результати і зробити висновки.

Використані методи: бесіда та анонімне анкетування учнів.

Експериментальна база: дослідження здійснювалось з учнями 6-8 класів на базі Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11 протягом 2012 навчального року. У дослідженні взяли участь 65 школярів підліткового віку.

Структура роботи: робота складається із вступу, основної частини, експериментальної, висновків, списку використаної літератури та додатків.

Похожие статьи




Вступ - Проблема спілкування підлітків

Предыдущая | Следующая