Висновок - Проблема спілкування підлітків

Значення спілкування в житті сучасної людини чимале і продовжує зростати. Потреба в спілкуванні є у кожної нормальної людини і щоб її задовільнити, необхідні не лише близькі люди, але й інші, наприклад, ровесники. Чим дорослішою стає людина, тим в більшій мірі їй притаманна потреба в емоційному контакті з іншими людьми.

Підлітковий вік в сучасній психологічній літературі оцінюється як один з критичних періодів розвитку. Він пов'язаний з кардинальними перетвореннями у сфері свідомості, діяльності, системі взаємостосунків індивіда.

Проблема спілкування підлітків описана в працях багатьох педагогів і психологів, але в сучасній дійсності вона набуває новий контекст - стає об'єктом вивчення соціальної педагогіки, так як гармонійне спілкування підлітка з світом обумовлює його сприятливе ставлення до самого себе і до світу, надає віру в себе, в суспільні цінності, у власну досконалість.

Щоб покращити життя підлітка, потрібно помітно вплинути, і тоді міцніє його воля. Зростає інтерес до трудової діяльності, змінюються стосунки в колективі, поглиблюються і стають більш стійкими почуття, естетичні смаки. У старшому підлітковому віці інтенсивно формується ідейна спрямованість, світогляд і самосвідомість особистості. Діяль-ність стає більш спрямованою і соціально вмотивованою.

Спілкування підлітків є складною соціально-психологічною системою, що складається з двох основних підсистем: спілкування підлітка з дорослими, головним чином з батьками і педагогом, і спілкування з однолітками. спілкування підліток дорослий

На мою думку складність виховання підлітків полягає в тому, що дорослі вважають їх дітьми, а вони самі прагнуть бути дорослими. Ось чому невміла опіка і навчання батьків пригнічують підлітка. І він бачить у цьому приниження своєї гідності, та прагне грубо, різко уникнути опіки. У процесі формування характеру підліток виявляє нестійкість свого психологічного стану: підвищену збудливість, часті швидкі та різкі зміни настрою, форм поведінки.

Підлітковий вік для всіх сімей тяжкий час. Межі цих періодів розмиті, умовні, тому діти цього віку називаються то юнаками то підлітками. Деякі діти уже досягли статевої зрілості, інші зна-ходяться посередині процесу зрілості.

Виникає закон нерівномірного індивідуального розвитку. Так само проходить розумовий і соціальний розвиток, вони не співпадають у різних життєвих сферах. Дитина може бути зовсім дорослою фізично, зате розумовому і соціальному плані відста-ватиме від ровесників.

І все ж дівчата і хлопці так чи інакше стикаються з однаковими проблемами: взаємовідношення з батьками, ровесниками, учителями, самотність, перша любов, шкідливі звички, зовнішній вигляд, фанатизм і секти, молодіжна мода, музика, незалежність від батьків, проблеми підліткового сексу, кумири, ідеали. І подолати всі ці проблеми підлітки повинні з допомогою батьків, учителів, особливо психолога, який повинен бути у кожній школі.

Батьки повинні бути великодушні: допомагати своїм дітям знайти спільну мову з ними. Любити один одного, говорити про це, навчатись виражати свою любов словами. Батьки не повинні заходити в кімнату до дитини без стуку, або за відсутності господаря кімнати. Не повинні торкатись особистих речей, не підслуховувати телефонні розмови. Необ-хідно залишати за підлітком право вибору друзів, одягу, музики. Чесно говоріть, коли ви відчуваєте роздратованість, та не згадуйте старих гріхів, а говоріть про сьогоднішню ситуацію. Однак при цьому ніколи не тисніть, не наказуйте фізично, не принижуйте. Між батьками і дітьми все повинно бути загальним: і успіх, разом переживати, і сльози, і радість, сміх, разом співпереживати, надіятись, мріяти - все це приводить, до укріплення, зміцнення сімейних стосунків. Нехай підліток буде присутнім при всіх рішеннях сім'ї і буде її рівноправним учас-ником, нехай висловлює свою думку, мету. Тоді в інших питаннях що сто-суються підлітка, батькам буде легше допомогти йому.

Діти повинні знати, що кожна людина має якесь задоволення, захоплення, чимось цікавиться і така людина завжди буде цікавити оточуючих, а якщо в цієї людини є почуття гумору, то успіх їй забезпечений. А от красивим обличчям життя не купиш. Тому зовнішній вигляд не повинен бути на першому місці.

Якщо у дитини з'являються проблеми, або заради співчуття, привертання до себе уваги підліток хоче покінчити життя самогубством, то батьки повинні дати йому відчути, що він потрібен сім'ї, розказати йому про себе у цьому віці, якщо є проблеми, то сказати, що вони з часом зникнуть.

Якщо у вас в сім'ї важкий підліток, не зловживайте покараннями, а знайдіть причину такої поведінки, пам'ятайте, що для вашої дитини потрібен індивідуальний підхід, зацікавте підлітка різними видами діяльності, не тримайте ситуацію під постійним контролем. Розмовляйте, пояснюйте, та не ставте умови, потрібно знайти спільні сторони у підлітка, і правильно їх використовувати, розвивати, давати завдання під силу. В дитину потрібно вірити, мати надію. Велике значення для "важкого" підлітка має значення відчути радість від успіху щастя. Це призводить до самовдосконалення. Говорити з підлітком тактовно, уникати різких виразів.

Конфлікти з учителями. Не сваритись з підлітками, а дізнатись причину конфлікту. Ніколи не обговорюйте з дитиною недоліків учителя. Краще поясніть яка важка це робота. Ніколи ні за яких обставинах не читайте щоденника дітей. Не намагайтесь вибрати за дітей їх життєвий шлях, оскільки вибір, зроблений іншими приводить в майбутньому до розчарува-ння, незадоволення, невезіння.

Підлітки повинні гуляти півтори-дві години. Краще скоротити час перегляду телебачення та читання детективу. Після школи необхідно відпочити. І тоді підлітки будуть: спокійнішими, урівноваженими.

Центральне місце в житті підлітка займає спілкування з ровесниками. Якщо основою для об'єднань раніше виступала спільна діяльність, то тепер: привабливість тих чи інших занять визначається передусім їхніми можливостями для спілкування з однолітками. Таке спілкування дедалі більше виходить за межі шкільного життя, охоплюючи нові інтереси, види діяльності, стосунки, виділяються в окрему, самостійну і надзвичайно важливу для підлітка сферу життя. Це пояснює, з одногу боку, підвищений конформізм підлітків щодо компаній однолітків, а, з іншого, їх недисциплінованість і навіть правопорушення через невміння досягати бажаного становища у таких компаніях.

Спілкування з товаришами в цьому віці набуває такої цінності, що нерідко витісняє на задній план і навчання, і навіть стосунки з рідними. Навчання привертає увагу не стільки своїм змістом, скільки можливостями спілкування з однолітками.

Провівши експериментальне дослідження ми виявили, що свій вільний час підліткам краще проводити у компанії друзі, так вони почувають себе впевнено і комфортно.

За результатами анкетування "Я і сім'я" ми виявили, що молодші підлітки переважно хотіли б бути схожими на обох батьків (50% обстежуваних), а от старші вже диференціюють образ батька від образу матері і віддають перевагу бути більше схожими на матір, ніж на батька.

Під час позаситуативно-особистісного спілкування, в процесі вільної бесіди на відпочинку, було виявлено такі результати: високий рівень самоконтролю, товариськості в цьому виді спілкування - 78%, середнього - 22%, низького рівня не виявлено.

Отже, підлітковий період -- надзвичайно складний етап психічного розвитку. З одного боку, за рівнем та особливостями психічного розвитку підлітки ще не розпрощалися з дитинством; з іншого -- вони вже стоять на порозі дорослого життя і в їх поведінці реально виражається спрямованість на дорослі форми взаємин та поведінки.

У ЦЕЙ КРИЗОВИЙ ПЕРІОД БАТЬКИ, вчителі, друзі, рідні повинні допомогти підліткові перебути це самоутвердження в суспільстві.

Похожие статьи




Висновок - Проблема спілкування підлітків

Предыдущая | Следующая