Організація роботи та обгрунтування методик дослідження і корекції - Психологічні особливості проявів тривожності і агресивності у юнаків призовного віку

У другому розділі - "Організація роботи та обгрунтування методик дослідження і корекції" - подано наукове обгрунтування методик дослідження й корекції тривожності і агресивності та описано організацію відповідної роботи.

Основою дослідження тривожності й агресивності у осіб призовного віку послужили фундаментальні психологічні положення про структуру особистості і взаємозв'язки її з діяльністю (С. Л. Рубінштейн, 1959; Б. Г. Ананьєв, 1967; К. К. Платонов, 1972; О. М. Леонтьєв, 1975; Б. Ф. Ломов, 1985, 1991).

Основним методологічним принципом дослідження тривожності і агресивності у структурі особистості стало положення про те, що вона динамічна й визначається зміною відношень і зв'язків між окремими психічними процесами, станами, властивостями та утвореннями. Виміри рівня тривожності й агресивності мають подвійні критерії - як специфічних якостей особистості і як емоційного стану (Дж. Тейлор, 1953; Ч. Д. Спілбергер, 1970; А. Є. Лічко, 1977; Ю. Л. Ханін, 1980).

Виходячи з наукового підходу дослідження індивідуальних якостей тривожності і агресивності у юнаків призовного віку, доцільно застосовувати суб'єктивні, об'єктивні та проективні методики вивчення особистості (Л. Ф. Бурлачук, Є. П. Савченко, 1995).

В роботі застосовувався набір методик, що відповідає меті та завданням роботи і є доцільним, обгрунтованим щодо комплексного підходу вивчення тривожності і агресивності у осіб призовного віку.

Наукові підходи до обгрунтування методів корекції базувались на загальних принципах, меті, завданнях психотерапії, з одного боку, а з іншого - на особливостях проявів та розуміння сутності тривожності і агресивності призовників.

Провідними принципами, які використовувались в підборі корекційних методів, були: комплексність, диференційованість, патогенетичність з поєднанням впливу на психологічному рівні (В. М. Мясищев, 1960; Б. Д. Карвасарський, 1990; О. Ф. Бондаренко, 1997).

Визначення конкретних методів корекції тривожності і агресивності є надзвичайно актуальним, тому що для даної категорії юнаків вони не розроблені. В дисертації запропонований комплекс корекційних вправ, який включав як індивідуальний, так і груповий підхід. В індивідуальних заняттях застосовувались прийоми психодинамічного підходу. В основі групових занять лежали вправи поведінкового, когнітивного напрямків, тілесної терапії і психофізичного тренування.

Робота проводилась у три етапи, використовувався комплекс методик психодіагностики та корекції, які відповідають основним вимогам психологічних досліджень, що дало змогу перейти до аналізу результатів власних досліджень.

Похожие статьи




Організація роботи та обгрунтування методик дослідження і корекції - Психологічні особливості проявів тривожності і агресивності у юнаків призовного віку

Предыдущая | Следующая