ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Психологічні методи вогневої підготовки в підрозділах органів внутрішніх справ МВС України

Ефективність діяльності фахівців органів внутрішніх справ у складних та професійно відповідальних ситуаціях визначається, поряд із іншими чинниками, якістю їхньої професійно-психологічної підготовки. У значній кількості випадків працівнику доводиться діяти в умовах невизначеності, при дефіциті часу, необхідності швидкого прийняття рішень, знешкодження або затримання злочинців, визволення заручників при необхідності збереження власного життя та життя сторонніх осіб. Зростають вимоги до особистості працівника міліції, який самостійно приймає рішення про застосування вогнепальної зброї на ураження Застосування вогнепальної зброї на ураження - далі ЗВЗУ. і несе відповідальність за наслідки своїх дій.

Значна роль у підготовці працівників ОВС до дій в екстремальних умовах і особливо - в умовах ЗВЗУ, повинна належати психологічній науці. Це, у свою чергу, забезпечить гармонійне поєднання традиційних методів підготовки і професійного зростання працівника та суб'єктивно-психологічного простору особистості в єдину несуперечливу цілісність, яка буде відповідати об'єктивним вимогам екстремальних умов його діяльності.

Актуальність теми дисертаційного дослідження Зумовлена недостатньою розробленістю підходів до психологічної підготовки працівників ОВС, відсутністю психологічних технологій, спрямованих на професійне становлення особистості та формування її готовності до дій в екстремальних та надекстремальних ситуаціях, а також відсутністю, зокрема, наукових напрацювань із психологічної підготовки до ЗВЗУ.

Реформування діяльності правоохоронних органів України значною мірою пов'язане з особистісним розвитком та відповідними психологічними змінами осіб, які уповноважені від імені держави застосовувати вогнепальну зброю на ураження, з необхідністю підвищення престижу служби в органах внутрішніх справ, підвищення рівня майстерності особового складу та збереження найбільшої соціальної цінності - Життя. Ця проблема набуває особливої актуальності з огляду на зростання показників загибелі працівників міліції, випадків неадекватності їхніх дій ситуації та підвищеної уваги громадськості до правомірності професійних дій правоохоронців.

Загалом у побудові науково-методологічних засад дослідження ми виходили з того, що здійснення професійно-психологічної підготовки працівників міліції в межах вогневої підготовки до дій в ситуації ЗВЗУ буде сприяти формуванню у них психологічних механізмів, адекватних особистісно-професійних установок щодо застосування зброї на ураження та значно підвищить рівень готовності до реагування на стрес-чинники в ситуації ЗВЗУ.

Окремі аспекти теорії діяльності, діяльності в екстремальних умовах та особливості мотивації діяльності розглядалися у наукових працях Л. М. Аболіна, Ю. А. Александровського, А. Н. Арличева, Н. Д. Гордєєвої, Л. Г. Дикої, В. П. Зінченка, Л. А. Китаєва-Смика, Ю. А. Лапутіної, Б. Ф. Ломова, В. А. Машина, Т. А Нємчина, В. Д. Шадрикова та ін. У дослідженнях цих авторів діяльність в екстремальних умовах розглядається як залежний від соціальної перцепції, мотивації, ціннісних орієнтацій, особистісного досвіду, емоційних та фізіологічних проявів феномен. Питання впливу на ефективність діяльності перцепції, антиципації, емоційних та фізіологічних реакцій вивчали Ф. В. Басін, Г. Т. Береговой, В. К. Вілюнас, К. М. Гуревич, В. Ф. Матвєєв, Д. М Узнадзе, Ю. М. Забродін, В. Г. Зазикін, В. І. Лебедєв, М. Ш. Магомед-Емінов, Б. Ф. Ломов, Г. Келлі, В. Г. Лоос, П. В. Симонов, В. В. Суворова, М. В. Савчин та ін. Тема впливу індивідуальних особливостей професіонала, його емоційної та особистісної готовності на ефективність діяльності та професійного навчання знайшла відображення в роботах А. Я. Арет, Н. Д. Завалова, Ф. Є. Василюка, Л. П. Гримака, І. А. Істербрук, Т. Б. Карцева, О. А. Конопкіна, В. С. Мерліна, Т. А. Нємчіна та інших авторів.

Визначення психологічних особливостей діяльності працівників правоохоронних органів та значущих професійно-психологічних якостей працівників міліції в юридичній психології здійснено В. Г Андросюком, О. В. Будановим, Л. І Казміренко, Я. Ю. Кондратьєвим, В. С. Медведєвим, В. М. Синьовим, О. М. Столяренком, С. І. Яковенком та ін. Але проблема психологічних особливостей діяльності в ситуації ЗВЗУ ні в загальній, ні в спеціальній літературі безпосередньо не розглядалася. Вивчені нами публікації, в основному, присвячені окремим специфічним характеристикам застосування вогнепальної зброї, констатації проблеми або її правовим аспектам (Ю. В. Баулін, В. Ф. Глущенко, А. О. Колоколов, Ю. В. Мельник, Ю. А. Лапутіна, В. О. Леферов, Н. Н. Паше-Озерський, А. В. Петрушин, О. М. Трайнін та ін.). професійна психологічна поведінка вогнепальна

Отже, проблема теоретичного психологічного аналізу підготовки до дій в умовах ЗВЗУ, насиченої різноманітними екстремальними чинниками, морально-правовими протиріччями, високою складністю та відповідальністю, вимагає свого вирішення. Саме тому в дисертації використано теоретико-методологічний підхід, який інтегрує індивідуально-психологічні, психолого-правові, соціально-психологічні, професійні, морально-правові та соціокультурні прояви особистості в єдиний предмет, що дозволяє розглядати діяльність ОВС одночасно на багатьох рівнях, і тим самим, забезпечити необхідну глибину вивчення цієї проблеми. Це дає змогу розробити наукові засади для створення ефективної психологічної тренінгової технології, яка могла б застосовуватися в процесі вогневої підготовки працівників ОВС.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в руслі загальногалузевого дослідження і є складовою частиною виконання "Комплексної Програми вдосконалення роботи з кадрами та зростання авторитету міліції на 1999-2005 рр.", "Робочого плану організаційно-практичних заходів МВС України щодо вдосконалення професійної підготовки працівників органів внутрішніх справ України" (п. 7.12.3), "Комплексного плану поліпшення роботи та подальшого розвитку служби психологічного забезпечення МВС України на 2000-2003 роки", плану науково-дослідницької роботи кафедри юридичної психології Національної академії внутрішніх справ України.

Мета і задачі дослідження: Вивчення психологічних особливостей діяльності працівників органів внутрішніх справ в умовах ЗВЗУ та створення соціально-психологічної методики підготовки до дій в ситуації застосування вогнепальної зброї на ураження, що забезпечувала б засади ефективної діяльності при затриманні або знешкодженні злочинця. Цією метою зумовлена необхідність розв'язання конкретних завдань дослідження:

Провести теоретичний аналіз досліджень, присвячених особливостям діяльності людини в екстремальних умовах, виявити і проаналізувати основні фактори, що впливають на ефективність діяльності в ситуації ЗВЗУ;

Провести структурно-психологічний аналіз специфіки ситуації ЗВЗУ;

Розробити типологію поведінки працівника ОВС та злочинця в ситуації ЗВЗУ;

З'ясувати особливості традиційної системи підготовки працівників до застосування вогнепальної зброї, розробити принципи комплексної інтегрованої програми професійного навчання та сформулювати основні положення особистісного підходу в професійної підготовці;

Розробити та провести експериментальну перевірку соціально-психологічного тренінгу "Тренінг готовності до ЗВЗУ";

Обгрунтувати наукові та практичні рекомендації щодо проведення соціально-психологічного тренінгу "Тренінг готовності до ЗВЗУ", обладнання смуги психологічного навантаження та проведення навчальних занять з вогневої підготовки з використанням смуги психологічного навантаження.

Об'єкт дослідження - діяльність працівника ОВС в ситуації застосування вогнепальної зброї на ураження при виконанні службових завдань.

Предмет дослідження - професійні умови формування особистісних та психологічних механізмів, що забезпечують ефективність діяльності в ситуаціях застосування вогнепальної зброї на ураження, збереження психологічного здоров'я та готовності до виконання доручених завдань.

Методи дослідження. За методологічну базу наукового пошуку були взяті: положення про єдність свідомості, особистості та діяльності (Л. С. Виготський, О. М. Леонтьєв, С. Л. Рубінштейн), системно-антропоцентрична концепція проектування діяльності (Б. Ф. Ломов, Г. В. Суходольський та ін.), принцип системного підходу в психології (С. П. Бочарова, С. Г. Касиль та ін.), положення системно-структурного підходу до особистості (Б. Г. Ананьєв, П. К. Анохін, В. С. Мерлін та ін.), принцип системно-функціонального та структурно-функціонального підходу (К. П. Анохін, Б. Ф. Ломов, В. Д. Небиліцин, В. П. Зінченко), а також нормативно-правові акти України про щодо посилення гарантій прав і свобод громадян, реформування діяльності правоохоронних органів, підвищення ефективності боротьби зі злочинністю.

Прикладна частина дослідження забезпечувалася використанням загально - та конкретнонаукових методів. Зокрема, при збиранні емпіричного матеріалу застосовувалися: опитування, бесіда, спостереження, стандартні тестові методики, дослідження психологічних процесів, дослідження станів та їх особистісного переживання і рефлексії, психофізіологічні дослідження об'єктивізації станів та самопочуття. Отримані первинні дані піддано математично-статистичній обробці за допомогою кореляційного та порівняльного аналізу за методом Ч. Спірмена, Лапласа, Ст'юдента.

Наукова новизна Одержаних результатів зумовлена комплексним професійно-психологічним вивченням проблеми діяльності працівників ОВС в ситуації застосування вогнепальної зброї на ураження:

    - вперше здійснено психолого-правовий і структурно-функціональний аналіз ситуації ЗВЗУ та професійної діяльності в такій ситуації на основі гносеологічних, культурологічних та загально-психологічних підходів; - вперше досліджені умови діяльності та психологічні особливості поведінки людей в ситуації ЗВЗУ, що дозволило сформулювати основні положення підготовки працівників ОВС до відповідних професійних дій; - вперше запропоновано спосіб формування професійно-важливих навичок для ефективних дій в ситуації ЗВЗУ на основі інтеграції особистісного, професійного досвіду та професійних навичок в єдину цілісну і узгоджену систему; - одержані результати суттєво розширюють уявлення про умови і чинники професійної підготовки до дій в ситуації ЗВЗУ, формують грунт для створення нових моделей підготовки фахівців, прогнозування ефективності їх діяльності; - дістав подальшого розвитку структурно-функціональний та системний аналіз діяльності, які продемонстрували, що підготовка до дій в ситуації ЗВЗУ повинна будуватися на апеляції до професійного та особистісного зростання працівника міліції в процесі навчання, та його адаптації на когнітивному, мотиваційному і поведінковому рівні; - знайшло підтвердження припущення, що суттєвого підвищення ефективності діяльності в ситуації ЗВЗУ можна досягти завдяки вдосконаленню професійно-психологічної та вогневої підготовки шляхом упровадження соціально-психологічного тренінгу, який дозволяє усвідомити предмет діяльності (застосування вогнепальної зброї на ураження) в адекватній формі, інтегрувати індивідуальні та надіндивідуальні психологічні аспекти особистості в єдину цілісну та узгоджену систему.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що:

Виявлено чинники, які впливають на ефективність діяльності в ситуації ЗВЗУ, що дозволяє побудувати обгрунтовану технологію професійно-психологічної підготовки працівників МВС України;

Розроблено методичні засади диференційованого навчання з урахуванням типології особливостей особистості;

Створено і апробовано техніку соціально-психологічного тренінгу "Тренінг готовності до ЗВЗУ" та смугу психологічного навантаження для проведення занять з психологічної, вогневої та тактико-спеціальної підготовки;

Підготовлено рекомендації щодо проведення запропоновано тренінгу та занять із використанням смуги психологічного навантаження.

Результати дослідження, "Тренінг готовності до ЗВЗУ" та смуга психологічного навантаження використовуються в процесі навчання в Рівненському училищі міліції ПППО УДСО при МВС України, а також для підготовки психологів із дисциплін "Юридична психологія" та "Організація психологічних служб" в Рівненському інституті слов'янознавства Київського славістичного університету.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і висновки дисертації використані автором у доповідях на науково-практичних конференціях і семінарах: "Актуальні проблеми юридичної психології" (Міжнародна науково-практична конференція, Київ, 1999), "Проблема особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень" (Друга Всеукраїнська наукова конференція, Київ, 1999), "Проблема особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень" (Третя Всеукраїнська наукова конференція, Київ, 2000), "Проблеми охоронної діяльності" (Міжнародний семінар, Рівне, 2001).

Публікації. Основні положення і висновки дисертаційного дослідження викладені у 5 одноосібних наукових публікаціях, із яких 3 - у фахових виданнях ВАК України.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, 3 розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Зміст роботи викладено на 192 сторінках друкованого тексту; вона включає 3 таблиці, 3 малюнки, 7 додатків на 70 сторінках. Список використаних джерел налічує 179 робіт, із них 11 - іноземною мовою.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Психологічні методи вогневої підготовки в підрозділах органів внутрішніх справ МВС України

Предыдущая | Следующая