ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Навчання адміністрування систем управління освітніми web-порталами майбутніх учителів інформатики

Актуальність теми. В Державній національній програмі "Освіта (Україна ХХІ століття)" визначено провідні напрями розвитку системи освіти: впровадження в навчальний процес прогресивних наукових концепцій, сучасних педагогічних технологій і науково-методичних досягнень, підвищення професійного і загальноосвітнього рівня нової генерації кадрів.

Згідно Закону України "Про національну програму інформатизації" важлива роль у розвитку сучасного суспільства належить інформатизації всіх сфер діяльності людей, зокрема і в системі освіти. На базі інформатизації повинен формуватися і розвиватися інтелектуальний потенціал нації, вдосконалюватися форми і зміст навчання, впроваджуватися комп'ютерно-орієнтовані методичні системи навчання. Випускники вищих навчальних закладів повинні бути здатними самостійно досліджувати і вивчати необхідність і можливості застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у своїй професійній діяльності.

Інформаційно-комунікаційні технології на сучасному етапі є потужним засобом розвитку інтелекту людини, коректне науково і педагогічно виважене та обгрунтоване застосування яких в навчальному процесі має істотні переваги перед використанням інших технічних засобів навчання.

Інформаційні технології розвиваються дуже стрімко, кількість різноманітних прикладних програмних засобів, програмних оболонок, операційних систем з року в рік зростає. Через комп'ютерні технології наука інформатика широко проникає в різні сфери людської діяльності. В цих умовах провідна роль у підготовці молодого покоління до життя в інформаційному суспільстві повинна належати вчителям інформатики.

За умов інформатизації освіти майбутній вчитель інформатики повинен вміти самостійно шукати засоби раціонального вирішення педагогічних проблем за допомогою сучасних інформаційних технологій, грамотно працювати з різноманітними засобами доступу до інформаційних ресурсів. Поряд із уміннями використовувати засоби ІКТ значної ваги набувають уміння самостійно створювати інформаційні ресурси, а також з адміністрування систем управління вмістом web-сайтів навчального призначення.

Вирішення завдань формування у студентів відповідних знань і умінь у вищому педагогічному навчальному закладі пов'язане з циклом навчальних дисциплін, об'єднаних загальною назвою "Інформатика". Оскільки зазначений цикл складають профільні дисципліни, то підготовка вчителів інформатики повинна мати фундаментальний характер, спиратися на теоретичні основи цих наук, які, незважаючи на різноманіття і постійне удосконалення сучасних інформаційних технологій, не втрачають світоглядного, загальноосвітнього і загальнокультурного значення.

Серед інформаційних технологій для освітнього процесу вагомого значення набувають системи управління вмістом web-сайтів. Важливою проблемою інформатизації вищої освіти є створення єдиного освітнього інформаційного простору вищих навчальних закладів, що передбачає об'єднання їхніх інформаційних ресурсів і телекомунікаційних потужностей. Інноваційний розвиток такого простору передбачає створення та впровадження в навчальний процес поряд із традиційними навчальними засобами сучасних електронних засобів підтримки навчально-пізнавальної діяльності студентів і викладачів; забезпечення високої якості різноманітних електронних засобів навчального призначення; підготовку педагогічних, адміністративних та інженерно-технічних кадрів навчальних закладів, здатних ефективно використовувати у навчальному процесі сучасні інформаційні технології. З огляду на це важливими складовими єдиного освітнього простору стають системи управління вмістом web-порталів (web-сайтів) навчального призначення.

Питання підготовки майбутніх вчителів інформатики та інших предметів до використання засобів сучасних ІКТ у навчальному процесі були і залишаються предметом досліджень багатьох науковців, зокрема: В. Ю. Бикова, А. Ф. Верланя, О. М. Гончарової, Ю. В. Горошка, А. П. Єршова, М. І. Жалдака, В. І. Клочка, Е. І. Кузнєцова, О. А. Кузнєцова, Ю. І. Машбиця, В. М Монахова, Н. В. Морзе, С. А. Ракова, Ю. С. Рамського, І. В. Роберт, З. С. Сейдаметової, С. О. Семерікова, Є. М. Смірнової-Трибульської, О. М. Спіріна, Ю. В. Триуса та ін.

Однак поза увагою дослідників залишилася проблема організації навчально-пізнавальної діяльності майбутніх вчителів інформатики за умов застосування систем управління вмістом освітніх web-порталів. Недостатньо розробленою є і методика підготовки студентів до застосування систем управління вмістом освітніх web-порталів та розробки на їх основі власних освітніх ресурсів, що породжує актуальну соціально значущу проблему, на вирішення якої й спрямоване дане дослідження.

Актуальність зазначених вище проблем, їх недостатня розробленість у теорії й практиці навчання у вищій школі зумовили вибір теми дисертаційного дослідження "Навчання адміністрування систем управління освітніми web-порталами майбутніх учителів інформатики".

Психолого-педагогічні аспекти використання нових інформаційних технологій в навчальному процесі досліджувалися в роботах B. C. Ледньова, О. М. Леонтьєва, Ю. І. Машбиця, В. Ф. Паламарчук, І. В. Роберт, В. Г. Розумовського, Н. Ф. Тализіної та інших.

У даній роботі розглянуто такі можливості використання систем управління вмістом web-сторінок навчального призначення:

    - системи управління вмістом web-порталів як засоби організації навчально-пізнавальної діяльності студентів; - системи управління вмістом web-порталів як об'єкт вивчення; - системи управління вмістом web-порталів як засіб для створення освітніх інформаційних ресурсів.

У дисертаційній роботі розроблена методична система навчання адміністрування систем управління вмістом освітніх web-порталів майбутніх вчителів інформатики. Результатом навчання, згідно із пропонованою системою, є сформовані компетентності вчителя інформатики щодо використання систем управління вмістом web-порталів у загальноосвітній школі.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Обраний напрям досліджень входить до плану науково-дослідної роботи Інституту інформатики Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова як складова колективних тем (номер державної реєстрації 0105U000448). Тема дисертаційного дослідження затверджена на засіданні Вченої ради НПУ імені М. П. Драгоманова (протокол №9 від 28.04.2009 р.) та погоджена в Міжвідомчій раді з координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук в Україні (протокол №5 від 16.06.2009 p.).

Об'єктом дослідження є процес навчання інформатичних дисциплін майбутніх вчителів інформатики у вищому педагогічному навчальному закладі.

Предметом дослідження є методична система навчання адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення майбутніх вчителів інформатики.

Метою дослідження є теоретичне обгрунтування і розробка методичної системи навчання адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення майбутніх вчителів інформатики, формування у них відповідних загальних та фахових компетентностей.

Гіпотеза дослідження: педагогічно виважене, науково обгрунтоване і цілеспрямоване використання в навчальному процесі систем управління вмістом web-порталів навчального призначення сприятиме глибокому і осмисленому засвоєнню навчального матеріалу, формуванню основ загальної та інформатичної культури та фахових компетентностей майбутніх вчителів інформатики.

Для досягнення мети та перевірки гіпотези були визначені наступні завдання:

    1. Проаналізувати психолого-педагогічну, наукову та науково-методичну літературу стосовно використання систем управління вмістом web-порталів навчального призначення у вищих педагогічних навчальних закладах, а також спеціальну літературу в галузі інформаційних систем, мереж та телекомунікацій; 2. Визначити психолого-педагогічні основи методичної системи навчання студентів застосування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення; розробити основні компоненти методичної системи навчання основ сучасних інформаційно-комунікаційних технологій на фізико-математичних та інформатичних спеціальностях педагогічних університетів, зокрема адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення; 3. Визначити типи програмних засобів для управління вмістом web-порталів навчального призначення та основні вимоги до них з точки зору їх використання для активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів; 4. На основі наукових принципів добору змісту навчального матеріалу розробити основні компоненти методичної системи навчання адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення; розробити лекційні курси з дисциплін "Комп'ютерні мережі та Інтернет", "Адміністрування навчальних комп'ютерних систем" та систему завдань для проведення практичних та лабораторних занять, а також систему комп'ютеризованого контролю знань з цих дисциплін; 5. Експериментальним шляхом перевірити ефективність запропонованої методичної системи навчання адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення.

Поставлені завдання обумовили вибір методів дослідження:

    - теоретичних: аналіз психолого-педагогічної, науково-технічної та навчально-методичної літератури з проблем дослідження (1.1-1.7 - тут і далі підрозділи дисертації), порівняння, конкретизація, систематизація та узагальнення теоретичного і практичного матеріалу (1.2, 1.8, 2.1-2.3); - емпіричних: спостереження, анкетування, тестування, бесіди зі студентами та викладачами, аналіз можливостей використання розподілених навчальних ресурсів для підтримки курсу адміністрування комп'ютерних систем навчального призначення (2.1-2.5); - експериментальних: констатувальний, пошуковий і формувальний етапи педагогічного експерименту; методи математичної статистики для аналізу і опрацювання експериментальних даних (2.5).

Теоретико-методологічною основою дослідження є: Закон України "Про освіту", Державна національна програма "Освіта" (Україна XXI століття), принципи дидактики та педагогічної психології, наукові засади педагогічного процесу у вищій школі, філософська теорія пізнання; "Концепція Програми інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів, комп'ютеризації сільських шкіл", Закон "Про національну програму інформатизації", результати досліджень відомих вітчизняних і зарубіжних психологів, дидактиків і методистів стосовно закономірностей навчально-виховного процесу.

Наукова новизна дослідження полягає в тому, що

    - вперше розроблено, теоретично й експериментально обгрунтовано окремі компоненти методичної системи навчання адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення в процесі підготовки майбутніх вчителів інформатики в педагогічному університеті; визначені основні напрями використання систем управління вмістом web-сайтів у навчальному процесі середніх і вищих навчальних закладів; - уточнено структуру і зміст курсів "Комп'ютерні мережі та Інтернет" і "Адміністрування навчальних комп'ютерних систем" для студентів фізико-математичних та інформатичних спеціальностей педагогічних університетів; - подальшого розвитку знайшла теорія і методика навчання інформаційних дисциплін, зокрема методи навчання систем управління вмістом освітніми web-порталами.

Практичне значення дослідження полягає в тому, що

    - розроблено методичне забезпечення навчання таких дисциплін, як "Комп'ютерні мережі та Інтернет", "Адміністрування навчальних комп'ютерних систем" для студентів фізико-математичних та інформатичних спеціальностей педагогічних університетів, створенні навчально-методичних матеріалів з цих дисциплін у друкованому та електронному поданні - налаштовано і впроваджено в навчальний процес системи управління вмістом освітніх web-сайтів та системи управління навчальним вмістом у провідних вищих педагогічних навчальних закладах.

Особистий внесок здобувача полягає у розробці окремих компонентів (зміст, засоби) методичної системи навчання адміністрування систем управління вмістом web-порталів навчального призначення для студентів фізико-математичних та інформатичних спеціальностей педагогічних університетів.

Обгрунтованість і вірогідність результатів дослідження забезпечується його науковими і методологічними основами; використанням методів дослідження, відповідних меті, гіпотезі і завданням; системним аналізом теоретичного та емпіричного матеріалу; результатами проведеного педагогічного експерименту, опрацьованими за допомогою статистичних методів.

Апробація та впровадження результатів дисертаційного дослідження здійснювалась в Інституті інформатики та в Фізико-математичному інституті Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (довідка №02-10/2724 від 10.12.09 р.), інституті фізики і математики Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського (довідка №248 від 15.10.09 р.), ПВНЗ "Європейський університет" (довідка №1/12-644-Р3 від 01.10.09 р.), Таврійському національному університеті імені В. І Вернадського (довідка 82.05.01/2530 від 21.10.09 р.), на фізико-математичних факультетах Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (довідка №1270-33/03 від 09.12.09 р.), Криворізького державного педагогічного університету (довідка №26/2-284 від 24.09.09 р.) та Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка (довідка №04-11/1114 від 04.12.09 р.).

Основні положення дисертаційного дослідження доповідались автором на:

    - всеукраїнському науково-практичному семінарі "Досвід навчання інформатики та інформаційних технологій з використанням вільно-поширювального програмного забезпечення у загальноосвітніх навчальних закладах" (на базі Технічного ліцею Дніпровського р-ну м. Києва та НПУ імені М. П. Драгоманова, 2004 р); - всеукраїнській науково-методичній конференції "Теоретичні та прикладні аспекти використання інформаційних технологій у вищій та загальноосвітній школах" (м. Тернопіль, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, 25-27 вересня 2008 року); - всеукраїнському науково-методичному семінарі з питань використання засобів сучасних інформаційних технологій в навчальному процесі (м. Київ, НПУ імені М. П. Драгоманова, 2008, 2009 рр.).

Публікації. Основні результати дослідження опубліковано у 11 науково-методичних працях загальним обсягом 31,3 д. а. (особистий внесок 16,8 д. а), серед них - 8 у фахових виданнях (4,8 д. а., особистий внесок 3,9 д. а.), 3 - навчально-методичні посібники (26,5 д. а., особистий внесок 12,9 д. а.).

Структура дисертації. Робота складається із вступу, двох розділів, висновків, 6 додатків, списку використаних літературних джерел - 289 найменувань. Основний обсяг роботи складає 233 сторінок, містить 10 таблиць, 43 рисунки. Загальний обсяг роботи - 274 сторінки.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Навчання адміністрування систем управління освітніми web-порталами майбутніх учителів інформатики

Предыдущая | Следующая