Види дидактичних ігор - Впровадження дидактичних ігор у професійну підготовку майбутніх фінансистів

На підставі аналізу педагогічних джерел виявлено, що технологія ігрового навчання будується на основі систематичного застосування активних методів навчання. Окрім того, це дало змогу узагальнити методи, які, ефективно впливають на інтенсифікацію процесу навчання у вищих навчальних закладах і забезпечують активізацію навчально-пізнавальної діяльності студентів.

Активні методи навчання, а саме ігрові, схематично зображено на рисунку.

Як видно із цієї схеми, дидактичні ігри різних модифікацій побудовані на застосуванні різноманітних ігрових методів. Їх застосування у процесі проведення лекцій, семінарських, практичних та інших типів навчальних занять під час вивчення дисциплін сприяє засвоєнню, закріпленню й поглибленню знань студентів, удосконалює їхні практичні вміння та навички, створює сприятливі умови для ознайомлення майбутніх фінансистів зі специфікою і особливостями їх діяльності.

Зазначимо, що у дидактиці існують неоднозначні підходи і до видової

Класифікації навчальних ігор, за основу якої різні вчені беруть певні ознаки,

Що різнобічно характеризують гру. Узагальнену класифікацію ігор, що використовуються у навчально-виховному процесі різних навчальних закладів, запропонував М. Касьяненко. Він виділяє моногру, тренінг, навчальну гру, навчально-ділову гру, ділову гру.

М. Кларін, досліджуючи практику використання ігрових ситуацій у зарубіжній педагогіці, описує рольові навчальні ігри (гра-драматизація, гра-

Моделювання в гіпотетичних умовах), імітаційно-моделюючі ігри (гра-вправа, гра-ілюстрація, гра з посилювальним рольовим компонентом, гра зі

Спільним прийняттям рішення у складному соціальному контексті). Крім того, значну увагу автор приділяє навчальним іграм, дискусії ("круглий стіл", "засідання експертної групи", "форум", "симпозіум", "дебати").

Усі дидактичні ігри можна класифікувати за часом проведення (ігри без обмежень часу, з обмеженням часу, в реальному часі); за оцінкою діяльності (гру кожного учасника оцінюють або ні); за остаточним результатом (ігри з жорсткими правилами та відкриті ігри); за завершальною метою (навчальні, пошукові, констатуючі); за методологією проведення (рольові, групові, імітаційні, організаційно-діяльнісні, інноваційні.

У вищому навчальному закладі застосовують різноманітні модифікації дидактичних ігор: імітаційні, рольові ігри, діловий театр, психо-соціодрама.

Імітаційні ігри. На заняттях імітують діяльність певної організації, підприємства, навчально-виховного закладу тощо. Можуть імітувати події, конкретну діяльність людей (ділова нарада, обговорення плану) та умови, у яких відбувається подія (зал засідань, кабінет керівника).

Рольові ігри. У них відпрацьовують тактику поведінки, дій, функцій і обов'язків конкретної особи. Для проведення рольових ігор розробляють модель ситуації, між учасниками розподіляють ролі.

"Діловий театр". Розігрують якусь ситуацію і поведінку людини в цій ситуації. Студент має мобілізувати весь свій досвід, знання, навички, зуміти вжитися в образ певної особи, зрозуміти її дії, оцінити ситуацію і знайти правильну лінію поведінки.

Основне завдання методу інсценізації - навчити студентів орієнтуватися в різноманітних обставинах, давати об'єктивну оцінку своїй поведінці, враховувати можливості інших людей, встановлювати з ними контакти, впливати на їхні інтереси, діяльність. Для ігор цього виду складають сценарій, де описано конкретну ситуацію, функції і обов'язки діючих осіб, їх завдання.

Виділяють ще такий вид гри, як "аналіз конкретних виробничо-професійних ситуацій", де навчають, ознайомлюють із ситуацією, що виникає перед фахівцем у його професійній практиці й потребує від нього відповідного рішення; студенти пропонують свої рішення, які колективно обговорюються, в тій або іншій ситуації.

Інший вид - це "розігрування ролей" -- студенти отримують вихідні дані щодо ситуації, а потім беруть на себе виконання певних ролей. Виконання ролей відбувається в присутності інших студентів, які потім оцінюють дії учасників ситуації, прийняті ним самостійні рішення; цей метод навчання використовується для вироблення практичних професійних навичок.

Дидактичну гру як форму навчання варто обирати для розв'язання таких педагогічних завдань:

Формування у студентів розуміння про професійну діяльність.

Набуття проблемно-професійного й соціального досвіду, у тому числі й у прийнятті індивідуальних і колективних рішень.

Розвитку теоретичного й практичного мислення в професійній сфері.

Формування пізнавальної та професійної мотивації.

Отже, дидактичніі ігри варто використовувати тільки там, де вони дійсно необхідні.

Серед розмаїття дидактичних ігор акцентуємо увагу на рольових та ділових іграх.

Рольові ігри передбачають тільки наявність заданої комунікативної ситуації, яку її учасники не обговорюють, а грають, тобто це "імпровізоване

Розігрування заданої ситуації". Рольові ігри забезпечують розвиток уміння слухати, обробляти й застосовувати отриману інформацію, сприймати й розуміти суб'єкта комунікації, його емоційний та психологічний стан і мотиви поведінки, що досить важливо для майбутніх фахівців.

Рольові ігри в курсах дисциплін у вищій школі - це тренувальний інтерактивний вид навчальної діяльності, призначений для розвитку, вдосконалення та закріплення практичних умінь і навичок студентів як суто професійного характеру, так і пов'язаних зі спілкуванням з приводу професійних або інших питань.

Ділова гра - це діалог на професійному рівні, у якому стикаються різні

Думки, позиції, обгрунтування й утвердження гіпотез, що зумовлює появу нових знань та уявлень. Використання ділових ігор привносить професійну реальність у студентську аудиторію, перетворюючи абстрактне вивчення навчальної дисципліни на її засвоєння через практику (досвід) змодельованої професійної діяльності. У цьому разі доречно говорити не про засвоєння, а про привласнення знань, умінь та навичок, на відміну від засвоєння.

Дидактична гра, імітуючи окрему ситуацію, дає змогу розв'язувати конкретно сформульовані завдання та проблеми, розробляти методи розв'язання проблем. Вона має жорстку структуру і правила, її головною функцією є вироблення навичок та вмінь діяти у стандартних ситуаціях. Дидактичну гру використовують для засвоєння нового та закріплення старого матеріалу, вона дає можливість студентам зрозуміти і вивчити навчальний матеріал з різних позицій.

Похожие статьи




Види дидактичних ігор - Впровадження дидактичних ігор у професійну підготовку майбутніх фінансистів

Предыдущая | Следующая