ВСТУП - Вплив підліткової субкультури на соціальний розвиток особистості в умовах інформаційного суспільства

Актуальність дослідження. Сьогодні виникає потреба дослідження суспільства нового типу, яке протягом останніх десятиліть все частіше характеризують як інформаційне суспільство. Саме розвиток сучасних інформаційних і комунікаційних технологій, зростання кількості інформації все більше визначають сутність нашої епохи. Новітні ІКТ мають величезний перетворювальний вплив на всі сфери сучасного суспільства як у межах національних кордонів, так і у світі в цілому. Глобальність процесів, що відбуваються, неминуче підвищує інтерес до теоретичного осмислення особливостей інформаційного суспільства й емпіричного вивчення впливу ІКТ на трансформацію соціально-економічних, політичних і культурних структур.

В умовах глобалізації та розмаїття культур ми все частіше бачимо людей чимось не схожих на нас своїм зовнішнім виглядом та манерою поведінки. Хтось їздить по нічному місту на мотоциклі у шкіряній курці, у когось кольорове волосся, а хтось одягнений у чорне, увесь в ціпках та металі. Найчастіше це і є представники сучасних молодіжних субкультур. Субкультура виникає як позитивна чи негативна реакція на пануючу в суспільстві культуру і соціальну структуру серед різних соціальних шарів і вікових груп. Особливо у наш час інформаційного суспільства вони дуже швидко поширюються, оновлюються і набувають все більшого значення у процесі соціального становлення та розвитку підлітків, так як саме молоді люди виступають активними споживачами сучасних технологій. Представники різноманітних субкультур намагаються показати свою індивідуальність, сказати суспільству власне "Я", кинути виклик світу, його встановленим століттями нормам та правилам, привнести у нього щось нове, проявити свою творчість та нестандартність мислення. Все більше молодих людей у всьому світі відносять себе до тієї чи іншої субкультури. Перспективи розвитку культури визначаються духовним потенціалом молодого покоління. У сучасній ситуації процес соціалізації особистості стає особливо складним. Адже, поряд з основними соціальними інститутами освіти і виховання, сім'єю і школою, в ньому все більшу роль відіграють "електронні вихователі". До яких відносяться різні засоби масової комунікації, і особливо електронні медіа. У міру посилення їх впливу на особистість з цим впливом все важче стає конкурувати традиційним вихователям - вчителям, сім'ї та ін. До ряду таких, найбільш розвинених сьогодні засобів масової інформації відносяться друк, радіо, телебачення. Останнім часом інтенсивно розвиваються і інші, нові медіа, такі як Інтернет, до яких саме юні користувачі відчувають великий інтерес.

Суспільство, заклопотане своїм майбутнім, однією з найважливіших своїх завдань бачить формування культури особистості дитини. Підлітки - дуже важлива категорія населення для України, але в той же час дуже не стійка, яка підвержена впливу на неї засобів масової комунікації та інформації, яка надається не завжди з достовірних джерел. Відомо, що інформована особистість вільна у виборі, здатна аналізувати ситуацію й приймати самостійні рішення. Їй важко нав'язати свою точку зору, вона здатна повніше реалізувати свій творчий потенціал і, отже, забезпечити гідний рівень і спосіб життя, але для того щоб обирати правильну інформацію необхідно критично мислити, розуміти реалії сьогодення, обирати достовірні джерела. Не дивлячись на високу популярність у всьому світі, ми не можемо виключати те, що деякі субкультури можуть нести негативний вплив на соціальний розвиток особистості, особливо ще не сформованої. Наприклад, у деяких субкультурах пропагується вживання наркотичних речовин та алкоголю, проповідується кримінальний спосіб життя, рассова дискримінація. Також, вивчення субкультур - відносно новий напрямок у вітчизняних гуманітарних науках, але він активно розвивається. Вивчаються як соціально-філософські, соціологічні, соціально-психологічні аспекти даного феномену, так і окремі різновиди субкультур, процеси їх становлення, взаємодія з соціальними інститутами, тощо. Виходячи з цього, на сучасному етапі стає нагальним вивчення впливу сучасних субкультур на підлітка в умовах інформаційного суспільства та їх гармонізації, їх соціального розвитку для попередження їх девіантної поведінки та маргіналізації.

Виходячи із сказаного вище, особливої актуальності набуває проблема гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур у сучасному інформаційному суспільстві.

Об'єкт:процес соціалізації підлітків - представник субкультур в умовах інформаційного суспільства.

Предмет:гармонізація соціального розвиток підлітків - представників субкультур.

Мета дослідження полягає в теоретичному вивченні впливу субкультури на соціальний розвиток підлітка в інформаційному суспільстві; обгрунтуванні, розробці та перевірці ефективності програми гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур.

Гіпотеза дослідження полягає у тому, при впровадженні програми гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур відбудеться покращення позитивних сторін субкультури та зменшення негативних аспектів приналежності до субкультур.

Завдання:

    1) На підставі аналізу філософської, культурологічної, психологічної, педагогічної та соціально педагогічної літератури визначити особливості соціалізації підлітків в інформаційному суспільстві. 2) На основі вивчення психологічної, педагогічної та соціально-педагогічної літератури проаналізувати специфіку підліткових субкультур та їх вплив на підлітків. 3) Дослідити специфіку впливу субкультур на соціальний розвиток підлітків. 4) Продіагностувати особливості впливу субкультур на соціальний розвиток підлітка, визначити позитивні та негативні аспекти цього впливу. 5) Науково обгрунтувати, розробити та перевірити програму гармонізації соціального розвитку підлітків - представників субкультур та розробити методичні рекомендації соціальним педагогам клієнтами яких є представники підліткових субкультур.

Вивченням цього питання займаються Л. Виготський, В. Давидов, Г. Ємельянов, Д. Ельконін, М. Кле, І. Кон, Ж. Піаже, І. Кулагіна, B. Мухіна, Р. Немов, Л. Орбан-Лембрик, В. Селіванов, В. Калін, Х. Ремшмідт, Д. Фельдштейн, Ст. Холл. Поняття субкультури як один із факторів соціалізації І. Звєрєва, Н. Міщенко, С. Фролов. Грунтовні дослідження явища молодіжної субкультури представлені вченими - філософами Є. Борінштейном, С. Левіковою, М. Саркітовим й інші; культурологами: П. Гуревичем, А. Огановим, І. Хангельдієвою та іншими; соціологами: Ю. Волковим, В. Лісовським, Н. Смелзером й іншими. Представники психології (Г. Абрамова, І. Башкатов, І. Кон, Д. Майєрс, В. Пушкар), зазвичай, розглядають молодіжну субкультуру, диференціюючи її на підліткову та юнацьку; педагоги (Н. Волкова, І. Климук, О. Сапожнік, О. Сухомлинська) згадують як контекст молодіжну субкультуру у вирішенні інших проблем молоді; соціальні педагоги - О. Безпалько, І. Звєрєва, Ю. Лисенко, І. Ліпський, Л. Мардахаєв, А. Мудрик, О. Нікуліна, С. Пальчевський, О. Панагушина, Т. Пантюк, А. Рижанова, Л. Смотрова та інші явище субкультури визначають як один з мезочинників впливу на соціалізацію особистості.

Вирішення висунутих у дослідженні завдань, перевірка гіпотези та аналіз результатів дослідження реалізувалися за допомогою сукупності методів:

    1) теоретичні - теоретичний аналіз, узагальнення, синтез, конкретизація проблеми дослідження, прогнозування впливу розроблених педагогічних умов. 2) емпіричні - соціально-педагогічний експеримент з метою перевірки висунутої гіпотези, спостереження; метод анкетування з метою перевірки теоретичного аналізу проблем представників субкультур. 3) математичні - оцінка достовірності, аналіз та інтерпретація результатів з метою виявлення позитивних та негативних аспектів впливу підліткових субкультур.

Практичне значення результатів дослідження. Розроблена програма та методичні рекомендації можуть використовуватись у навчальних закладах при роботі з підлітками представниками субкультур. Основні положення наукової роботи впроваджено у Харківський загальноосвітній школі № 145.

Апробація результатів дослідження здійснена на Всеукраїнській науково-теоретичній конференції молодих учених "Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття" Харківської державної академії культури.

Структура дипломної роботи. Диплом складається із вступу, двох розділів, висновків до розділів, загальних висновків, списку використаних джерел (41найменувань). Повний обсяг дипломної роботи становить 57сторінки. Робота містить 1 таблиць, 1 малюнок, 6 діаграми, 4 додатки на 24 сторінках.

Похожие статьи




ВСТУП - Вплив підліткової субкультури на соціальний розвиток особистості в умовах інформаційного суспільства

Предыдущая | Следующая