Прибуток підприємства і ризик - Основи діяльності підприємств. Першочергові задачі управління

Для розумiння природи підриємницького ризику фунда-ментальне значення має зв'язок ризику i прибутку. Щоб одержа-ти економiчний прибуток, пiдприємець повинен свiдомо пiти на прийняття ризикового рiшення, тому що поряд з ризиком втрат iснує можливiсть одержаннх додаткових доходiв. "Хто не ризи-кує, тoй не виграє". Можна нибрати рiшення, що мiстить менше ризику, ири цьому буде отримаио i менший прибуток, вищий ри-зик найчастіше пов'язаний з одержанням i вищого прибутку.

Побудуємо графік, який показує зв'язок ризику і прибутку (рис. 1). Вiдомо, що навiть досягнення звичайної норми прибут-ку завжди пов'язане з великим чи меншим ризиком, i результатами підприємницької діяльності можуть бути як прибуток, так і збитки.

Прибуток

П2

П1

П0

R1 R2 Ризик

Рис.1. Зв'язок ризику і прибутку

Із графiка видно, що нульовий ризик забечить найменший дохiд, при R1 - прибуток становитиме П1, а ири R2 - прибуток ве-ликий П2.

Принципове piшення про прийняття ризикованого проекту залежить вiд переваг мiж прибутковiстю вкладених коштiв у про-ект і їx надiйнiстю, що, у свою чергу, розумiється як неризико-ванiсть одержання доходiв.

Зазначена перевага звичайно відбивається в так званій кривій переваг. Будується карта переваг між очікуваною комерційною ефективністю вкладених коштів (прибутковістю), рентабельністю та ризиком (рис.2). Карта переваг будується емпірично, тобто на основі оброблених даних аналізу рішень, що приймалися раніше.

Дохід F3 F2

F1

Д2

Д1

Р1 Р2 Р3 Р4

Рис.2. Карта переваг

Зoбpaжeнi кpивi - це кривi переваг (криві байдужості), кож-на з них вiдбиває рiвноnереважаючi для niдnриємця npu даному piвні задоволеностi пари очiкуваного ефективностi i ризикованостi рiшення.

Де:

F - прийняті рівні корисності (рентабельність);

Р - величини ризику;

Д - прибутковість.

Прнйнятних piвнів корисностi задоволеностi) може бути кілька. На рис.23 їх три. При цьому найнижчий з усіх прийнятних - рівень F1, а найвищий - F3. Рівень F1 нижчий, ніж рівень F2, тому що при одній і тій же прибутковості рішення (Д1) очікуваний ризик такий: у першому аипадку (для F1) величина ризику дорівнює Р2, а ризик у дрyгому випадку (для F2) дорiвнює: Р1, i Р2>Рl.

Поєднання очiкуваної рентабельностi рішення i його ризикованості, що відповідають одній з точок кривої переваг для рівня F3, виявляється тоді за рахунок вищої очікуваної прибутковості (Д2) вкладень у дане рішення (хоч i за більшого ризику Р) більш привабливим для підприємця і відповідає вищому рівню корисності для нього.

Похожие статьи




Прибуток підприємства і ризик - Основи діяльності підприємств. Першочергові задачі управління

Предыдущая | Следующая