Особливості лідерства на підприємствах туристичної індустрії - Аналіз та дослідження проблеми лідерства на підприємстві

Основною проблемою розвитку туристичної індустрії є проблема лідерства - пошуку і висунення на ключові посади нових людей, які здатні перетворити туризм в передову індустрію країни в цілому і поліпшити життя кожної людини.

Проблема лідерства на підприємствах туристичної індустрії України належить до найбільш актуальних, в умовах розвитку української державності і цивільного суспільства. До недавнього часу в суспільстві і науці проголошувалася теза про "вирішальну роль народних мас". Отже, роль лідера є вторинною, тобто в соціалістичному суспільстві він повинен був підкорятися інтересам робочого класу, селянства і інтелігенції.

Проблеми лідерства являються ключовими для досягнення організаційної ефективності в туризмі. З однієї сторони, лідерство розглядається як наявність певного набору якостей, які притаманні тим, хто успішно спричиняє вплив на інших, з іншої, лідерство - це процес несилового впливу у напрямку досягнення туристичною організацією своїх цілей. Для того, щоб складна організація ефективно виконувала свої задачі необхідно забезпечити виконання всіх функцій управління.

Лідерство в туристичній індустрії - являється тим видом діяльності, який пронизує всю систему управління. Неможливо ефективно виконувати функції планування, організації, мотивації і контролю, якщо немає ефективного керівництва і лідерів, здатних заохочувати інших працівників, позитивно впливати на них і вести за собою, тим самим досягаючи позитивних кінцевих результатів.

Узагальнюючи весь понятійний апарат можна зробити висновок, що лідерство в туристичній індустрії - це здатність однієї людини впливати на групу людей або спільність для досягнення якої-небудь мети. Які можуть співпадати з метою діяльності туристичного підприємства або ж не співпадати і нести особовий характер або особисту вигоду: соціально - корисний або соціально - небезпечний.

Теорія лідерства намагається виявити і передбачити, які властивості лідерства виявляються найбільш ефективними і чому. В туристичній індустрії застосовується три підходи до визначення значущих чинників ефективного лідерства:

    1. Підхід з позиції особистих якостей; 2. Поведінковий підхід; 3. Ситуативний підхід.

Лідерство в туристичній індустрії - це авторитетна і високо професійна робота з людьми.

Можна володіти всіма навиками і здібностями, мати величезний досвід, але якщо людина не виконує на практиці роль лідера, то вона, за своєю суттю виконавець.

Американський соціолог Э. Богардус вважав, що найважливішими рисами, які необхідні лідеру в системі масового обслуговування, є відчуття гумору, такт, здатність привернути до себе увагу. Лідера повинна виділяють з оточуючих його людей енергія, розум і характер.

Ключовими рисами лідера в туризмі є:

    - ентузіазм - ця межа має на увазі оптимізм і надію. Ще не один песиміст не ставав крупним лідером. Для песиміста будь-які можливості повні труднощів, оптиміст же в кожній перешкоді бачить можливості, що відкриваються. - надійність - лідер чесний і відкритий у всіх своїх справах і відносинах. Лідер повинен бути гідний довіри тих, хто слідує. Він повинен бути глибоко порядною людиною; - дисциплінованість - здатність вести за собою інших, і самому вчитися підкорятися наказам.

Людина із завдатками лідера працюватиме, коли інші даремно витрачають час, вчитиметься, коли інші сплять;

    - упевненість - якщо лідер не вірить в себе, ніхто в нього не повірить; - мужність - якнаймужніша людина той, хто більше за всіх боїться; - відчуття гумору. Інакше кажучи, здатність помічати смішні або дивні сторони життя; - вірність, тобто постійність, стійкість і відданість справі; - повинен бути доступний будь-якому працівнику; - глибоко залучений в процес управління персоналом.

Якби всі ці риси явно виражені в повному об'ємі, то можна стверджувати, що люди могли б навчитися цілеспрямовано розвивати і виховувати їх в собі. Без глибокого знання життєвих проблем, інтересів різних груп людей, громадської думки важко претендувати на роль лідера.

Положення лідера вимушує його бути дуже педантичним в повсякденному житті і вимогливим до себе, бо його справи, вчинки, поведінка постійно на вигляді і більш строго оцінюються людьми, а від цього багато в чому залежить успіх або поразки колективу, в якому він працює.

Результати проведеного опиту європейських компаній (1500 менеджерів), показали, що до найбільш важливих лідерських якостей керівника відносять [2]:

    - здатність формувати ефективну команду (96%); - прислухатися до думки колег і підлеглих (93%); - ухвалювати самостійні рішення (87%); - залучати інших до здійснення рішень (86%).

Отже, сучасному лідеру властиві: здатність адекватно виражати в своїй діяльності інтереси широких мас; здатність постійно висувати нові ідеї або комбінувати і удосконалювати їх. Від лідера вимагається, що б він не просто "акумулював" інтереси мас і адаптуватися до них, а по - новаторські осмислював їх, розвивав і коректував.

Повинна бути висока інформованість лідера. Інформація дає уявлення в першу чергу про стан і очікування різних груп. Необхідна якість лідера - лексикон, який повинен бути професійним і відчуття часу, тому, що в минулому столітті важливою межею лідера вважалася його здатність відчувати час. Виражалося це простою формулою: "Точність - ввічливість королів".

Сьогодні все по-іншому, лідерство і лідери - сфера делікатна і тонка, оскільки переплітається з політичним лідерством. У ній легко порушити міру, потерпіти невдачу, навіть впасти в крайності, - при цьому надмірно перебільшувати роль лідера, його можливості і здатності. Тут багато що залежить від безпосереднього оточення, "команди", помічників, радників, експертів, консультантів і інших. Природно, кожен повинен і має право займати своє місце, не піддавшись спокусам влади.

Сьогодні лідер - це не просто формальний керівник він одночасно стратег, тренер і наставник. Лідер не повинен брати участь в кожному рішенні, що приймається командою. Він вірить в її компетентність; у те що його підлеглі володіють відповідним рівнем знань і умінь, щоб ухвалювати оптимальні рішення. Сьогодні вище керівництво делегує повноваження на найнижчі рівні організаційної ієрархії, що дозволяє командам професіоналів повною мірою усвідомити цілі своєї роботи, дає їм дійсне відчуття причетності до справи і, отже, відповідальності за його успіх.

В даний час проблеми лідерства загострилися у зв'язку з посиленням суперництва і боротьби.

Неприборкані амбіції, домагання, популізм можуть принести значну шкоду. Великого значення у наш час набувають проблеми формування "команди" лідера і залучення в активну діяльність молодих лідерів. Але найголовніша проблема, щоб цілі лідера співпадали з метою суспільства і команди.

Лідерство на підприємствах можна використовувати, як інструмент по виявленню резерву керівного персоналу і розробки стратегії кадрової політики.

Похожие статьи




Особливості лідерства на підприємствах туристичної індустрії - Аналіз та дослідження проблеми лідерства на підприємстві

Предыдущая | Следующая