Теоретичні механізми лідерства, керівництва та їх вплив на взаємо відносини в апараті управління - Сучасні методи становлення ділових взаємовідносин в апараті управління

На думку Н. Н. Обозова у роботі "Міжособисті відносини" та Л. А. Петровської у роботі "Компетентність та спілкування", та на нашу думку, лідерство є характеристикою психологічних стосунків, що виникають у групі з позиції домінування та підпорядкованості. Керівництво відноситься до організації всієї діяльності групи - до процесу управління нею.

На нашу думку, різниця між лідером та керівником має наступні складові:

Лідер здійснює регулювання міжособистих стосунків, керівник - офіційних;

Лідерство - елемент мікросфери, а керівництво насамперед - макросфери, що пов'язане з усією системою суспільних стосунків;

Лідерство виникає стихійно, а керівництво призначається або вибирається;

Лідерство менш стабільне у порівнянні з керівництвом;

Керівник володіє встановленою системою санкцій, а лідер її не має;

Сфера діяльності лідера вужче, ніж у керівника.

Однак, ми вважаємо за доцільне відзначити, що як лідер так і керівник мають справу з одним типом завдань. Їх призначення - стимулювати групу, націлювати її на вирішення окремих завдань, турбуватися про засоби, за допомогою яких ці завдання можуть бути вирішенні. Крім того, ми вважаємо, що лідерство є суто психологічна характеристика поведінки окремих членів групи, в той час як керівництво - характеристика соціальних відносин у групі.

На нашу думку, слід також відзначити, що тотожність понять "лідер" та "авторитет" суттєво відрізняються. А саме, лідер організує рішення окремого завдання. На противагу йому, авторитет такої функції не виконує, він виступає як приклад або ідеал.

На думку Є. І. Головаха у роботі "Структури групової діяльності: Соціально-психологічний аналіз", та В. П. Казиміренко у роботі "Соціальна психологія організації" та Р. Р. Кричевський, Е. М. Дубовська у роботі "Психологія малої групи: Теоретичний та прикладний аспекти", та на нашу думку також, три основних підходи до розуміння лідерства має суттєве значення. Це такї складові:

Концентрують увагу на вроджених якостях лідера. Проте завдання скласти перелік цих якостей - завдання, що не вирішується;

Розлад лідерства як продукту ситуації;

Розлад лідерства як процесу організації міжособистих стосунків у групі, тому лідер - суб'єкт управління цим процесом.

На нашу думку, переважним серед цих підходів є останній, бо головним змістом такого підходу є розгляд феномену лідерства у контексті спільної групової діяльності. А у поєднанні з двома попередніми особливостями становлення лідерства така людина має великі можливості у колективі.

Цікавим, на нашу думку, є виділення вищезазначеними авторами рівня лідерства та керівництва, що залежить від рівня групового розвитку. Ми цілком згодні з думкою, про те, що для груп найвищого рівня розвитку притаманним є демократичний стиль лідерства. А, це такий, що передбачає, перш за все, відповідальність керівника перед колективом, з одного боку, та свідоме підпорядкування керівнику, з іншого. Саме групі "вищого гатунку" притаманне адекватне покладання відповідальності (на тих хто у змозі щонайширше виконати доручення). А, також, поєднання максимальної демократичності у спілкуванні з максимумом централізації щодо звітності про виконання.

Усі вище зазначені аспекти проблеми, що пов'язані із лідерством у групі, становлення лідерства у колективі, а також характерними їх особливостям має щонайвищий ценз у процесі прийняття групових рішень.

Уся система ділових стосунків у процесі ділових взаємовідносин спрямована, перш за все, на виконання мети, задля якої створено ту чи іншу організацію (фірму). Завдання, що покладене на неї, може бути виконане завдяки погодженого процесу спільного спілкування. Більш того, саме добірка групових рішень, що нанизуються у остаточних рішеннях у процесі виконання, є метою ділових взаємовідносин.

Похожие статьи




Теоретичні механізми лідерства, керівництва та їх вплив на взаємо відносини в апараті управління - Сучасні методи становлення ділових взаємовідносин в апараті управління

Предыдущая | Следующая