Дослідження впливу гендерних аспектів та гендерних стереотипів на стиль уравління, Аналіз основних рис чоловіків і жінок в управлінні - Гендерні аспекти в управлінні

Аналіз основних рис чоловіків і жінок в управлінні

У міру розширення масштабів участі жінок в економічній діяльності виникає все гостріша необхідність подолання наявних перешкод у їх просуванні на рівень прийняття економічних рішень. Формування активного руху жінок дозволило змінити існуючу ситуацію.

Загальна структура зайнятості жінок має чітку форму піраміди: чим вище соціальний статус та посада, тим менше жінок посідають позиції такого рівня.

Досить показовим є порівняння думок чоловіків та жінок щодо того, які саме чинники забезпечують успіх у житті для жінки, а які - для чоловіка. Отримані результати дозволяють зробити висновок про наявність традиційних гендерних стереотипів (рис. 2.1.).

аналіз чинників, що впливають на кар'єрне зростання, у гендерному розрізі, %

Рис. 2.1 Аналіз чинників, що впливають на кар'єрне зростання, у гендерному розрізі, %

І чоловіки, і жінки вважають, для чоловіків більш важливим для досягнення успіху, ніж для жінок, є розум, високий професійний рівень, вища освіта, престижна спеціальність, а також наявність впливових друзів, родичів або знайомих. При цьому розбіжності в оцінках щодо наявності необхідної професійної підготовки є найбільш суттєвими.

Погляд чоловіків та жінок щодо критеріїв успіху в житті також підтверджує наявність усталених стереотипів: для жінки це перш за все сім'я та діти, а для чоловіка - фінансова незалежність і високі доходи [10].

Різні дослідження з порівняння ділових та психологічних якостей жінки і чоловіки показали, що по ряду досліджуваних параметрів є певні відмінності. У результаті були обгрунтовані висновки, що жінки володіють якостями, які визначають їх вельми сприятливі можливості для ефективної управлінської діяльності. У загальному вигляді вони представлені в таб. 2.1.

Таблиця 2.1 Гендерні відмінності в управлінській діяльності

Характеристики

Чоловіки

Жінки

Спосіб подолання перешкод

Інтелект, сила

Хитрість, спритність

Орієнтованість на проблеми

Перспективна

Поточна

Потреба в емоційних стимулах

Підвищена

Основа рішень

Розсудливість

Чуттєвість

Характер

Замкнутий

Відкритий

Відношення до зовнішнього світу

Реалістичне

Ідеалізоване

Поведінка

Стримана

Емоційна

Переважаючий тип мислення

Соромно-логічний

Нагладно-дієвий

Об'єкт уваги

Зміст

Форма

Спостережливість і точність

Знижені

Підвищені

Орієнтованість

Ділова

Особиста

Ставлення до інших

Прямолінійне

Гнучке

Дія словесного заохочення

Розслаблююча

Збудлива

Реакція на критику

Агресивна

Спокійна

У порівнянні у жінок і чоловіків часто різняться стилі здійснення однієї і тієї ж діяльності, у тому числі і управлінської. Жінки частіше, ніж чоловіки, схильні використовувати демократичний стиль керівництва. Жінки-менеджери орієнтовані на групу, вони характеризуються контактністю, умінням спілкуватися, делегувати повноваження. Жінка-лідер вміє мотивувати підлеглих на зверхдосягнення, формувати у працівників професійну самоповагу. Чоловіки-керівники частіше використовують авторитарну стратегію, опору на владу, директивність, контроль.

Одним з проявів диференціації в стилях управління є відмінність у характері лідерства серед чоловіків і жінок. Дослідження показують, що чоловіки частіше використовують ділову модель лідерства (прагнення до влади, домінування, формування цілей, стратегічний розвиток), а жінки - соціальну (спрямованість на спілкування, взаємодія, врегулювання міжособистісних відносин) [11].

У ситуації стресу чоловіки і жінки-керівники зазвичай ведуть себе по-різному: чоловіки-менеджери схильні впадати в диктаторство, замикатися в собі, а жінки частіше вдаються до порад, можуть поділитися проблемами з оточуючими. Чоловіки і жінки переживають одні й ті ж емоції, але виражають їх по-різному.

Ряд дослідників вважають, що основою успішного лідерства є вміння встановлювати тісні позитивні відносини з іншими людьми. Ці відносини складаються на грунті подібності (уподібнення) членів групи один з одним. У цьому, з їхньої точки зору, криється проблема гендерних відмінностей. Жінці в чоловічому колективі важко встановити позитивні відносини і домогтися лідерства, на перше місце в цьому випадку виходять зовсім не ділові якості.

Однак існують і протилежні дані, що показують, що жінки-керівники менше схильні до "зривів", з ними продуктивніше вирішуються різноманітні спірні питання, вони уважніше ставляться до підлеглих. При цьому жінок-керівників відрізняють виражена домінантність, емоційна стійкість, соціальна сміливість і прагнення до самореалізації, вміння встановлювати високі ділові відносини.

Таким чином, можна констатувати, що, по суті, гендерні відмінності свідомо поступаються індивідуальним. У ході численних досліджень з'ясувалося, що у чоловіків і жінок набагато більше схожих рис, ніж відмінностей. Більш того, багато хто з дійсно існуючих відмінностей піддаються зміні в ході навчання, при зміні життєвого укладу і соціальних очікувань. У міру розвитку суспільства традиційна картина починає розмиватися, але прихована дискримінація жінок [12].

Порівнюючи особливості жіночого і чоловічого стилів управління, можна говорити про те, що жінка-керівник часто управляє більш успішно, ніж чоловік. Нерідко, результатом управлінської діяльності жінки є, створені на підприємстві, стабільні умови праці для підлеглих, адаптовані до прийнятих в суспільстві нормам.

Для жінки характерний стиль керівництва, орієнтований на стратегії винагороди, тоді як чоловіки віддають перевагу методам примусу і експертному стилю [13].

Щодо критеріїв успіху в житті серед 18-28-річних, то вони такі самі як і серед інших вікових груп українських громадян. Для чоловіків показники успіху розподілилися таким чином: фінансова незалежність, високі доходи, наявність власної сім'ї, власний бізнес, наявність власного житла, кар'єра, наявність дітей, керівна посада, наявність улюбленої справи, наявність автомобіля, дачі.

Для жінок порядок критеріїв успіху дещо інший: наявність власної сім'ї, наявність дітей, наявність власного житла, фінансова незалежність, наявність улюбленої справи, високі доходи, власний бізнес, кар'єра, керівна посада, наявність автомобіля, дачі.(рис.2.2).

чинники досягнення успіху у житті, у гендерному розрізі, %

Рис. 2. Чинники досягнення успіху у житті, у гендерному розрізі, %

Якщо порівняти значущість окремих критеріїв успіху для чоловіків та жінок, то слід також звернути увагу, що для жінки більш важливим, ніж для чоловіків, вважається наявність улюбленої справи (50% проти 29%) та наявність власного житла (56% проти 41%). Для чоловіків вагомими показниками успіху є наявність власного бізнесу (50%) та керівна посада (39%).

Таким чином, можна стверджувати, що суспільна думка більшою мірою орієнтована на образ "жінки-матері" та "чоловіка-годувальника".

Що стосується визначення, чого саме не вистачає для життєвого успіху, то гендерних відмінностей також практично не виявлено - і чоловіки, і жінки назвали брак високооплачуваної роботи (63% серед тих, хто вважає, що не досяг успіху в житті), вищої освіти (32%), престижної спеціальності (32%), впливових знайомих чи родичів (28%).

Тобто можна стверджувати, що стереотипні уявлення стосовно критеріїв успішності в житті та реальна самооцінка значною мірою відрізняються. Можливо, це свідчить про наявність певного підгрунття до зміни гендерних стереотипів, але поки що цього не відбувається. Погляди на ролі чоловіка та жінки в суспільстві формуються переважно в процесі соціалізації індивіда, на який впливають такі соціальні інститути, як школа, сім'я, соціальне оточення та засоби масової інформації.

Гендерна рівність передбачає однаковий статус для чоловіків та жінок щодо роботи та їх кар'єрного зростання. Це стосується також і науково-освітянської сфери, а також означає, що чоловіки та жінки мають однакові умови для реалізації своїх прав, однаковий потенціал для свого внеску в національний розвиток і рівні права на те, щоб скористатися результатами цього розвитку.

Отже, гендерна рівність у галузі освіти і науки зараз розглядається в Україні вже не як питання захисту прав людини, що потребує прийняття політичних рішень та значно розширеної сфери застосування не лише в інтересах жінок, а й в інтересах чоловіків, всього суспільства вцілому [10].

Похожие статьи




Дослідження впливу гендерних аспектів та гендерних стереотипів на стиль уравління, Аналіз основних рис чоловіків і жінок в управлінні - Гендерні аспекти в управлінні

Предыдущая | Следующая