Шляхи вдосконалення зовнішньоекономічного менеджменту експорту продукції, Ключові проблеми розвитку експорту продукції підприємства та шляхи їх розв'язання - Аналіз товарної структури експорту ВАТ "СНВО ім. Фрунзе"

Ключові проблеми розвитку експорту продукції підприємства та шляхи їх розв'язання

ВАТ "СНВО ім. Фрунзе", ставши на шлях ринкової трансформації і прийнявши тим самим загальноприйняті на міжнародному рівні "умови гри", опинилася у конкурентному середовищі, до якого його економіка виявилась не підготовленою. Незбалансованість структури виробництва, недостатнє врахування споживчого попиту, відсутність стимулів до підвищення конкурентоспроможності та ефективності виробництва при високому рівні монополізму - є основними ендогенними чинниками, що зумовили незадовільний стан зовнішньої торгівлі ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" та обмежили можливості протидії деструктивному впливові екзогенних чинників.

Посилення сировинного перекосу в структурах виробництва та експорту, деградація галузі в цілому, пасивне сальдо торговельного та платіжного балансів, невиправдана втрата традиційних ринків збуту продукції та інші деструктивні явища свідчать про те, що вектор розвитку зовнішньоекономічних відносин ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" не відповідає потребам стабілізації та розвитку.

Несприятливий стан зовнішньої торгівлі, цієї основної складової зовнішньоекономічних відносин, зумовлює актуальність пошуку шляхів розвитку експортного потенціалу ВАТ "СНВО ім. Фрунзе". Вирішення цієї проблеми має не тільки суто економічне, а й величезне політичне значення, тому що експортний потенціал ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" визначає його становище, а також авторитет та впливовість у зовнішньоекономічних відносинах. Динамічний ефективний розвиток експортного потенціалу - запорука досконалої структури.

Слід зазначити, що нарощування експортного потенціалу - найбільш складне завдання і, очевидно, без підтримки держави всі спроби ВАТ "СНВО ім. Фрунзе", як експортера пробитися на ринок і втриматися на ньому будуть спорадичними і приреченими на невдачу. Формулюючи експортну стратегію ВАТ "СНВО ім. Фрунзе", необхідно передбачити насамперед вирішення наступних основних проблем:

Диверсифікація ринків збуту товарів та послуг;

Подолання монокультурності експортних поставок через збільшення частки продукції високого рівня обробки;

Збільшення поставок наукоємної, високотехнологічної продукції і доведення її питомої ваги до рівня, властивого розвинутим країнам;

Поліпшення механізму управління зовнішньоекономічною діяльністю, впровадження ефективних форм взаємодії із зарубіжними країнами на основі підвищення мобільності продукції.

Якщо ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" у найближчі роки не зможе розв'язати ці проблеми, то на світовому ринку за нею остаточно закріпиться роль постачальника неконкурентної продукції, що по рівню вартості перевищує західні аналоги.

Зростаюча загроза такого розвитку подій вимагає звільнитися нарешті від ілюзій і тверезо оцінити можливості виходу ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" на світову господарську арену. Усупереч тому, що вироблювана в ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" продукція має високу енерго - та матеріалоємність, вимоги вітчизняних стандартів на продукцію поки що не відповідають міжнародному рівню. За наявності ще цілого ряду технологічних, управлінських, інституціональних та інших несумісностей сподівання на швидке інтегрування України загалом у світову економічну систему виглядають нині вельми проблематичними. Тому у зовнішньоекономічній сфері ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" необхідно перш за все ретельно зберігати і розширювати всі ті ринки, на які в даний час поставляється продукція ВАТ "СНВО ім. Фрунзе", і насамперед місткий внутрішній ринок Російської Федерації.

Розвиток торговельно-економічного співробітництва з Росією та іншими країнами СНД дав би можливість ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" збільшити обсяги продукції від взаємної торгівлі з ними майже на 50 відсотків, у той час як вірогідність збільшення цього показника на основі розвитку торгівлі з країнами далекого зарубіжжя обмежена лише 4-8 відсотками і стосується в основному експорту до країн Сходу.

Для реалізації заходів щодо розвитку експортного потенціалу і приведення структури виробництва і експорту ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" у відповідність з кон'юнктурою, наприклад, російського товарного ринку необхідно здійснювати постійний моніторинг ситуації по окремих сегментах цього ринку.

З огляду на те, що в загальному обсязі українського експорту до Росії найбільшу питому вагу має продукція металургійної, машинобудівної та хімічної промисловості, а ВАТ "СНВО ім. Фрунзе" є найбільшим представником машинобудівної галузі в Україні, цілком природним є відстеження кон'юнктури саме на цьому сегменті товарного ринку Росії.

При дослідженні сучасної кон'юнктури російського ринку машинотехнічної продукції та визначенні перспектив її зміни слід враховувати тенденції, що формуються на світовому ринку продукції машинобудування. Для міжнародного обміну продукцією машинобудування характерним є досить швидке її оновлення, поява нових поколінь найбільш наукоємної техніки. Перспективним напрямом світової торгівлі машинобудівною продукцією стає розширення ринків нових типів енергетичного устаткування, приладів та інструментів, зростання якості традиційних механізмів та агрегатів (техніка спеціального призначення тощо) за рахунок обладнання їх електронними пристроями, включаючи електронно-обчислювальні машини.

Російський ринок на сьогодні зберігає своє значення провідного для експорту продукції машинобудівного комплексу України. На найближчу перспективу вітчизняним виробникам і експортерам продукції машинобудування доцільно врахувати прогнозні оцінки російських та зарубіжних експертів, згідно з якими найближчим часом в Російській Федерації неминуче має здійснюватися масштабна заміна замортизованого устаткування, внаслідок чого ця країна стане одним з найбільших світових ринків збуту продукції машинобудування. Використання українськими машинобудівниками цієї обставини є особливо важливим для збереження їх стратегічних позицій на російському ринку продукції машинобудування та запобігання розподілу його між провідними зарубіжними фірмами.

Головною ж проблемою є передусім підвищення конкурентоздатності української продукції, оскільки за останні роки значно погіршилась кон'юнктура на основні наші експортні товари як на російському, так і на світовому ринках. Свідченням цього, зокрема, може бути щорічний звіт Світового економічного форуму про стан конкурентоспроможності 53 країн, за якими здійснюється спостереження. Згідно з даними, Україна посіла останнє - 53 місце, Росія - на сходинку вище. Цей звіт призначений для міжнародних ділових структур і надає їм інформацію стосовно привабливості різних країн для інвестування їхніх економік. Показники конкурентоспроможності мають першочергове значення, оскільки характеризують, як та чи інша країна спроможна ефективно використовувати вкладений в її економіку капітал порівняно з іншими країнами. Рік тому Україна перебувала в цьому звіті на передостанньому місці, а Росія на останньому. І ось здійснилася така собі рокіровка на задвірках світового господарства.

Враховуючи цю мінорну міжнародну оцінку, марно сподіватися на значні інвестиції у розвиток української економіки та швидкий прорив її промислових товарів на російський чи світовий ринки (в Україну за роки незалежності надійшло інвестицій всього 2 млрд дол. США, тоді як, наприклад, в Польщу - 80 млрд дол., в Угорщину - 160 млрд дол. США).

За підрахунками Мінекономіки, для структурної перебудови народного господарства України потрібні величезні кошти - 150-200 млрд дол. США на тривалий термін - 10-15 років. Допомога міжнародних фінансових організацій порівняно з цим є мізерною і йде в основному на покриття дефіциту бюджету, а не на структурну перебудову.

Наївно сподіватися, що 50-мільйонна країна зможе провести структурні перетворення в економіці тільки за рахунок зовнішніх позичок. Відродження національної економіки має починатися з агропромислового комплексу, адже саме тут криється джерело внутрішніх накопичень.

Похожие статьи




Шляхи вдосконалення зовнішньоекономічного менеджменту експорту продукції, Ключові проблеми розвитку експорту продукції підприємства та шляхи їх розв'язання - Аналіз товарної структури експорту ВАТ "СНВО ім. Фрунзе"

Предыдущая | Следующая