Актуальність проекту - Управління проектом створення підприємства - системного інтегратора

Специфічність SMB-сектору ринку. У підприємств сектору SMB є декілька "світоглядних" особливостей. Одна з них -- пошук оптимальності, причому з різних точок зору. У першу чергу оптимальності самого способу організації бізнесу і складових бізнес-процесів. Керівників малих підприємств вже не задовольняє те, що важку управлінську інформацію про стан складів, замовлень і корпоративних фінансів вони отримують з "електронної таблички" з властивою їй "надійністю" і "оперативністю оновлення" даних. Усе більше керівників у секторі SMB не тільки використовують інформаційні технології в обліковій роботі і автоматизації основних та допоміжних бізнес-процесів, але і бачать їх у ролі важливого аналітичного інструмента для управління компанією, а іноді і в якості центра накопичення корпоративних знань і інновацій.

Значення ІТ-систем в діяльності підприємств. Неякісна робота ІТ-систем, затрати на їх підтримку і супровід, що входять у постійні операційні затрати, стають тією маленькою соломинкою, яка, як відомо, може зламати спину верблюда. У той час як великі компанії можуть експериментувати з інформаційними технологіями, маючи деякий "запас міцності" (усталені бізнес-процеси, фіксовані фактори конкуренції і т. п.), середній та малий бізнес фактично не має права на помилку при використанні ІТ-систем [47].

Ринок ІТ-послуг з кожним роком демонструє значний ріст. За дослідженнями компанії IDC (рис. 1.1) цей бізнес зміг за 4 роки (2005-2008) збільшити оборотний капітал удвічі та здолав відмітку 300 млн. доларів США. Причому це ринкова доля виключно послуг, не рахуючи супутніх оборотів, що формуються супутніми видами діяльності (продаж апаратного та програмного забезпечення та ін.).

З огляду на те, що найбільшу частину ринку ІТ-послуг займають великі компанії, ринок проектів з невеликою вартістю залишається досить вільним. Такі проекти є нецікавими для "гігантів" через занадто велику вартість другорядних бізнес-процесів і, як наслідок, відсутність прибутку у таких проектах. За дослідженнями IDC (рис. 1.2) рівень сумарних бюджетів проектів ТОП-10 ІТ-компаній у порівнянні з іншими є досить невеликий -- 56% [44].

Невеликі ж проекти дуже часто виконують неспеціалізовані фірми, що як правило займаються роздрібною торгівлею комп'ютерним устаткуванням. Цей конкурентний фактор досить легко усувається лише за рахунок якості та спектру послуг, що надаються [45].

ріст ринку іт-послуг в україні за 2005-2008рр. (idc)

Рис. 1.1 Ріст ринку ІТ-послуг в Україні за 2005-2008рр. (IDC)

частка top-10 компаній на ринку іт-послуг 2008рр. (idc)

Рис. 1.2 Частка TOP-10 компаній на ринку ІТ-послуг 2008рр. (IDC)

Послуги, що є нагальними для обраного сектору ринку. Особливість стану справ в SMB полягає в тому, що компанії малого і середнього бізнесу не мають запасу часу, необхідного для розгортання ІТ-рішень і створення кваліфікованих служб їх підтримки і супроводу. І для них вихід у активному використанні зовнішніх ресурсів. Цим компаніям важлмво вирішити дві задачі. Перша -- швидко розгорнути нове ІТ-рішення. Друга -- постійно забезпечувати його якісну роботу.

На додачу до очевидних послуг з підтримки аплікацій і компонентів інфраструктури, які є в портфелі майже усіх компаній, що надають ІТ-послуги, можуть бути виділені і типові ІТ-послуги, спільні для усіх організацій і орієнтовані на вирішення кінцевої задачі користувача. Це підтримка робочих місць, забезпечення функціонування засобів офісного друку і корпоративного зберігання інформації, забезпечення роботи електронної пошти та сайту. По суті, цю послугу можна назвати "ІТ-офіс", вона на тому чи іншому рівні є спільною для усіх компаній. І чим більше з'являється зовнішніх послуг високої якості по доступній ціні, тим частіше замовники ними користуються.

Похожие статьи




Актуальність проекту - Управління проектом створення підприємства - системного інтегратора

Предыдущая | Следующая