Аналіз ринку ІТ-сектора - Управління проектом створення підприємства - системного інтегратора

Тенденції розвитку сучасного ІТ-ринку України. На сьогоднішній момент повноцінні маркетингові і статистичні дослідження ІТ-ринку України отримано завдяки діяльності у цьому напрямку в основному декількох компаній, В першу чергу це українське представництво міжнародної компанії IDC, холдинги "Unitrade Group" та "AVentures Group", а також прес-служби Державного департаменту з питань зв'язку та інформатизації в Україні. За даними вище згаданих представників український ринок персональних комп'ютерів (ПК) досить регулярно носить назву самого швидкоростучого серед країн Центральної та Східної Європи (СЕЕ / ЦСЄ) протягом останніх років - за підсумками 2007 року ріст склав 45%. В порівнянні з ним подібні показники зафіксовані лише в Румунії (43%) та Польщі (36%). Крім того, Україна міцно ствердилась на третій сходинці по об'єму ПК в регіоні ЦСЄ (після Росії та Польщі), подолавши відмітку 2 млн. комп'ютерів (сумарно по настільним ПК, ноутбукам, х86-серверам), а в цьому році повинна наблизитися до відмітки 3 млн., як очікують. За такими темпами вітчизняний ринок до 2010 р. може наздогнати і перегнати польський.

Серед причин подібного росту виділимо наступні:

    - низький рівень проникнення ПК в суспільство (на кінець 2007р. становило 13 ПК на 100 чол., тоді як в Великобританії ця цифра по деяким даним за 2007 р. сягала - 98 ПК на 100чол.); - висока інфляція (за неофіційними даними - близько 25%); - роздрібний "бум" (в тому числі завдяки політиці банків у розвитку кредитних програм та росту мереж побутової електроніки); - активність постачальників.

Серед виробників ПК чітко виділилась когорта лідерів (8-10 компаній за даними IDC), більшість із яких протягом останнього року провели модернізацію виробничих потужностей і серйозно зайнялися "брендингом". Наступним етапом, який зустріне їх у цьому році, може стати необхідність відлагодити логістику постачань своєї продукції крупним реселерам і роздрібним мережам. Саме це тепер стає вузькою горловиною в ланцюгу руху ПК в каналі, оскільки в Україні протягом останнього часу відслідковується ускладнення політичної ситуації (відповідно із впливом на законодавчу базу країни та її державні органи - наприклад, такі як держмитниця).

Якщо говорити про якість зміни ринку ПК, то істотно збільшилася доля брендів - і світових, і локальних. А активній ріст продажів ноутбуків та мобільних ПК (за минулий рік на них припало більше третини поставок комп'ютерів у країні) призводить до серйозних зрушень в каналах збуту: зменшується вплив на ринок постачальників комплектуючих і складальників настільних ПК, але росте значення дистриб'юторів мобільних ПК і їх реселерів. Ця тенденція з кожним роком буде все більш вираженою. Так в поточному році ноутбуки вже повинні зайняти близько 40% ринку, а в 2009-му - половину.

Програмне забезпечення (ПЗ) та ІТ-послуги традиційно не встигають за збільшенням попиту на обладнання, і український ринок залишається апаратно-орієнтованим - в грошовому вираженні на "hardware" припадає близько 80% постачань, що різко (і не в кращу сторону) видає Україну серед країн ЦСЄ. За попередніми оцінками IDC, річний приріст доходів постачальників ІТ-послуг у нашій країні в 2007 р. склав 26%, що в результаті дозволило ринку перебороти оцінку в 250 млн. дол. Найбільшою популярністю в Україні дотепер користуються послуги із впровадження й супроводу ІТ-обладнання та ПЗ, однак їхня частка поступово зменшується внаслідок зростаючого попиту на системну інтеграцію й ІТ-консалтинг. На жаль за деякими даними і прогнозованими очікуваннями IDC в 2008 р. в цьому плані кардинальних змін теж не передбачається. Ось тому продавці/виробники комп'ютерної техніки сьогодні старанно готують плацдарми для розширення свої присутності в нових для них сервісно-орієнтованих сегментах. Подібне зрушення спостерігається і у дистриб'юторів.

Підводячи підсумки минулого року, аналітики IDC звернули увагу на те, що Україна сьогодні є однієї з найпривабливіших країн у ЦСЄ для інвестицій у ринок ІТ, для розвитку бізнесу ІТ-компаній. І в найближчі роки закордонні виробники устаткування, ПЗ, а також постачальники послуг будуть нарощувати свою присутність тут. У свою чергу, ринок буде змінюватися, дотримуючись загальних тенденцій регіону ЦСЄ. Але особливих змін тенденцій у 2008 році не очікується. Все також ринок буде прямувати до насичення (до якого, як очікується, у на ще декілька років), факторів сприяючих інфляції тільки прибавиться, роздріб знову "змушений буде освоювати залишки грошової маси", породженої соціальним держбюджетом і виплатами боргів Збербанку, а виробники продовжуватимуть боротьбу за "місце під сонцем" в одному із найперспективніших регіонів ЦСЄ. [40]

Напрямки діяльності на ринку інформаційних технологій. Серед основних напрямків діяльності на місцевому українському ринку інформаційних технологій розрізняють ряд основних:

    - ПК та ноутбуки (локальної збірки, "А"- та "В"-бренди); - сервери, систем збереження даних, ЦОД - центри обробки даних (локальної збірки, А - та В-бренди); - програмне (ПЗ/Software, розробка, продажі, ліцензування) і апаратне забезпечення (комплектуючі/Hardware); - телекомунікації (мережеве обладнання, передача даних, телебачення, радіомовлення), телефонія (ІР-телефонія) і навігаційні системи (GPS-навігація, супутникове обладнання); - мультимедійне обладнання (фото/відео продукція, пристрої відображення) і потратив (програвачі, мультимедійні пристрої); - периферійне обладнання (друкуючі/скануючі пристрої, розхідні матеріали та ін.); - ігрова індустрія (приставки, ігрові автомати)

Серед ІТ-послуг у сферах бізнес-діяльностей і пов'язаних з ними технологіями вирізняються такі: інтеграційна діяльність (системна інтеграція), консалтинг, ІТ-аутсорсинг, ІТ-навчання. Компанії, що здійснюють свою комерційну діяльність на ІТ-ринку, частіше за все застосовують певні схеми, яскравими прикладами яких можуть бути: дистрибуція, перепродажі, інтеграція, консалтинг та обслуговування.

Вже згадувалося, наскільки швидко росте наш ринок і які можливості у зв'язку із цим відкриваються перед ІТ-компаніями. Але паралельно з ростом іде постійне дорослішання структури. І фірми, які, виростаючи, не змінюють свою "поведінку" на ринку, мають погані шанси на виживання. Основне завдання, що стоїть перед дистриб'юторськими компаніями, полягає в тому, щоб підвищити свої конкурентні можливості, або ж розширювати свої сфери впливу чи види діяльності. Завдяки такому підходу на місцевому ринку поступово починають з'являтися компанії, що частково поєднують інтеграційну, консалтингову та дистриб'юторську діяльність і застосовують до всього цього методики проектного менеджменту. Подібний підхід дав життя такому поняттю, як проектна дистрибуція, багатосторонню сутність якої і відображено в даній роботі.

Похожие статьи




Аналіз ринку ІТ-сектора - Управління проектом створення підприємства - системного інтегратора

Предыдущая | Следующая