Клініка - ВІЛ-інфекція у дітей

Як було сказано вище, ВІЛ вражає клітини організму, які відповідають за функціонування імунної системи в цілому. Клінічна стадія зараження ВІЛ розпочинається з того моменту, коли вірус потрапив в організм людини. В процесі інфікування клітин велика кількість вірусу потрапляє в кров, з подальшим інфікуванням нових клітин. При ВІЛ-інфекції у крові може циркулювати у вільному стані білок gp120 який має високу спорідненість із CD4 нормальних клітин, внаслідок чого імунна система приймає їх за інфіковані вірусом і атакує. У клітин порушується їх функція, і ці порушення з часом починають проявлятися у вигляді клінічних симптомів. Таким чином, клінічно ВІЛ-інфекція проявляється, коли в організмі інфікованої людини розвивається імунодефіцит. ВІЛ-інфекція - це хвороба, що розвивається в результаті довготривалої персистенції вірусу імунодефіциту людини в лімфоцитах, макрофагах та клітинах нервової системи і характеризується повільно прогресуючим ураженням імунної та нервової систем організму, що проявляється вторинними інфекціями, пухлинами, та іншими патологічними проявами. Виділяють чотири стадії ВІЛ-інфекції:

    1) Безсимптомний перебіг(період інкубації); 2) Хвороба з мінімальними проявами; 3) СНІД-асоційований комплекс; 4) Власне СНІД.

Коротко розглянемо ці стадії:

    1) Безсимптомний перебіг інфекції являє собою певний проміжок часу, коли відсутні будь-які прояви хвороби. Він може тривати як від декількох місяців, так і від декількох років. У дітей цей період виявляється коротким(тижні або місяці). Після інфікування в організмі людини утворюються специфічні антитіла, які відносяться до класу імуноглобулінів М, а потім G. Та на жаль, майже у 10% ВІЛ-інфікованих визначити антитіла до вірусу або вірусних білків на цій стадії не вдається. Серед невеликої частини ВІЛ-інфікованих все ж таки трапляються випадки клінічних симптомів гострої вірусної інфекції, таких як, наприклад: збільшення лімфатичних вузлів, біль у горлі, висока температура, слабкість і т. д. Поступово ці симптоми все одно згасають, і інфекція набуває безсимптомного характеру. В цілому стадія безсимптомного носійства характеризується відносною рівновагою між імунною відповіддю організму та дією вірусу: імунний статус у нормі, кількість лімфоцитів в межах нижньої границі норми, діагностичні тести, такі як ІФА та ІБ позитивні. 2) По закінченню інкубаційного періоду настає фаза, яка характеризується як генералізована лімфаденопатія. Вважається, що ця стадія є перехідною в розвитку інфекційного процесу. У хворих на декількох ділянках тіла збільшуються лімфатичні вузли (не менше двох груп лімфатичних вузлів за виключенням пахової області). Лімфовузли при пальпації не болючі або слабко болючі, з оточуючою клітковиною не пов'язані, їх рухливість зберігається, розмір до 1-3 см в діаметрі. Симптомокомплекс зберігається не менше ніж 3 місяці. Рівновага між імунною відповіддю організму і дією вірусу порушена у бік активації репродукції і зменшення Т4 клітин. 3) Третя стадія характеризується поступовим зниженням кількості Т4 лімфоцитів(менше 500 кл/мл). Спостерігаються бактеріальні, вірусні та грибкові ураження. ВІЛ-інфікований може проводити багато часу у ліжку через нестачу сил.

Можлива хронічна втрата ваги тіла, тривала та немотивована діарея, лихоманка. Лабораторні дослідження показують не тільки зниження Т4 лімфоцитів, але й зниження співвідношенняCD4/CD8, анемію

4) На цій останній, найтяжкій стадії клінічні прояви є найбільш розгорнутими. Імунна система глибоко уражена, трапляються численні випадки пневмоцистної пневмонії(викликаної цистами бактерій, які у здорової людини знезаражуються внаслідок імунної відповіді організму), туберкульозу, раку шийки матки, саркоми Капоші, та навіть ураження ЦНС(внаслідок порушення діяльності нервових клітин, які ВІЛ уражує за участі моноцитів. ).

Головне, що варто усвідомити в цьому пункті - ВІЛ-інфекція є хронічною хворобою. Починаючи з моменту інфікування, вірус безперервно та швидко репродукується та змінюється. Не варто також обходити такий факт, як висока генна мінливість вірусу, а отже відносна стійкість до противірусних препаратів. Насправді ВІЛ-інфекція ніколи не перебуває у дійсно "латентному" стані в організмі людини, а постійно розмножується.

Похожие статьи




Клініка - ВІЛ-інфекція у дітей

Предыдущая | Следующая