Лікування - ВІЛ-інфекція у дітей

Сьогодні в якості лікування ВІЛ-інфекції використовують антиретровірусну терапію, що спрямована на пригнічення репродукції ВІЛ. Варто зазначити, що на самому початку винайдення антиретровірусної терапії(приблизно 1986 р. ) існувала тільки монотерапія, тобто лікування одним препаратом. Поступово виявилось, що така терапія не тільки не допомагає пригнітити розмноження вірусу, а й навпаки, погіршити загальний стан хвороби. Це обумовлюється тим, що при монотерапії, враховуючи високу мутаційну здатність ВІЛ, у вірусу формується стійкість до препаратів, тобто резистентність. Тож, з часом винайшли нові групи АРВ-препаратів і відповідно різні види терапії. Зараз АРВ-препарати розподілені на три групи з обліком їх інгібуючого впливу на ту або іншу стадію життєвого циклу ВІЛ, а нещодавно зареєстрована вже четверта група препаратів. За межами України вже застосовуються шість груп АРВ-препаратів. Отже, АРВ препарати поділяють на такі групи:

    1) НІЗТ (нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази). Дія таких препаратів спрямована на пригнічення ЗТ РНК ВІЛ. За своєю будовою НІЗТ це модифіковані нуклеозиди, які після перетворення в трифосфатні похідні здатні стати інгібіторами ЗТ. 2) ННІЗТ (ненуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази). Дія спрямована відповідно на той ж самий період життєвого циклу ВІЛ, але відмінності між попереднім препаратом полягають в тому, що ННІЗТ скоріше не пригнічують ЗТ, а зупиняють її. Препарати цієї групи зв'язують фермент ЗТ і формують стійкий неактивний комплекс "фермент-субстрат". 3) ІБ(інгібітори протеази). Дія спрямована на передостанній етап життєвого циклу ВІЛ. Їх ефект має виражений селективний характер унаслідок високо специфічної взаємодії з ВІЛ-протеазою. Молекула інгібітору щільно ізолює термінальні пептидні ланки кожного мономіруфермента та запобігає цим можливості взаємного контакту і складання активного гомодимерапротеази ВІЛ.

Найефективнішою вважається терапія, яка поєднує в собі декілька типів АРВ-препаратів, і дістала назву ВААРТ. Стартова схема ВААРТ виглядає наступним чином: 2 НІЗТ+ ННІЗТ або ІБ.

Основні цілі ВААРТ:

Клінічна: Направлена на ліквідацію будь-яких проявів ВІЛ-інфекції, забезпечення повноцінного життя пацієнта

Імунологічна: Направлена на підвищення рівня СD4 лімфоцитів

Вірусологічна: Направлена на досягнення невизначаємої ВН (кількість РНК вірусу в мкл крові).

Якщо терапія виявляється ефективною, то через короткий час після початку лікування стрімкість зменшення CD4 клітин повинна істотно змінитися.

Для успішного проведення терапії варто акцептувати наступні питання: чи справді готовий пацієнт до проведення АРТ, наприклад, чи присутні у нього будь-які опортуністичні захворювання, в якому стані знаходиться імунна система? Також варто зазначити, що найбільш ефективним є лікування при дотриманні регулярності прийому препаратів. Якщо у певний проміжок часу пацієнт якимось чином пропустив прийом препарату, одразу підвищується ризик резистентності вірусу. Див. графік №1

Похожие статьи




Лікування - ВІЛ-інфекція у дітей

Предыдущая | Следующая