ДОСЛІДЖЕННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ, Особливості ВІЛ-інфекції у дітей - ВІЛ-інфекція у дітей

Особливості ВІЛ-інфекції у дітей

Надамо загальну характеристику ВІЛ-інфекції у дітей:

ВІЛ-інфекція у дітей характеризується раннім та стрімким розвитком у порівнянні з дорослими. Часто відсутній інкубаційний період. Це пов'язано із особливо нестійкою імунною системою дитини. Варто наголосити на тому, що і стрімкість спадання рівня СD4 клітин у дітей набагато вища за дорослих.

ВІЛ-інфекцію у дітей складно діагностувати. По-перше, тому, що дітям особливо раннього віку(до 18 місяців) не рекомендовано проводити тести на ІФА та ІБ. По-друге, тому, що результат діагностики спочатку може виявитися негативним, але наступні дослідження виявлять позитивний результат. Замість того дітям до 18 місяців рекомендовано діагностувати ВІЛ методом культивування або ПЛР. Останній метод має свої позитивні особливості наприклад: якщо дитина інфікована підчас пологів, результат ПЛР ДНК ВІЛ стає позитивним після 2-3 тижнів життя чутливість методу зростає з віком дитини і стає максимальною в 3-5 місяці в застосування антиретровірусних препаратів і схем ВААРТ у жінок з метою профілактики вертикальної передачі ВІЛ - не стримує позитивність тесту і не впливає на його чутливість в дитини.

Застосування антиретровірусних препаратів в дитини з метою профілактики вертикальної передачі ВІЛ не стримує позитивність тесту і не впливає на його чутливість.

ВІЛ-інфекцію можна запідозріти за клінічними ознаками (часті простудні захворювання, прогресуюча лімфаденопатія, часто з інфікуванням, грибкові ураження слизової порожнини рота у дітей старше 18 місяців, прояви паротиту, фурункульози).

Імунна система дітей раннього віку незріла, що обумовлює ризик бактеріальних інфекцій. ВІЛ має імуносупресивний ефект, знищуючи імунну систему та викликаючи адитивний ефект розвитку інвазивних бактеріальних інфекцій.

У ВІЛ-інфікованих дітей бактеріальні інфекції протікають тяжче та з більш високим рівнем летальності.

У 25%ВІЛ-інфікованих новонароджених розвиваються клінічні симптоми СНІД, або ж вони помирають за перший рік життя. У дітей, які виживають, СНІД розвивається повільніше, ніж у дорослих.

Діагностика ВІЛ-інфікованих дітей проходить по-іншому, ніж в дорослих. Якщо дитина була народжена від ВІЛ-позитивної матері відповідно має місце рання діагностика ВІЛ-інфекції. Основна ціль цієї діагностики: Виявити дійсну наявність саме вірусу ВІЛ, а не антитіл до нього. Варто зазначити, що антитіла, що можуть знаходитись у крові новонародженого можуть бути антитілами матері, які передалися дитині. Найбільш достовірними методами діагностики у новонароджених є метод культивування(виявлення вірусу шляхом сокультивування лімфоцитів пацієнта з чутливою до ВІЛ культурою клітин) та молекулярно біологічні, а саме метод ПЛР. У відповідності з міжнародними документами рекомендують наступні періоди для проведення тестування:

Перші 48 годин життя

    1-2 місяці 4-6 місяців

Варто також зазначити, що чутливість методу ПЛР у перші 48 годин життя становить 24%, далі, на 1-2 місяць 93% і на 4-6 місяць 100%. Причиною різних показників скоріше всього є число інфікованих лімфоцитів, маючих провірусну ДНК, Допомогою у ранньому діагностуванні ВІЛ-інфекції є тестування імунної системи дитини. Таке тестування включає в себе високий рівень імуноглобулінів, обернене відношення CD4/CD8 клітин, збереження антитіл до ВІЛ через 18 місяців. Додатково особливості діагностики ВІЛ-інфікованих дітей ілюструє таблиця №1.

ВІЛ-інфекція у дітей протікає трохи іншим чином, ніж у дорослих. Наприклад, кількість СD 4 клітин у період з 12 до 5 років стрімко зменшується, в той час як ВН у цей же період майже не змінюється. У 4-14 день після захворювання велика кількість вірусу знаходиться у крові, лімфоїдних органах, та інфікованих СD4 клітинах - період дуже високого вірусного навантаження та серологічного вікна. У дітей з швидким прогресом ВІЛ-інфекції зниження CD4 лімфоцитів спостерігається з 3 місяців. Наведемо основні відмінності ВІЛ-інфекції дітей від ВІЛ-інфекції дорослих:

Імунологічні

    - у дітей імунна система знаходиться в стані розвитку - функціонуючий тимус

Особливості вірусного навантаження

    - високе - "природне" зниження на 5 рік

Якщо у дитини все ж таки була виявлена ВІЛ-інфекція необхідно назначити ВААРТ.

Розглянемо особливості призначення ВААРТ у дітей:

Згідно з останніми даними ВООЗ рекомендує назначати ВААРТ, особливо дітям, не залежно від рівня СD4-клітин и ВН. Враховуючи обмеженість ресурсів та вартість АРТ-препаратів в нашій країні ВААРТ назначають в залежності від клінічних проявів ВІЛ інфекції та з урахуванням даних аналізів, а саме рівня СD4 клітин та ВН. При критичному зниження числа СD4 клітин (нижче 500 кл/мкл) варто як можна швидше почати ВААРТ. Урахування побочних ефектів препаратів (небажаний вплив препаратів на організм людини)

Урахування форм випуску препаратів

Урахування випускаємого дозування препаратів та їх смаку

Важливою проблемою у дітей, особливо у підлітків, є формування звичок до прийому препаратів.

Для дітей існують спеціальні клінічні показники для початку ВААРТ, які представлені у наступній таблиці. Перед початком проведення ВААРТ також не слід забувати про такі чинники, як оцінка харчування, ваги, психологічного та імунологічного статусу дитини. Див. таблицю №2

Ранній початок ВААРТ може слугувати навіть профілактикою від подальшого прогресування хвороби.

Аргументи за ранній початок АРТ у дітей:

Діти з позитивним результатом ПЛР ДНК у перші тижні життя мали в 3 рази вищий ризик розвитку більш важких форм ВІЛ-інфекції у перші 6 місяців життя.

Високе ВН у дитини пов'язане з поганим клінічним наслідком.

Відсоток CD4 <20у перші 6 місяців життя асоціюється з трикратним збільшенням ризику прогресу захворювання і шестикратним збільшенням ризику швидкого прогресування захворювання на першому році життя.

Існують також спеціальні тактики проведення ВААРТ у дітей. Терапію потрібно відстежувати за ефективністю та безпечністю терапії а також за дотриманням режиму прийому препаратів. Варто також зазначити чотири критерії ефективності терапії: клінічна, вірусологічна, імунологічна.

Оцінка імунологічної ефективності:

1) Відновлення імунітету:

Моніторинг кількості CD4 клітин - з інтервалом 3 місяці, частіше по показниках

Повільний приріст CD4 клітин продовжується до тих пір, поки подавлена репродукція ВИЧ

Відновлення імунітету, в тому числі і складу імунних клітин, після приймання АРТ у більшості пацієнтів відбувається у два етапи. Перший етап триває 2-4 місяці, який супроводжується відносно швидким збільшенням Т-клітин, потім спостерігається повільне збільшення протягом багатьох місяців (за різними даними, до шести років). Після цього крива росту клітин переходить у стан плато або її швидкість різко знижується. Прийнято враховувати, що первинний ріст кількості клітин відбувається головним чином за рахунок виходу Т-клітин пам'яті з лімфовузлів у кровообіг.

На наступних етапах збільшення кількості клітин відбувається за рахунок їх істинного розмноження. Загальна кількість Т-клітин в результаті ВААРТ, хоча і підвищується до показників, достатніх для функціонування імунітету, проте ніколи не досягає показників, які були характерними для індивідууму до початку інфекції. Інколи трапляється так звана "імунологічна невдача" яка полягає в наступному:

Рівень CD4 відновлюється, а потім падає до початкового рівня.

Рівень CD4 залишається низьким і не перевищує вікових показників.

Оцінка вірусологічної ефективності:

Вірусне навантаження - головний індикатор успіху або неефективності лікування, у випадку успіху:

Зменшення початкового ВН протягом8-12 тижнів.

Зменшення ВН протягом 4-6 місяців до невизначеного рівня (нижче 50 копій РНК ВІЧ в 1 мл).

Вірусологічна невдача - виявлення РНК ВІЛ в плазмі після періоду невизначеного ВН.

Не варто забувати і про те, що АРТ препарати можуть мати побічні ефекти у дітей, серед них, наприклад: мітохондріальні дисфункції, метаболічний синдром, гематологічні порушення, алергічні реакції.

Похожие статьи




ДОСЛІДЖЕННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ, Особливості ВІЛ-інфекції у дітей - ВІЛ-інфекція у дітей

Предыдущая | Следующая