Класифікація фізико-хімічних методів аналізу, Оптичні методи аналізу - Теоретичні основи аналітичної хімії

В залежності від якостей речовин, що використовуються для визначень, виділяють такі методи інструментального аналізу:

    1) оптичні (визначення оптичних якостей речовин); 2) електорметричні або електрохімічні (визначають електричні параметри речовин); 3) резонансні (використовують явище резонансного поглинання речовиною електричного або магнітного поля); 4) радіометричні (кількість речовини визначають за їх радіоактивністю або за допомогою радіоактивних індикаторів); 5) термічні (визначають теплові ефекти процесів); 6) хроматографічні (застосовується хроматографічне розділення у комбінації з детекторами разділенних речовин); 7) мас-спектрометричні (на основі вимірювання маси іонизованих часток молекул речовини); 8) ультразвукові (визначення швидкості ультразвуку в розчинах речовин та інш.
Оптичні методи аналізу

Спектральні та інші оптичні методи засновані на використанні різних явищ та ефекті, що виникають при взаємодії речовини та електромагнітного випромінювання.

Для опису випромінювання використовують два види характеристик - хвильові та квантові.

В залежності від довжини хвилі в електромагнітному спектрі виділяють слідуючі ділянки

Интервал длин волн

Участок спектра

10-13 - 10-10 м

- излучение

10-11 - 10-8 м

Рентгеновское излучение

10-8 - 410-7 м

Ультрафиолетовое излучение

410-7 - 7,610-7 м

Видимый свет

7,610-7 - 10-3 м

Инфракрасное излучение

10-3 - 1 м

Микроволны или сверхвысокие частоты

1 м

Радиоволны

Для аналітичних цілей зазвичай використовують методи оптичної атомної та оптичної молекулярної спектроскопії.

Спектри використовуються як для якісного, так і для кількісного аналізу.

    1. Емісіонний спектральний аналіз - визначення спектрів випускання різних речовин. Для отримання спектру частки речовини необхідно перевести в збуджений стан. Головною перевагою спектрального аналізу перед хімічними є його висока чутливість, крім того він не потребує розділу речовини на окремі компоненти. 2. Абсорбціонна спектроскопія - у результаті поглинання випромінювання при проходженні його крізь шар речовини інтенсивність зменшується і тим більше, чим вища концентрація світло поглинаючої речовини. Кількісний аналіз по ІЧ-спектрам заснований на застосуванні закону Бугера-Ламберта-Бера. Найчастіше тут використовується метод градурованої кривої. 3. Атомно-абсорбціонний спектральний аналіз - аналітичний метод визначення елементів за поглинанням випромінювання вільними атомами. Методика розроблена для визначення більш ніж 70 елементів. Має декілька обмежень. Так, наприклад, не визначаються елементи, резонансні лінії яких лежать в далекому ультрафіолеті (вуглеці, фосфор, галогени тощо). Недоліком є і неспроможність одночасного визначення декількох елементів. 4. Люмінісцентний аналіз - визначення речовини за допомогою дії ультрафіолетових, рентгенівських і радіоактивних променів. Найчастіше для аналізу використовують флуоресценцію.

Флуоресцентні методи поділяються на прямі і відносні. У прямих - безпосередньо вимірюється інтенсивність флуоресценції. З відносних найбільш поширеним є титрування за допомогою флуоресцированих індикаторів.

    4. Інші оптичні методи:
      А) рефрактометрія - метод вимірювання заломлення світла при проходженні кордону однородних середовищ; Б) нефелометрія та турбидиметрія - для визначення суспензій, емульсій, тощо

Похожие статьи




Класифікація фізико-хімічних методів аналізу, Оптичні методи аналізу - Теоретичні основи аналітичної хімії

Предыдущая | Следующая