Титрометричний аналіз, його суть і методи - Теоретичні основи аналітичної хімії

Суть методу - Вимірювання об'єму розчину реактиву відомої концентрації, який витрачено на взаємодію з розчином визначуваної речовини, і за рівнянням хімічної реакції обчислення кількості речовини.

Основне значення має приготування робочих розчинів і точне вимірювання об'єму цих розчинів.

Розчин реактиву відомої концентрації називається Робочим або титрованим розчином.

Титр - Одиниця вимірювання концентрації розчину і означає кількість речовини в грамах, яка є в 1 мл розчину.

Процес добавляння робочого розчину до розчину визначуваної речовини називається Титруванням. Звичайно титрують до досягнення Точки еквівалентності, Тобто моменту, коли кількість реактиву, яка є в об'ємі робочого розчину, стане еквівалентною кількості визначуваної речовини.

Точку еквівалентності встановлюють, вводячи в розчин речовини, що здатні змінювати свій колір після введення робочого розчину в еквівалентній кількості або в невеликому надлишку. Ці речовини називаються Індикаторами.

В титриметричному аналізі, крім реакцій осадження, використовують реакції окислення-відновлення, комплексоутворення та кислотно основні.

Залежно від типу хімічної реакції, що лежить в основі визначення, титриметричні методи аналізу класифікують таким чином:

    1) метод кислотно-основного титрування; 2) методи осадження і комплексоутворення; 3) методи окислення-відновлення.

Хімічні реакції титриметричного аналізу повинні відповідати певним вимогам:

    -реакції повинні проходити стехіометрично (згідно з рівнянням); -робочий розчин реактиву повинен реагувати тільки з тією речовиною, яку визначають (не повинно бути побічних реакцій); -реакція між робочим розчином і розчином визначуваної речовини повинна проходити швидко.

Концентрацію розчинів у титриметричному аналізі модна давати у процентах, грамах на мілілітр чи на літ, у молях або еквівалентах на літр тощо. Найбільш простіше користуватися для розрахунків еквівалентами.

Еквівалент сполуки - Така її кількість, яка в даній реакції взаємодіє з 1 моль атомів (1 еквівалентом) водню або іншого одновалентного елемента.

Маса 1 еквівалента речовини називається Еквівалентною масою.

У титриметричному аналізі концентрацію розчинів визначають числом, що показує, скільки еквівалентів речовини міститься в 1 л розчину. Розчин, в 1 л якого розчинений 1 еквівалент речовини, називають Нормальним розчином. Позначають буквою "н". Розчини однакової нормальності реагують між собою в однакових об'ємах.

Похожие статьи




Титрометричний аналіз, його суть і методи - Теоретичні основи аналітичної хімії

Предыдущая | Следующая