Мірний посуд, його призначення - Теоретичні основи аналітичної хімії

Для точного вимірювання об'ємів розчинів в титриметричному аналізі використовують мірні колби, піпетки, бюретки. Кожний з цих видів посуду має цілком певне призначення.

Мірні колби - Це колби з подовженими шийками, відносно малого діаметру, з пришліфованими скляними пробками. На шийці колби позначена її місткість у мілілітрах і температура, при якій налитий до риски розчин займає зазначений об'єм. Звичайно колби калібрують при температурі 200С. При вищій температурі об'єм колби внаслідок термічного розширення скла стає трохи більшим від зазначеного і, навпаки, зниження температури зумовлює деяке його зменшення. Надто точні визначення треба робити так, щоб температура робочого розчину в колбі дорівнювала температурі, зазначеній на її поверхні, або вносити в розрахунок концентрації розчину відповідну поправку.

Мірні колби великої місткості (500-1000 мл) призначені головним чином для приготування робочих розчинів. Мірними колбами меншої місткості (200-250 мл) також можна користуватись для приготування робочих розчинів, але частіше їх використовують для розчинення аналізованої речовини.

Мірні колби з однією рискою непридатні для відмірювання певних об'ємів розчинів. Колби з двома рисками на шийці калібровані одночасно на вливання і виливання.

Піпетки Призначенні для відбирання певної кількості розчину і відповідно до цього калібровані на виливання; об'єм вилитого розчину дорівнює номінальній місткості піпетки. Циліндрична піпетка з поділками, нанесеними по всій довжині, не зовсім точна, використовується для приблизного відмірювання розчинів. В аналітичній практиці більш поширені піпетки місткістю 5,10,20,25,50 мл. Піпетки на 1,3,100 і 250 мл застосовують рідше.

Бюретки - Призначенні для титрування, тобто для повільного вливання робочого розчину в розчин визначуваної речовини. бюретка являє собою циліндричну трубку з краном і нанесеними по всій довжині поверхні великими та малими поділками. Бюреткою можна вимірювати об'єми з точністю до 0,02-0,03 мл.

Бюретки найчастіше мають місткість 50 і 25 мл; бюретками на 10 мл користуються рідше.

Точність вимірювання бюреткою залежить від додержання певних правил спостереження за рівнем меніска рідини.

Похожие статьи




Мірний посуд, його призначення - Теоретичні основи аналітичної хімії

Предыдущая | Следующая