Складне речення. Типи складних речень, Основні типи складних речень, Приклади з текстів - Складне речення у художньому тексті

Складне речення - це речення, що складається з двох і більше предикативних одиниць, які становлять семантичну, структурну й інтонаційну єдність.

Складне речення характеризується сукупністю ознак, серед яких найістотнішими є такі: 1) поліпредикативність; 2) особлива структурна схема; 3) семантична й інтонаційна цілісність, завершеність.

Основні типи складних речень

Залежно від структури складних речень, зокрема залежно від того, якими основними засобами поєднані між собою в одне ціле їхні предикативні частини, усі складні речення поділяються на дві основні групи:

    1)сполучникові складні речення, тобто складні речення із сполучниковим чи відносним зв'язком; 2)безсполучникові складні речення, тобто складні речення із безсполучниковим зв'язком. У перших предикативні частини поєднані в одне ціле за допомогою сполучних засобів (сполучників і сполучних слів) та інтонації, а в других основним засобом зв'язку між їхніми елементами виступає інтонація.

Складні речення із сполучниковим (відносним) зв'язком залежно від того, за допомогою яких сполучників поєднуються їхні предикативні частини, у свою чергу, поділяються на дві структурно-семантичні групи:

    1)складносурядні речення; 2)складнопідрядні речення.

У перших предикативні частини поєднуються в одне ціле за допомогою сполучників сурядності, а в других - за допомогою сполучників підрядності і сполучних слів.

Семантична відмінність поміж складносурядними і складнопідрядними реченнями полягає в тому, що, виражаючи різні граматичні значення, сполучники підрядності і сполучні слова вказують в одночасно і на залежність однієї предикативної частини від іншої, в той час як сполучники сурядності такої залежності не виражають.

При зазначенні різновидів складних речень можуть використовуватися й інші критерії. Так, з погляду можливості/ неможливості продовження деякі вчені розрізняють складні речення відкритої та закритої структури. Перші із них при бажанні можуть бути поповнені (продовжені) новими предикативними одиницями (наприклад, складносурядні речення з єднальними і розділовими сполучниками), а другі такій операції не підлягають (наприклад, складносурядні речення з протиставними сполучниками).

Результати дослідження

Для дослідження нами було обрано три різновиди складних речень:

    - сполучникові/безсполучникові; - складносурядні/складнопідрядні; - складні речення відкритої/закритої структури.

Виявилося, що загальна кількість складних речень в українському та англійському текстах трохи відрізняється (202 - у англійському та 192- в українському текстах).

Сполучникових складних речень в українському тексті - 104, безсполучникових - 88, а в англійському сполучникових - 138, безсполучникових - 64.

Приклади з текстів

Сполучникові:

    1) It was morning, And the new sun sparkled gold across the ripples of a gentle sea. 2) Boats will be few, And the surface fish will be swimming deep. 3) This flying business is all very well, But you can't eat a glide, you know. 4) The subject was speed, And in a week's practice he learned more about speed that the fastest gull alive. 5) I am a seagull like every other seagull, And I will fly like one. 1) Що на небі усі звізши потьмарило, Половину місяця в хмари вступило, а із низу буйний вітер повіває, А по Чорному морю супротивна хвиля вставає. 2) Суданець-євнух, для якого дельфіни не були ніякою дивиною, трохи збентежено поглянув на Сінам-агу, А той, якось, зболено зітхнувши, простягнув руку, показуючи, щоб євнух подав йому довгу бронзову рушницю. 3) Рухаються дві округлі купи губок, А під ними дибуляють дві пари ніг. 4) Ібрагім не був ні нашою, ні санд-жакбеком, ні бейлербегом, ні візиром, Але могуття його не мало меж. 5) Гарно граєш, малий, І як же шкода буде тебе продавати!

Похожие статьи




Складне речення. Типи складних речень, Основні типи складних речень, Приклади з текстів - Складне речення у художньому тексті

Предыдущая | Следующая