Висновок - Філософія природи

Сформулюємо тепер деякі основні висновки, до яких можна прийти внаслідок аналізу вищевикладеного матеріалу. Головний з них полягає в тому, що з часом, починаючи з періоду первіснообщинного ладу до наших часів, протиріччя між природою та суспільством збільшуються все швидше та швидше. І якщо на початкових періодах наслідки цих протиріч були незначними і непомітними, то з часом, по мірі розвитку виробничих сил, а разом з ними і потреб - масштаби наслідків набувають загрозливий характер, як для природи, так і для людства. Сутність сучасної екологічної проблеми міститься в глобальній зміні природного середовища людства, в швидкому зменшенні його ресурсів, в послабленні відновлювальних процесів в природі, що ставить під запитання майбутнє людського суспільства.

Подолання існуючих екологічних труднощів в принципі можливе. Воно витікає як з аналізу історії взаємовідносин людини і природи, так і з потенцій сучасного етапу цих взаємовідносин, можливостей науки, техніки, культури в широкому значенні цього слова. Однак, для подолання існуючих екологічних труднощів -- і це другий висновок -- необхідні істотні зміни в напрямках розвитку науки і техніки (реформування існуючих дисциплін глобальної екології і інше, розробка нових методів і підходів до дослідження взаємовідносин людини і природи і т. п.), а також виробництва і управління.

Гармонізація взаємовідносин людини і природи цінна не тільки у власне екологічному значенні. Вона важлива також і для розв'язання інших проблем. Екологічно виправдані рішення є в той же час і соціально-позитивними, остільки, оскільки сама людина і суспільство загалом є частиною природи в широкому значенні слова.

Завдання гармонізації відноситься до тих ще далеких етапів розвитку взаємодії людини з природою, коли в противагу нинішньому глибокому конфлікту з природою буде створена реальна основа для єдності людини з природою. Але ми не маємо права нехтувати навіть віддаленою перспективою, залишати її без уваги заради невідкладних сьогоднішніх проблем. І тут є що сказати філософу. Він, в противагу колишнім ідеям "боротьби з природою" може висувати якщо не програми гармонізації відносин з всіма живими істотами на землі, то щонайменше продумані ідеали етично зрілих, духовно осмислених відносин зі світом; філософія здатна внести чималий внесок в підготовку інтелектуально--психологічного клімату для прийняття і втілення таких ідеалів, стимулювати творчий пошук безконфліктних форм взаємодії з природою і поступового пом'якшення існуючих жорстких установок по відношенню до природи.

Похожие статьи




Висновок - Філософія природи

Предыдущая | Следующая