Вступ - Філософія природи

Філософія забезпечує культурі самопізнання, а людському життю -- смислові орієнтири. Справедливо вважається, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джерела і соціальне значення філософських вчень залежать від тих соціальних форм, що викликають їх до життя. Хоч всесвітня філософія, по суті, обертається навколо "вічних" проблем. До їх числа належить і проблема взаємовідносин Людини і Природи, яка в нинішній переломний момент людської історії набула, на жаль, трагічного звучання. Серед численних соціально значущих проблем, що встали перед народами на порозі третього тисячоліття, головне місце зайняла проблема виживання Людства і всього живого на Землі. Людському буттю загрожує самознищення. Ця обставина, як і екологічні, науково-технічні і інші моменти, неодноразово інтерпретувалися мислителями самих різних світоглядних орієнтацій. Людина стала, як вважав президент Римського клубу А. Печчеї, сам для себе ахіллесовою п'ятою, він -- точка відліку, "в ньому всі початки і кінці". З його точки зору важливо зрозуміти стан, в якому опинилася людина.

Ті негативні для природи і самої людини наслідки антропогенної діяльності, що виявились в останні роки, примушують пильніше вдивитися в систему екологічних взаємовідносин, замислитися над проблемою їх гармонізації. Чому мова повинна йти саме про гармонію людини з природою, і недостатньо говорити, наприклад, тільки про їх єдність? Справа в тому, що внаслідок своєї об'єктивної діалектичності суперечлива єдність людини з природою має місце і на тих етапах їх взаємовідносин, коли ці відносини загострені, як, наприклад, в цей час. Разом з тим потреба виходу з справжнього кризового стану викликає необхідність становлення особливої форми єдності людини і природи, яка і забезпечила б це. Такою і є гармонія людини з природою.

Метою даної роботи є розгляд саме філософських аспектів поглиблення протиріч між Людиною та Природою на різноманітних періодах історії, шляхів і можливостей формування тієї нової системи цінностей, за допомогою якої можна буде гармонізувати відносини Природи та Суспільства.

При підготовці даної роботи були використані дослідження російських і зарубіжних вчених, таких як Федоров Н. Н., Кульпін Е. С., Пантін В. Й., Моїсеєв Н. Н., Гиренок Ф. И., Лось В. А., Кравченко Ш. И.; Гор Е. Л.., Хесле В., Форрестер, Печеї А., Тоффлер О. та інші.

Похожие статьи




Вступ - Філософія природи

Предыдущая | Следующая