Періодизація історії взаємодії системи "природа - суспільство" - Філософія природи

Всю історію взаємодії суспільства і природи можна поділити на кілька періодів і етапів. У науковій літературі зустрічаються різні підходи до періодизації історії цієї взаємодії, обумовлені складністю системи "суспільство -- природа" і її взаємодіючих сторін.

Враховуючи, що основною формою взаємодії суспільства і природи є матеріальне виробництво, частина науковців розрізняють етапи такої взаємодії на основі етапів розвитку матеріального виробництва, зміни його технологічних способів. Виходячи з цього, виділяються три найважливіші етапи взаємодії суспільств і природи: перший -- ручного, або інструментального, виробництва; другий -- машинного виробництва; третій -- автоматизованого виробництва.

Інші дослідники розглядають історію розвитку взаємодії суспільства і природи як Історію поступового зняття природних обмежень у зростанні потоків речовини та енергії л;д природного середовища до суспільства на основі зростання й ефективного використання знань. На підставі цього перший етап в історії взаємодії природи і суспільства характеризується тим, що виробництво функціонує на природній енергетичній основі. Другий -- пов'язується з промисловою революцією XVIII--XIX ст., тобто з переходом до штучного виробництва енергії. Третій етап охоплює науково-технічну революцію. Подолання внутрішніх обмежень у зростанні потоків речовини і енергії у розвитку виробництва призвело до значного розширення масштабів впливу суспільства на природу. Але з'явилося нове, зовнішнє обмеження -- обмежені можливості біосфер забезпечувати масштаби і темпи суспільного розвитку.

Частина дослідників в основу періодизації і взаємодії суспільства та природи кладуть поділ суспільства на п'ять суспільно-економічних формацій.

Певного поширення набула точка зору, згідно з якою історію взаємодії суспільства і природи поділяють на 4 періоди: 1) привласнення, 2) аграрний, 3) індустріальний, 4) ноосферний. Ця класифікація грунтується на різних принципах. Перший період -- привласнення -- грунтується на способах здобування засобів існування. Другий і третій відповідають домінуючому виду виробництва -- сільськогосподарському чи промисловому. Четвертий період пов'язується з виникненням ноосфери.

Як бачимо, періодизація історії взаємодії суспільства і природи, назва етапів і їх кількість зумовлюються вихідними принципами, що кладуться авторами в основу цієї періодизації.

У праці Ф. Енгельса "Походження сім'ї, приватної власності і держави" історія суспільства ділиться на три періоди -- дикість, варварство і цивілізація. Відомий російський вчений Г. В. Платонов пропонує доповнити цю періодизацію, врахувавши результати сучасних наукових досліджень, характер і масштаби змін, що сталися у системі "суспільство -- природа". Він називає такі основні періоди і етапи взаємодії суспільства та природи. Перший період -- біогенний, або адаптаційний, який Енгельс називає "дикістю". Другий період -- техногенний. Він охоплює два етапи: "варварство" і "цивілізацію", за Енгельсом. Третій період -- ноогенний, або сучасний.

Похожие статьи




Періодизація історії взаємодії системи "природа - суспільство" - Філософія природи

Предыдущая | Следующая