Погляди на прогрес в концепціях А.&;nbsp;Тюрго та Ж.&;nbsp;Кондорсе - Філософія історії епохи Просвітництва

В концепції А. Тюрго (1727-1781 рр.), викладеній в "Роздумах про всесвітню історію", прогрес виступає як загальний історичний закон.

Предметом всесвітньої історії є для Тюрго аналіз послідовних успіхів людського роду і детальне вивчення причин, що їх викликали. Сюди він відносить: перші кроки людства; створення націй; виникнення держав; прогрес науки, техніки та звичаїв; особливості національних релігій. Історія, згідно Тюрго, повинна вияснити глибинні причини та механізми подій, подати запільну схему руху людства на шляху прогресу. Допоміжними науками для історії філософ називає географію та хронологію.

Першими людськими колективами, на думку Тюрго, були племена мисливців - завдяки їх динамічності була опанована земна поверхня. Мисливців замінили пастухи - їх побут був безпечнішим, а умови праці комфортніші - завдяки цьому відбувалось накопичення надлишкових продуктів, що призвело до розшарування суспільства; в цей же час виникають народи. Розшарування суспільства привело інтелектуальну еліту до звільнення від фізичної праці - так виникли науки та мистецтво. Епоху пастухів замінила епоха землеробів, яка дала ще більше надлишкового продукту і тим прискорила прогрес. Рушіями прогресу Тюрго оголошує розум, честолюбність та пристрасті людей. Саме землероби опанували ідею свободи та утворили такі ({юрми правління як республіка та демократія. Причому, аналізуючи психологію народів, Тюрго зазначає, що до демократії більше схильні народи Заходу, народам Сходу більше притаманна деспотія.

Як і Вольтер, Тюрго заперечує географічно-кліматичну концепцію, Монтеск'є. Для нього основою прогресу людства є еволюція розуму, а на його підставі - науки та техніки.

Іншим систематичним викладом ідеї прогресу був твір Ж. Кондорсе (1743-1794 рр.) "Ескіз історичної картини прогресу людського розуму".

Книга Кондорсе вся пронизана впевненістю в тому, що прогрес людства на шляху до процвітання є незворотнім. Адже він підпорядкований тим самим загальним законам, які спостерігаються в розвитку індивідуальних здібностей людини.

Відштовхуючись від подібною розуміння прогресу, Кондорсе поділив всесвітню історію на десять епох, залежно під стану науки та культури а саме: починаючи від родового ладу і закінчуючи десятою гіпотетичною епохою, коли "зникнуть тирани і раби, і раціональне влаштувань суспільного життя, яке буде базуватись па справедливості і добрі, запанує на Землі".

Концепції прогресу, запропоновані французькими просвітителями, були важливою віхою в становленні історіософської парадигми. Слабкою стороною цих концепцій було недостатньо критичне ставлення до історичного матеріалу, зневага часовими та локальними особливостями цього матеріалу, механіцизм в розумінні процесу історії.

Похожие статьи




Погляди на прогрес в концепціях А.&;nbsp;Тюрго та Ж.&;nbsp;Кондорсе - Філософія історії епохи Просвітництва

Предыдущая | Следующая