Новітні релігійні течії і рухи: сутність і типологія. Неорелігійні течії в Україні - Держава і суспільство. Некласична європейська філософія. Філософія Соловйова

У першій половині 1990-х років в Україні склався надзвичайно сприятливий клімат для поширення новітніх релігійних рухів. Серед головних причин цього процесу слід назвати соціально-економічну і політичну нестабільність; значну відірваність людей від церковних традицій; ослабленість історичних церков та їхніх місіонерських структур; потужний фінансовий тиск закордонних релігійних місій; брак високих ідеалів. Окрім того, НРР постають на хвилі протесту проти традиційних цінностей і пов'язані з молодіжною субкультурою. Часто до новітніх релігійних рухів прилучається юнацтво, яке розчарувалося в інших формах бунту (вживання наркотиків, секс-революція, контркультура тощо). Привабливою рисою НРР для деяких богошукачів є їхня екзотичність. Ідея поєднання Сходу і Заходу упала в Україні на добрий грунт, оскільки її розташування на межі різних цивілізацій спричинило формування у нашого народу світоглядного плюралізму, терпимого ставлення до інакомислення.

В Україні харизматизм з'явився на рубежі 80-90-х рр. ХХ ст. і тісно пов'язаний з іншими протестантськими напрямами, переважно з п'ятидесятництвом. Нині в Україні нараховується понад однієї тисячі громад харизматичних течій. З кінця 1980-х рр. орієнталістські рухи починають проникати до України. На населення країни вони не справили значного впливу і складають сьогодні незначну частку від загальної кількості релігійних громад. Серед усіх східних течій в Україні найбільш помітним є Міжнародне товариства свідомості Крішни (МТСК), відоме також під назвою рух "Харе Крішна". Неоязичники України представлені кількома релігійними організаціями неоязичницької основи, зокрема громадами Рідної української національної віри (РУНВіра), слов'янсько-ведичного руху "Хара-Хорс" та ін. В Україні за станом на січень 2003 р. представлено понад однієї тисячі нетрадиційних для нашої країни і новітніх релігійних рухів. Утім хоч кількість НРР постійно зростає, чисельність їх прихильників незначна.

До нерелігійних течій в Україні відносять:

    1. Кришнаїзм. Ідеалами крішнаїзму є:
      -- любов до Крішни, віддане служіння, непорушна віра й тверда надія на нього;

Любов до людей, милосердя (оскільки всі люди є діти Божі, в кожному -- відблиск його величі);

Рівність усіх людей перед Богом та, як наслідок, між собою; чистота моральна й тілесна;

Покірність і скромність;

Стійкість та терпіння у випробуваннях.

2. Дзен (чань)-буддизм.

Дзен-буддисти і є прихильниками медитації, яка, на їх переконання, тільки й здатна виявити первісну природу людини, посприяти пробудженню індивіда, осягненню ним істинної природи речей. Медитація -- інтелектуальна діяльність, спрямована на досягнення стану поглибленої концентрації, коли людина звільняється від негативних переживань, крайніх емоцій, що сприяє своєрідному піднесенню духу.

Медитативна практика має формувати здатність цілісно сприймати буття, породжувати можливості для індивідуального вдосконалення та соціальної терапії. Вона повинна відкрити шлях до пізнання своїх особливостей, забезпечити повну відкритість індивідів один одному. Тому основою дзен-буддизму є "передавання істини від серця до серця" і вчення про Дунь у (раптове просвітлення).

3. Нітерен.

Його прибічники проводять активну миротворчу діяльність -- організують різні антивоєнні акції, марші миру тощо.

4. Громади Шрі Чинмоя.

Головна мета вчення -- всебічне духовне і фізичне вдосконалення особи через пізнання своєї суті, пошук і відкриття духовних істин. Шляхами досягнення цієї мети є практичні дії: цикли лекцій, концерти, спортивні змагання, екскурсії та інші культурні заходи.

5. Товариство "Всесвітня чиста релігія.

Вчення Шрі Матаджи побудовано на переконанні, що в кожній людині є енергія чистого бажання (кундаліні), Що відображує Святий Дух. Опанувавши спеціальний метод медитації та молитви, людина самореалізується через усвідомлення власного духу, тобто шляхом пробудження життєвої сили кундаліні. Завдяки зростанню цієї сили-енергії, що виходить у формі прохолодних вібрацій, в людині нібито народжується світло. У ньому вона не лише бачить істинну себе, а й розуміє, що їй слід робити на шляху самовдосконалення.

6. "Трансцендентальна медитація".

Культ чуттєвості завдяки інтуїції й спогляданню дає змогу зануритись у глибини власної душі, вивільнитися від "гніту" інтелекту, розширюючи таким чином можливості свідомості. Тому сьогодні досить популярними є й орієнтальні культи, в основу яких покладено медитативну практику.

7. Товариство Шрі (Гхош) Ауробіндо

Вміло поєднавши світоглядні принципи Сходу (досвід усіх головних йог) і Заходу (досвід релігій і наукових досягнень), Ауробіндо вдалося уникнути багатьох суперечностей, що неодмінно виникають між наукою і релігією, матерією і духом при вирішенні фундаментальних світоглядних проблем. Головна мета інтегральної йоги -- утвердження божественного в усіх сферах людського буття -- фізичній, соціальній, духовній.

8. Неохристиянські рухи

На теренах поширення християнства виник також нео-християнський рух, що репрезентований різноманітними місіями, новітніми церквами: Богородичною церквою, ха-ризматичними об'єднаннями, Новоапостольською церквою, Церквою Христа, Церквою Ісуса Христа Святих останніх днів (мормонами), Церквою останнього заповіту (віссаріонівцями) та ін.

Похожие статьи




Новітні релігійні течії і рухи: сутність і типологія. Неорелігійні течії в Україні - Держава і суспільство. Некласична європейська філософія. Філософія Соловйова

Предыдущая | Следующая